Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Štedré bruselské pasce

30-06-2011

(30.06.2011; Trend; č. 26, príloha agro, s. V; hai)

Radšej pre nikoho žiadne dotácie ako nespravodlivé dotovanie

Vstup do EÚ slovenským poľnohospodárom priniesol vyššie dotácie i prístup k eurofondom na modernizáciu hospodárstiev. Na otvorenom spoločnom trhu však doplácajú na to, že ich západoeurópski konkurenti dostávajú od svojich vlád ešte vyššie podpory. Kým pri poklese cien mäsa či mlieka domáce farmy svoje stratové stáda vybíjajú, západoeurópski konkurenti si straty vykryjú vyššími dotáciami.

Podľa majiteľa agrochemického koncernu Agrofert Andreja Babiša je bruselské dotovanie nespravodlivé. "Nie je normálne, keď na tom istom trhu Brusel dovoľuje bohatším krajinám ľubovoľne zvyšovať dotácie. Deformuje to ceny a vytláča z trhu našich farmárov."

Aj mnoho ďalších slovenských farmárov tvrdí, že ak ma byť dotovanie nespravodlivé, tak nech radšej nie je žiadne. "Podnikanie v poľnohospodárstve by bolo ľahšie bez dotácií, lebo kazia ceny. No museli by sa zrušiť všade, celosvetovo," zdôrazňuje aj majiteľ dánskej firmy First Farms Per Villumsen. "Brusel však agrárne dotácie stopne iba, ak na to ďalej naozaj nebude mať," mieni R. Spišák, ktorý zastupuje záujmy skupiny podnikateľov okolo Jána Sabola. Podľa neho európska rastlinná produkcia môže ostatnému svetu konkurovať aj bez dotácií. "A úplne nemožné to nemusí byť ani v živočíšnej výrobe," nazdáva sa. Ak by sa reálne globálne stopli dotácie, dalo by sa síce očakávať isté zdraženie potravín, ale existenčne by boli v Európe ohrozené iba niektoré komodity, ktoré sem aj tak nepatria. "Taliansko by asi s pestovaním ryže určite skončilo," domnieva sa R. Spišák.

Pravda, zatiaľ Brusel nemyslí na zrušenie dotovania, ale ani na zablokovanie tučnejších dotačných obálok bohatších členov. Naopak, pre veľkoplošné farmy známe hlavne zo strednej Európy chce po roku 2013 zaviesť obmedzujúce dotačné stropy. "Znova idú proti nám ešte viac," rozhorčuje sa A. Babiš. Slovenskí farmári sa musia podľa neho spojiť a donútiť svojich politikov, aby v Bruseli zablokovali všetky pokusy o ďalšie znevýhodňovanie stredoeurópskeho poľnohospodárstva. "Stropy, ktoré chce pre naše väčšie farmy zaviesť Brusel, by im súčasné dotácie znížili o desiatky percent. Sme jednoznačne proti," presviedča štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva SR Gabriel Csicsai.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood