Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív tlačových správ

Značka kvality SK: vysvedčenie pre výrobcov, odporúčanie pre ich odberateľov, orientácia pre zákazníkov

18-10-2013

Žilina, 17. októbra 2013 – Spolu 625 slovenských potravinárskych výrobkov získalo právo niesť označenie Značka kvality SK.

„Používaním Značky kvality SK chceme dať našim zákazníkom a spotrebiteľom jasný signál, že kvalitná domáca produkcia je pre nás prioritou,“ hovorí o pohľade svojej firmy na význam Značky kvality SK pre slovenských výrobcov Ľubomír Fischer zo spoločnosti Považský cukor Trenčianska Teplá. Je to predstaviteľ jedného z 85 producentov, ktorí na svojich výrobkoch môžu používať označenie Značka kvality SK.

Toto právo môžu slovenskí výrobcovia získať už viac ako deväť rokov. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR chce – okrem iných krokov – aj takto podporiť spotrebu produkcie domácich výrobcov potravín. Ako hovorí generálna riaditeľka Sekcie potravinárstva a obchodu tohto rezortu Zuzana Nouzovská, Značka kvality SK má už od svojho zrodu v roku 2004 úlohu odlišovať kvalitné slovenské výrobky.

Môže ju dostať produkt, ktorý spĺňa kompletnú potravinovú európsku i národnú legislatívu a obsahuje 75 percent suroviny zo Slovenska. Podmienkou je, že  všetky fázy výrobného procesu sa musia robiť v SR (s výnimkou surovín z dovozu). Ich kvalitu a bezpečnosť sleduje Štátna veterinárna a potravinová správa SR. „Výrobca, ktorý chce získať Značku kvality SK je vystavený podstatne prísnejšej kontrole,“ hovorí Stanislav Šilhár, vedúci Biocentra Modra Výskumného ústavu potravinárskeho. A dodáva, že najmenej raz či dvakrát do roka navštívi takéhoto producenta kontrola, ktorá zisťuje, či je u neho všetko tak, ako je v žiadosti na Značku kvality SK.

Produkty, ktoré majú nadštandardnú kvalitu a prevyšujú porovnateľné produkty na trhu, môžu získať Značku kvality SK GOLD a majú právo používať zlaté logo značky. „Platí, že kto sa uchádza o Značku kvality SK GOLD, musí aspoň v jednom závažnom parametri vyššie prekračovať bežne stanovené normy,“ pripomína S. Šilhár. Podľa neho sa ukazuje, že toto označenie je aj pomoc pre bežného spotrebiteľa. Lebo na rozdiel od niektorých iných značiek, táto má systém, ktorý má za cieľ ho chrániť.

V žilinskom kraji získalo Značku kvality SK niekoľko výrobcov. Medzi inými sú to aj spoločnosti Mäso Parížek, Považský cukor Trenčianska Teplá, Poľnohospodárske družstvo Gader Blatnica, Poľnohospodárske družstvo Liptovské Revúce či Slovenské pramene a žriedla Budiš.

Spoločnosť Považský cukor získala právo používať logo Značky kvality SK len v januári a jej manažér pre retail a marketing pre Východnú Európu Ľ. Fischer hovorí, že je ešte priskoro hodnotiť, ako sa to odrazilo u konečného spotrebiteľa. No už dnes môže povedať, že obchodní partneri to ocenili.

V Poľnohospodárskom družstve Gader Blatnica , ktoré tiež získalo právo používať  logo Značky kvality SK v januári, považujú za dôležité, že prostredníctvom tohto označenia dávajú zákazníkom na vedomie, že ich výrobky spĺňajú náročné kritéria kvality, a že sú to čisto slovenské produkty. Predsedníčka tohto družstva Zlata Holubová však pripomína, že ide o prvú orientáciu zákazníka, keď produkt ešte nepozná. „Aby si ho aj naďalej kupovali, musí jednoducho chutiť. V opačnom prípade by zrejme ani značka nepomohla,“ zdôrazňuje táto manažérka. 

Anna Kováčiková, predsedníčka Poľnohospodárskeho družstva Liptovské Revúce hovorí, že o význame tejto značky pre ich produkciu svedčí „...zvýšený dopyt a dôvera zákazníkov v to, že naše výrobky sú skutočne zo 100-percentného ovčieho mlieka vyrobeného v našom podniku“.

Značka kvality SK má od júna aj facebookovú stránku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR tak chce okrem iného nadviazať užší kontakt s komunitou, ktorá sa aktívne zaujíma o kvalitné potraviny. Rezort aj touto formou vysvetľuje ciele Značky kvality SK, propaguje výrobcov, ktorí ju majú, alebo sa o ňu chcú uchádzať.

Fanpage Značky kvality SK nájdete tu: www.facebook.com/znackakvality.sk

Viac informácií ponúka  www. znackakvality.sk a www.kvalitazoslovenska.sk.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood