Facebook Statistics
Značka Kvality

Zastavme spoločne AMO

Infografika

Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 %.

AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. 

AMO bol na Slovensku prvý krát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese.

 

Farmárske desatoro pri chove domácich ošípaných

Africký mor ošípaných ohrozuje aj ošípané a diviaky na Slovensku. Prevencia, detekcia a hlásenie prípadov sú kľúčové

22-05-2023
Foto: Africký mor ošípaných ohrozuje aj ošípané a diviaky na Slovensku. Prevencia, detekcia a hlásenie prípadov sú kľúčové Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR po tretí raz spájajú svoje sily v najnovšom ročníku celoeurópskej kampane na podporu boja proti africkému moru ošípaných (AMO). Cieľom kampane Zastavme africký mor ošípaných je zvyšovať povedomie chovateľov ošípaných, poľovníkov a veterinárov o tejto vysoko nákazlivej chorobe, ktorá je pre človeka neškodná, no pre ošípané a diviaky smrteľná. Odborníci poukazujú na dôležitosť prevencie, detekcie a nahlasovania podozrivých prípadov.

Opatrenia proti šíreniu AMO zaberajú

18-01-2023
Foto: Opatrenia proti šíreniu AMO zaberajúV domácich chovoch ošípaných na Slovensku sa africký mor ošípaných nevyskytol viac ako 6, resp. 12 mesiacov, čo znamená, že z mapy výskytu AMO zmizli ďalšie ,,červené" okresy. V III. (červenej) reštrikčnej oblasti už zostáva len okres Medzilaborce a časť okresu Michalovce.

Agrorezort pripravil aplikáciu na boj proti AMO a ochranu domácich chovov

30-09-2022
Foto: Agrorezort pripravil aplikáciu na boj proti AMO a ochranu domácich chovovMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) spúšťa aplikáciu na podporu lovu diviačej zveri, s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu afrického moru ošípaných (AMO) a ochrániť chovy domácich ošípaných. Aplikácia vznikla v internom prostredí na Sekcii stratégií, analýz a prierezových činností MPRV SR.

Od začiatku augusta je povolený mimoriadny lov diviačej zveri v mestských častiach Bratislavy

02-08-2022
Foto: Od začiatku augusta je povolený mimoriadny lov diviačej zveri v mestských častiach BratislavyStretnutia expertnej skupiny zainteresovaných strán a odborníkov, ktoré sú súčasťou Národného eradikačného programu pre africký mor ošípaných (AMO) v Slovenskej republike, prinášajú pozitívne výsledky.

Africký mor ošípaných ohrozuje aj Slovensko. Pomôže prevencia, detekcia a hlásenie prípadov

20-07-2022
Foto: Africký mor ošípaných ohrozuje aj Slovensko. Pomôže prevencia, detekcia a hlásenie prípadov Africký mor ošípaných (AMO) predstavuje pre Európsku úniu, ktorá je najväčší vývozca ošípaných a výrobkov z bravčového mäsa, čoraz väčšiu hrozbu. Pre ľudí síce neškodné, pre ošípané a diviaky však smrteľné ochorenie, najnovšie ohrozuje aj regióny, ktoré sa s ním doposiaľ nestretli. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) prízvukuje urgentnosť situácie a v snahe zastaviť ďalšie šírenie nákazy opätovne spúšťa osvetovú kampaň v 18 európskych krajinách. Súčasťou kampane je už druhý rok po sebe aj Slovensko. Odborníci vyzdvihujú dôležitosť prevencie, detekcie a nahlasovania podozrivých prípadov.

Všetkých deväť stavovských organizácií chovateľov ošípaných súhlasí s pripravovaným spôsobom ich podpory

23-03-2022
Foto: Všetkých deväť stavovských organizácií chovateľov ošípaných súhlasí s pripravovaným spôsobom ich podporyNa pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) sa jeho zástupcovia spolu s predstaviteľmi Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra stretli so zástupcami všetkých 9 stavovských organizácií, aby prebrali možnosť podpory sektora ošípaných. Na rokovaní sa zúčastnené strany dohodli na metodike výpočtu podpory, spôsobe jej realizácie aj jej technického prevedenia tak, aby bola podpora efektívna, transparentná a adresná.

Agrorezort hľadá spolu so zástupcami chovateľov ošípaných optimálny spôsob podpory v čase pandémie AMO

01-03-2022
Foto: Agrorezort hľadá spolu so zástupcami chovateľov ošípaných optimálny spôsob podpory v čase pandémie AMORokovanie so zástupcami Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku (ZCHOS) a Slovenskou asociáciou chovateľov ošípaných (SACHO) prinieslo viacero návrhov na pomoc chovateľom ošípaných v čase pandémie afrického moru. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) prizvalo obe stavovské organizácie do prípravy výpočtu a podmienok pomoci.

Vo veľkochove v okrese Rimavská Sobota odhalili ďalšie ohnisko afrického moru ošípaných

03-12-2021
Foto: Vo veľkochove v okrese Rimavská Sobota odhalili ďalšie ohnisko afrického moru ošípanýchVýskyt AMO v komerčnom chove domácich ošípaných v obci Jesenské potvrdili veterinári potom, ako uhynulo niekoľko prasníc a odstavčiat. Ďalšie jedince vykazujú príznaky ochorenia. Keďže neexistuje účinná liečba, musí byť všetkých 3625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20 000 odstavčiat z chovu utratených a zlikvidovaných v kafilérii. Ide o deviate ohnisko afrického moru v tomto roku.

Podpísali sme memorandum o spolupráci v boji proti africkému moru ošípaných

26-11-2021
Foto: Podpísali sme memorandum o spolupráci v boji proti africkému moru ošípanýchMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) a zástupcovia chovateľov ošípaných, spracovateľov bravčového mäsa a zástupcovia obchodu budú spoločne postupovať a vymieňať si informácie s cieľom zintenzívniť boj proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO). V memorande o spolupráci signatári deklarovali, že budú navzájom koordinovať svoje kroky tak, aby nebola ohrozená hospodárska súťaž.

Ministerstvo pôdohospodárstva pripravilo ďalší nástroj na podporu výrobcov slovenských potravín

10-11-2021
Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva pripravilo ďalší nástroj na podporu výrobcov slovenských potravínMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) pod vedením ministra Samuela Vlčana predložilo na dnešné rokovanie Vlády Slovenskej republiky, materiál „Podporné opatrenia na spracovanie produktov poľnohospodárskej prvovýroby“. Projekt bol vypracovaný v spolupráci s Ministerstvom financií Slovenskej republiky. Ide o výraznú pomoc slovenským výrobcom na obdobie rokov 2022 – 2039, ktorá môže dosiahnuť až 1,25 mld. eur. O zmenách príslušných zákonov uvedených v materiáli, ktorý dnes schválila vláda SR, bude hlasovať Národná rada Slovenskej republiky (NR SR).

Štátny tajomník Kyseľ rokoval s maďarským partnerom v Topoľčiankach

09-11-2021
Foto: Štátny tajomník Kyseľ rokoval s maďarským partnerom v TopoľčiankachNávrhy metodík vyčíslovania škôd spôsobovaných voľne žijúcimi zvieratami na lesných porastoch, poľnohospodárskych plochách, ako aj v oblasti akvakultúry sa stali ústrednou témou bilaterálneho rokovania štátnych tajomníkov agrorezortov Slovenskej republiky a Maďarska v Topoľčiankach.

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty podporované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood