Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Farmári vystavili účet únii

21-07-2011

(20.07.2011; Sme; s. 8; Tvardzík Jozef)

Epidémia E.coli spôsobila u nás škody za vyše pol milióna eur
Takmer tri desiatky našich producentov zeleniny poslalo do Bruselu žiadosť o pomoc. Pre E.coli museli úrodu zorať ešte na poli alebo ju vyhodiť na hnoj.
BRATISLAVA. Vyše pol milióna eur. To je suma, na ktorú vyčíslilo 28 slovenských farmárov škody po vypuknutí nákazy E.coli. Do Bruselu zaslali žiadosť na preplatenie tejto sumy.
Naši farmári žiadajú viac ako dvojnásobok sumy, o ktorú požiadali českí pestovatelia. V Česku sa však prihlásilo len sedem podnikov a škody, ktoré chcú kompenzovať vyčíslili na 6,3 milióna korún (257 tisíc eur). Španieli žiadajú 80 miliónov eur, čo je menej, ako sa pôvodne rátalo.

Na hrane prežitia
Pre E.coli bude pre mnohých zeleninárov z hľadiska prežitia tento rok zlomový. "Klesol nám predaj. Naše ceny sú na polovičnej úrovni," tvrdí veľkofarmár Peter Horváth z Mostovej pri Galante.
Tvrdí, že hlavne v prvých dňoch, keď prepukla epidémia, takmer nepredával. "Dnes je spotrebiteľ veľmi citlivý a bojí sa," povedal.
Aby zabezpečil aspoň minimálny predaj, musel znížiť ceny uhoriek a rajčín na minimum a predávať ich aspoň chovateľom zvierat. "Niektoré sme dokonca zaorávali do pôdy, iné hnili v sklade," pokračuje farmár.
Situáciu im skomplikovali nielen rastúce náklady pohonných látok, ale aj susedné Maďarsko. Podľa Horvátha chce chrániť svojich producentov, a preto zakázalo vpustiť na trh pestovateľov zeleniny zo zahraničia.
"Týkalo sa to napríklad melónov. Tie nemôžem do Maďarska vyvážať aj keď ich zberám. Zákaz sa týka aj vývozcov z Balkánu," dodal. Napriek stratám Horváth o pomoc z Bruselu nepožiadal.
Nízke ceny zeleniny však prišli vhod hypermarketom. "Tie dlhodobo tlačia na producentov, aby znižovali ceny produktov. Tí tak musia podliezť normálne ceny, aby prežili," tvrdí hovorca Slovenskej potravinárskej komory Stanislav Nemec.

Peniaze budú až v októbri
Brusel uvažoval, že bude farmárom kompenzovať straty len do výšky 150 miliónov eur. Nakoniec ministri poľnohospodárstva členských štátov únie odklepli až 210 miliónov eur. S kompenzáciou môžu rátať pestovatelia uhoriek, šalátu, paradajok, cukiet a papriky, a to vo výške do 50 percent z ceny potravín, ktoré stiahli z trhu.
"Po preverení nárokov na mimoriadnu podporu predstavujú finančné nároky z 28 žiadostí 536 107 eur za 1765,13 tony zeleniny," uviedol hovorca rezortu pôdohospodárstva Juraj Kadáš.
Pol milióna eur by malo na účty našich farmárov prísť v októbri, keď má ministerstvo zverejniť aj zoznam žiadateľov. Koľko peňazí nakoniec na účte naši pestovatelia uvidia, však určí Európska komisia.
"Ak žiadosti prekročia maximálnu sumu podpory, stanoví sa koeficient na rozdelenie celkovej podpory," dodal Kadáš. Zohľadňovať sa má aj to, či žiadateľ straty dosiahol pre stiahnutie zeleniny z trhu, alebo pre nútené zoranie zeleniny ešte na poli.
E.coli si vo svete vyžiadala 50 obetí, u nás lekári ochorenie nezaregistrovali. Uhorky zo Španielska sa ako zdroj nákazy nepotvrdili, pochybnosti preto neskôr padli na semená z Egypta.
Text k obr.: Strach ľudí z nakazenia prinútil producentov zeleniny znižovať ceny na kritické minimá.

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty podporované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood