Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Najlepšie projekty zvyšujú kvalitu života ľudí aj regiónu

13-07-2011

(11.07.2011; Euroreport plus; č. 5 7, s. 47; Krištofičová Dagmar)

Alexandra Kucmanová, generálna riaditeľka Agentúry na podporu regionálneho rozvoja (APRR) Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, by rada videla vyššiu aktivitu obcí pri získavaní nenávratných finančných prostriedkov z Európskej únie: "Sú obce, ktoré realizujú aj tri či štyri projekty, no nájdu sa aj také, ktoré žiadny projekt v rámci ROP, resp. OPBK nikdy ani nepredložili hoci by mohli byť úspešné." Otázky pripravila Dagmar Krištofičová.

* Rozdiely v jednotlivých regiónoch a ich stieranie nie je dominantnou témou iba na Slovensku, ale v celej Európskej únii pričom rozdiely medzi regiónmi v únii sú markantné na prvý pohľad, najmä ak porovnáme jej staré a nové štáty. Čím sa prioritne zaoberá vaša agentúra?
Agentúra v programovom období 2007 2013 implementuje tri programy: Regionálny operačný program (ROP), operačný program Bratislavský kraj (OPBK) a programy cezhraničnej spolupráce. Programy, ktoré riadime, sa orientujú najmä na zvyšovanie kvality života občanov v regiónoch Slovenska prostredníctvom podpory zariadení občianskej infraštruktúry (ako napríklad škôl, zariadení sociálnych služieb, inštitúcií v oblasti kultúry a podobne). Ďalšou rámcovou oblasťou je zlepšovanie vybavenosti územia najmä formou podpory miestnych a regionálnych komunikácií a revitalizácie verejných priestranstiev.

* V ostatnom čase počuť najmä o programoch cezhraničnej spolupráce, ktoré spájajú Európu.
Programov cezhraničnej spolupráce, na ktorých implementácii sa agentúra podieľa, je spolu päť. Pre program spolupráce Slovenskej a Českej republiky (PCS SR ČR) sme riadiacou inštitúciou. Programy sa orientujú na rozvíjanie cezhraničných partnerstiev formou investičných aj neinvestičných projektov, ktoré boli v minulosti podporované iniciatívou Interreg. Agentúra MPRV SR týmito programami v rokoch 2007 2013 plynulo nadviazala na tematicky podobné programy a iniciatívy, ktoré realizovala už v rokoch 2004 2006.

* Ktorý projekt z euroregionálnych aktivít považujete za najlepší a prečo? Vyhodnocujete ich? Kde možno získať informácie, koľko projektov bolo podporených, kde a akými sumami?
Projektov, ktoré sa realizujú prostredníctvom operačných programov implementovaných agentúrou, je v súčasnosti vyše 2 300. Aj vzhľadom na ich tematickú rozmanitosť by sa len veľmi ťažko dalo určiť, ktorý projekt je najlepší. Na jednej strane sú to výberové a hodnotiace kritériá, na ktorých základe sa predložené projekty posudzujú a vyberajú, a na druhej strane je to konkrétny prínos daného projektu v konkrétnej lokalite.
Vo všeobecnosti možno povedať, že najlepšie projekty sú tie, ktoré majú najvyšší prínos na zvýšenie kvality života obyvateľov danej lokality, či dokonca celého regiónu. Do značnej miery ide o subjektívne hodnotenie. Pokiaľ ide o kvalitu, stretávame sa s takými projektmi, ktoré sú skutočne na vysokej úrovni, no niekedy sa nájdu aj také, na ktorých by bolo čo zlepšovať.

* Projekty, ktoré spájajú krajiny Európy, podporuje výlučne Európska únia, alebo je nutné spolufinancovanie zo strany prijímateľa? Aký je dopyt po spoločných projektoch v pohraničných oblastiach majú susedné krajiny záujem pripravovať a uskutočňovať spoločné projekty?
V žiadnom z programov riadených APRR nie je jediným prispievateľom EÚ, a preto je nutné aj spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a spravidla aj zo strany žiadateľa. Programy cezhraničnej spolupráce teda nie sú výnimkou a spolufinancovanie projektu zo strany prijímateľa je minimálne 5 %.
V pohraničných oblastiach je zo strany žiadateľov obrovský záujem najmä o programy cezhraničnej spolupráce. Pre Slovensko a okolité štáty sú finančné zdroje z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) alokované do programov s Rakúskom, Maďarskom, Poľskom a Českom. Na vonkajšej hranici EÚ je SR zapojená do Nástroja európskeho susedstva a partnerstva Maďarsko Slovenská republika Rumunsko Ukrajina (tzv. ENPI). V rámci týchto programov bolo podporených viac ako 600 úspešných cezhraničných projektov za viac ako 400 miliónov eur.

* Ktoré regionálne združenie (združenie obcí) na Slovensku je najagilnejšie a ktoré získalo najviac financií a za aký projekt? Vznikajú regionálne združenia spontánne alebo na základe možnosti získať finančné prostriedky na zveľaďovacie projekty?
Združenia obcí sú oprávnenými žiadateľmi výlučne v rámci programov cezhraničnej spolupráce. Na Slovensku je v rámci PCS SR ČR najaktívnejšie združenie obcí Mikroregión Terchovská dolina, ktorému sme poskytli z programu aj najviac finančných prostriedkov. Programy cezhraničnej spolupráce majú za cieľ prehlbovať spoluprácu prihraničných oblastí, najmä v oblasti kultúry, turizmu, dopravy a životného prostredia. Z tejto podstaty vychádzajú vo väčšine prípadov aj príčiny založenia regionálnych združení. Ich hlavným cieľom je vytvoriť, resp. zlepšiť podmienky trvalo udržateľného rastu miest a obcí prihraničných oblastí. Zväčša vznikajú na základe potreby spoločne riešiť problémy danej oblasti, pričom vzhľadom na obmedzené zdroje na realizáciu projektov často využívajú na ich financovanie fondy EÚ.
Pokiaľ ide o ROP a OPBK, najčastejšími žiadateľmi sú samosprávy obce a samosprávne kraje. Samosprávne kraje sa na implementácii príslušných operačných programov podieľajú aj priamo vykonávajú totiž úlohy tzv. sprostredkovateľských orgánov pod riadiacim orgánom. Tento decentralizačný mechanizmus implementácie bol zavedený najmä z toho dôvodu, že samosprávne kraje samy najlepšie vedia identifikovať, čo je pre ich región prioritné. Záujem o získanie nenávratného finančného príspevku zo strany samosprávnych krajov je preto pomerne vyrovnaný. Pri obciach je situácia výrazne odlišná. Nájdeme také obce, ktoré realizujú aj tri či štyri projekty, no nájdu sa aj také, ktoré žiadny projekt v rámci ROP, resp. OPBK nikdy ani nepredložili hoci by mohli byť úspešné.

* V jednom zo slovenských rádií možno počúvať reláciu o podpore regionálneho rozvoja a vidieka. Začína sa takýmto konštatovaním: "Ak neviete nič o ROP, máme pre vás informácie..."
Regionálny operačný program je najväčším programom riadeným našou agentúrou, dá sa konštatovať, že tento operačný program je akousi jej vlajkovou loďou. ROP je v programovom období 2007 2013 s celkovým rozpočtom 1,7 miliardy eur tretím najväčším operačným programom spomedzi jedenástich operačných programov na Slovensku. Zároveň ide o vôbec najväčší operačný program spolufinancovaný len z ERDF a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Pokrýva celé územie Slovenskej republiky okrem Bratislavského kraja. K 30. aprílu 2011 bolo v rámci tohto operačného programu zazmluvnených viac ako 1 600 projektov s celkovým rozpočtom takmer 1,4 miliardy eur. V súčasnosti sa uskutočňuje prieskum s cieľom zistiť úroveň informovanosti o ROP. Sami sme na tieto výsledky veľmi zvedaví a veríme, že nás potešia.

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood