Facebook Statistics
Značka Kvality

Africký mor ošípaných: opatrenia na zabránenie šírenia

11-07-2018

Je známym faktom, že diviaky hrajú dôležitú úlohu pri šírení afrického moru ošípaných (AMO). Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) preto identifikoval stratégiu na riadenie populácie diviakov v rôznych štádiách epidémie AMO.

V nižšie uvedenom vedeckom stanovisku skúmajú experti EFSA denzitu populácie diviakov v Európe. Posudzujú tiež opatrenia na zníženie počtu diviakov a na oddelenie nakazených jedincov od neinfikovaných. Stanovisko tiež informuje o možnostiach skorej detekcie AMO.

Podľa expertov je vhodné zaviesť opatrenia vo forme intenzívneho lovu a zákazu kŕmenia diviakov. V prípade prebiehajúcej epidémie sa je nutné vyvarovať aktivitám, ktoré by mohli viesť k zvýšenému pohybu diviakov (napr. intenzívny lov).

Expertom sa nepodarilo stanoviť prahovú hodnotu pre denzitu diviakov, pri ktorej sa vírus v populácii nezachová - AMO sa rozšíril aj v oblastiach s nízkym počtom diviakov.

V predloženom vedeckom stanovisku je zdôraznený význam pravidelného dialógu medzi všetkými zainteresovanými stranami. Týmto spôsobom je možné zvýšiť pripravenosť na epidémiu AMO.

Christian Gortazar, ktorý je predsedom pracovnej skupiny EFSA pre AMO, sa vyjadril: „Odborníci sa zhodujú, že na boj proti AMO je nevyhnutné budovanie povedomia v spoločnosti o tomto ochorení a tiež povzbudenie zodpovedných, aby ohlasovali všetky nájdené mŕtve telá diviakov."

Pasívny dohľad - hlásenie mŕtvych tiel diviakov - zostáva najefektívnejším spôsobom, ako odhaliť nové prípady AMO v počiatočnom štádiu v oblastiach bez výskytu choroby.

Potreba porovnateľných údajov

V stanovisku je zdôraznená potreba harmonizácie zberu dát o diviakoch naprieč celou EÚ. Len takto je možné získať porovnateľné údaje o AMO.

Z tohto dôvodu EFSA financuje projekt ENETWILD, ktorý je zameraný na zhromažďovanie a harmonizáciu údajov o geografickej distribúcii a výskyte diviakov v Európe.

Pôvodné znenie tlačovej správy v anglickom jazyku nájdete na webovej stránke úradu EFSA.

 

Médiá sa v prípade otázok môžu obrátiť na:

EFSA Media Relations Office

Tel.: +39 0521 036 149

E-mail: [email protected]


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
Dotazník pre potravinárov
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood