Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Vinári: Liehovary vplývajú na vládu

04-07-2011

(02.07.2011; Pravda; s. 10, 11; SEDLÁK Jozef)

Ak parlament schváli návrh zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov z dielne rezortu financií Ivana Mikloša, slovenskí vinári ho právne napadnú. Tvrdia, že návrh je v rozpore s nariadeniami Európskej únie. A nielen to, ministerstvo pri jeho príprave malo podľahnúť liehovarníckej loby. Naopak, liehovarníci kontrujú a hovoria o mobilizácii vinárskej loby.

"Návrh zákona je účelovo navrhnutý tak, aby spôsobil nekonkurencieschopnosť slovenských vinárov," tvrdí vo svojej analýze Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku. Za návrhom podľa zväzu jednoznačne vidieť lobing jednej liehovarníckej firmy.

Na priamu otázku Pravdy, o ktorú firmu ide, prezident vinárskeho zväzu Ľubomír Vitek bez okolkov vysloví meno spoločnosti St. Nicolaus, ktorú vlastní bývalý štátny tajomník na ministerstve hospodárstva za prvej Dzurindovej vlády Ján Sabol. Podľa Viteka je návrh ministerstva financií "úplne zvrátený. Chcú, aby sa pilo menej vína a viac liehovín".

"Aký lobing? Považujem to za absolútnu hlúposť," reagoval na Viteka člen dozornej rady spoločnosti St. Nicolaus Robert Spišák. A šéfovi vinárov odkázal, že "vinári chcú dosiahnuť, aby sa bezdomovci upili na smrť z lacného škatuľového vína   za dve eurá si kúpia v reťazci tri litre".

Koalícia pri alkohole nemá jasno

Koalícia v názore na zdanenie liehovín nemá vyhranený názor. Vôbec nie je isté, ako sa zachovajú poslanci KDH, ktorý vlani nepodporili návrh na vyššiu spotrebnú daň z piva a zvyšovať dane nechce ani SaS. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon (Most Híd) vyjadril síce súkromný názor, ale znie dosť jednoznačne: "Taký režim, ktorý chcel zaviesť financov do pivníc, tu bol, ale neprežil."

Vinári majú vo veci jasno. Ak prejde návrh ministerstva financií, Slovensko príde podľa nich o posledné vinohrady a kvalitné víno. Na zdanenie doplatí spotrebiteľ, pretože daň zaťaží liter vína sumou 33,75 centa, čo po zarátaní DPH zvýši cenu vína o 40,5 centa. V skutočnosti však bude víno podľa vinárov ešte drahšie. V januári roku 2012 môže na pulte stáť o 70 centov až euro viac ako teraz. Výber dane si totiž prinesie zložitú administráciu a rôzne doplnkové náklady.

Za ostrým vyjadrením je rastúca nespokojnosť liehovarníkov s tým, že tiché víno je 10 rokov oslobodené od daní. Expertka asociácie platiteľov spotrebnej dane z liehu a liehovín Alica Doležalová dáva do pozornosti tri posledné zvýšenia spotrebnej dane z liehu:

"Od roku 2004 až po marec 2010 sa zvýšila sadzba na lieh z jedného hektolitra o 250 eur, keď stúpla z 829,85 eura na 1 080 eur. A víno bolo pri každom zvýšení ušetrené. Nie je to vari nespravodlivosť?"

Padni, komu padni, len nie mne

"Férové zdanenie trhu s alkoholickými nápojmi by bolo také, keby boli všetky nápoje, teda pivo, víno aj liehoviny zdaňované. Ak nemá dôjsť k neférovým posunom v štruktúre spotreby, tak by mal štát zdaňovať bez výnimky rovnako liehoviny, pivo, ale aj víno," tvrdí Robert Spišák a nezabudne pripomenúť, že aj v takej veľkej vinárskej krajine, ako je Francúzsko, sa platí z vína daň.

Vinárov však týmto tvrdením iba rozčúli. Ihneď spresnia, že vo Francúzsku sa platí iba evidenčná daň. "Nie 33,75 eura za hektoliter, ako navrhuje zdaniť slovenské víno ministerstvo financií, ale iba 3,5 eura, a to je vari rozdiel," podotkne Igor Mancel, predseda Zväzu vinohradníkov Slovenska, a neodpustí si poznámku, že "je rozdiel vyrobiť liter stopercentného liehu zo zemiakov, kukurice či obilia, a úplne iné z hrozna, keď vinič začína rodiť po štyroch rokoch". A iba na spresnenie Manceľ dodá, že žiaden z najbližších vinárskych susedov Slovenska   Rakúsko, Česko ani Maďarsko nevyberajú od vinárov daň z vína.

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty podporované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood