EFSA otvára konzultáciu o zdravotných rizikách spojených s polybrómovanými difenylétermi v potravinách
Potraviny kontaminované polybrómovanými difenylétermi (PBDE) predstavujú zdravotné riziko pre všetky vekové skupiny – taký je návrh záveru vedeckého stanoviska EFSA, ktoré bolo predložené na verejnú konzultáciu 8. 6. 2023.
PBDE patria do skupiny brómovaných spomaľovačov horenia (BRF), ktoré sú umelo vyrobené chemické látky a používajú sa v širokej škále výrobkov, ako sú plasty, textílie a elektrické/elektronické zariadenia (aby boli menej horľavé). PBDE sa môžu vylúhovať do ovzdušia, vody, pôdy, potravín a krmív.
Tieto kontaminanty sa vyskytujú najmä v potravinách živočíšneho pôvodu, ako sú ryby, mäso a mlieko. Na základe výskumu na pokusných zvieratách, ktorý bol posúdený v návrhu stanoviska, odborníci dospeli k záveru, že PBDE môžu mať nepriaznivý vplyv na reprodukčný a nervový systém.
Vedecký panel CONTAM úradu EFSA odporučil, aby sa pokračovalo v monitorovaní prítomnosti PBDE v potravinách. Odborníci vyzvali najmä na získanie väčšieho množstva údajov o výskyte PBDE v dojčenskej výžive a o tom, ako tieto látky prechádzajú z matky na dieťa počas tehotenstva a dojčenia.
Európska Únia (EÚ) vyvíja úsilie na zníženie rizík spojených s používaním BFR. Aj keď používanie niektorých BFR je zakázané alebo obmedzené, vzhľadom na ich perzistenciu v životnom prostredí stále existujú obavy z rizík, ktoré tieto chemikálie môžu predstavovať pre verejné zdravie.
Európska Chemická Agentúra (ECHA) nedávno zverejnila svoju Regulačnú stratégiu pre spomaľovače horenia, v ktorej identifikovala aromatické brómované spomaľovače horenia ako látky, ktoré sa majú obmedziť v celej EÚ.
Pošlite svoje pripomienky
Verejná konzultácia bude trvať šesť týždňov. Zainteresované strany môžu zasielať pripomienky do 20. 7. 2023.
Verejnú konzultáciu nájdete na linku:
Viac informácií o zdravotných rizikách spojených s polybrómovanými difenylétermi v potravinách nájdete na webovej stránke úradu EFSA.