Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Stretnutie ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana (nominanta ĽS-HZDS) so zástupcami poľnohospodárskych škôl

21-04-2010

Dňa 20. apríla 2010 sa na Ministerstve pôdohospodárstva SR uskutočnilo stretnutie zástupcov poľnohospodárskych škôl s ministrom pôdohospodárstva Vladimírom Chovanom (nominant ĽS-HZDS) na tému: Problémy škôl pôdohospodárskeho zamerania.

Program stretnutia sa zameriaval na analýzu problémov škôl pôdohospodárskeho zamerania, predovšetkým na analýzu nízkeho záujmu o pôdohospodárske odbory, finančné, technické, či legislatívne problémy. Stretnutie otvoril minister Chovan a pokračovalo identifikáciou stredných škôl pôdohospodárskeho zamerania a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre ich zástupcami, za prítomnosti zástupcov SPPK. Prítomní diskutovali o spôsoboch, ako zatraktívniť štúdium a prilákať žiakov do jednotlivých škôl. Upozornili na negatívne vnímanie pôdohospodárskej profesie rodičmi, či verejnosťou, čo ovplyvňuje žiaka pri výbere profesie a jeho následný výber školy. Vzhľadom na to, že prevažná časť zamestnancov v pôdohospodárstve je vo veku nad 45 rokov a  pomerne vysoká časť vo veku nad 60 rokov, je potrebné prilákať mladých ľudí. Zo stretnutia vyplynuli odporúčania, ako zlepšiť momentálnu zložitú situáciu, a to napr. organizovaním exkurzií pre ZŠ do prosperujúcich agropodnikov a fariem, besedami a prednáškami pre žiakov vyšších ročníkov ZŠ s úspešnými podnikateľmi v oblasti pôdohospodárstva, s bývalými študentmi pôdohospodárskych škôl. Z diskusie vyplynul návrh vytvoriť tzv. kluby absolventov škôl pôdohospodárskeho zamerania. Za negatívum diskutujúci označili aj vnímanie poľnohospodárstva  z pohľadu nízkeho finančného ohodnotenie zamestnancov, preto je dôležité vyššie finančné hodnotenie absolventov prichádzajúcich do praxe a tiež zamestnancov v pôdohospodárstve.

Jednou z možností, ako prilákať mladých ľudí je zvýšiť pozitívnu  medializáciu rezortu a ukázať potenciálnym študentom nové možnosti uplatnenia, informovať o nových odboroch a zároveň v spoločnosti šíriť povedomie o potrebe zachovania tradičných odborov a profesií, ktorých absolventi budú v budúcnosti na trhu práce chýbať. Už v súčasnosti pociťuje prax a tiež Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre nedostatok technických profesií i napriek požiadavkám praxe. Poukázať na potrebu ochrany životného prostredia starostlivosťou o pôdu, lesy, vodu a tiež na ochranu  zdravia obyvateľstva prostredníctvom produkcie zdravotne nezávadných potravín. Zaujímavosťou je aj fakt, že výsledky a hodnoty práce 1 produktívneho zamestnanca v pôdohospodárstve využívajú 4 osoby činné v službách (potravinárstvo, turistika, spracovávanie poľnohospodárskych produktov, spracované produkty...).

Diskutovanou otázkou bola aj téma normatívov materiálneho, technického a personálneho zabezpečenia škôl. Nevyhnutná je tiež spolupráca MP SR so samosprávnymi krajmi, pretože nie je žiadna legislatívna norma, ktorá by upravovala postupy a spoluprácu rezortu so zriaďovateľmi škôl. Poľnohospodárske školy, z dôvodu biologického charakteru odbornej prípravy, ktorá nie je dostatočne zohľadňovaná v rámci normatívov materiálneho, technického a personálneho zabezpečenia škôl, sa stretávajú s problémami finančnej zadĺženosti, čo vedie zriaďovateľov škôl k ich rušeniu, prípadnému spájaniu s inými školami, často veľmi rozdielneho zamerania. Pri spojení škôl nastávajú situácie, že odbory poľnohospodárskeho zamerania sa pre „pre nezáujem verejnosti – žiakov“ z dôvodu už spomínanej neatraktívnosti pôdohospodárskych profesií,     nenapĺňajú, a teda sa postupne dostávajú do útlmu. V rámci zlepšenia danej situácie sa ponúka možnosť širšieho využívania Programu rozvoja vidieka – predovšetkým v rámci celoživotného vzdelávania, čím by sa školy otvorili širšej odbornej verejnosti – prvovýrobcom a spracovateľom a využili vedomostné kapacity svojich učiteľov. Pozornosť sa musí sústrediť aj na kvalitne vzdelaných absolventov, nie na ich kvantitu. Tento názor podporili aj zástupcovia vysokých škôl.

Minister V. Chovan považuje za dôležitú potrebu odbornej kvalifikácie v poľnohospodárskych podnikoch. Motiváciu študentov vidí v podpore fondu podpory rozvoja odborného vzdelávania a prípravy, v zlepšení súčinnosti praxe a štúdia – možnosť praktického vyučovania žiakov u potenciálnych zamestnávateľov, prípadného finančného motivovania žiakov aj z dôvodu, že často sú žiakmi škôl deti zo sociálne slabších rodín. Vyzval odborníkov, aby zadefinovali potrebné zmeny v legislatíve, ktoré je potrebné realizovať k tomu, aby došlo ku skvalitneniu odbornej prípravy a prílevu absolventov do pôdohospodárskej praxe. Zaznel jednoznačný názor, upraviť a finančne navýšiť normatívy, hlavne v oblasti materiálneho a technického vybavenia škôl, aspoň pre určité odbory z dôvodu ich finančného podhodnotenia.

Tiež zaznel návrh na vytvorenie spolupráce stredných škôl s vysokou školou v prepojení s praxou.

Slovensko je vidieckou krajinou, preto pôdohospodárstvo a s tým súvisiace vzdelávanie, je pre rozvoj vidieka a  stabilizáciu jeho pracovnej sily dôležité,  jeho zanedbanie by mohlo mať v budúcnosti negatívne dôsledky na pôdu, lesy, vodu a tiež potravinovú základňu, upozornil minister Chovan.

Zoznam účastníkov

  1. Ing. Vladimír Chovan – minister pôdohospodárstva SR
  2. Ing. Ján Beňadik – riaditeľ odboru rozvoja vidieka MP SR
  3. Ing. Ľubomír Kubán – riaditeľ odboru vládnej a parlamentnej agendy MP SR
  4. PaedDr. Mária Benedikovičová - MP SR
  5. PhDr. Zuzana Burdanová – MP SR
  6. doc. Ing. Jozef Repiský, CSc. – prorektor pre výchovno-vzdelávaciu činnosť SPU
  7. Ing. Dušan Igaz, PhD., prodekan FZKI
  8. doc. Ing. Ľubomír Gurčík, CSc. – prodekan FEM
  9. doc. Ing. Anna Trakovická, CSc. – prodekanka FAPZ
  10. prof. Ing. Ladislav Nozdrovický, CSc. – prodekan TF
  11. doc. Ing. Margita Čanigová, CSc., – členka AS SPU
  12. Ing. Miroslav Maxon – predseda sektorovej rady SPPK
  13. Mgr. Tatiana Belová – referát potravinárstva a obchodu SPPK
  14. prof. Ing. Imrich Okenka, PhD. – riaditeľ Agroinštitútu Nitra, š.p.
  15. Ing. Judita Šafáriková - Agroinštitút Nitra, š.p.
  16. PaedDr. Jozef Horák – SOŠ Bratislava
  17. Ing. Ľudovít Škrabák – SOŠ Trnava
  18. Mgr. Slavomír Zoch – SOŠ vinársko-ovocinárska Modra
  19. Ing. Mária Múdra – SOŠ Rakovice
  20. Ing. Ján Solčiansky – SOŠ Zlaté Moravce
  21. Ing. Pavol Žirko – SOŠ Mošovce
  22. Ing. Miloš Rozemberger – SOŠ Levice
  23. Ing. Pavol Filo – SOŠ Banská Bystrica
  24. Mgr. Edita Križanová – SOŠ veterinárna Nitra

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood