Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Ministerka s francúzskym kolegom

08-02-2008

V piatok 1. februára ministerka pôdohospodárstva SR Zdenka Kramplová prijala ministra poľnohospodárstva a rybného hospodárstva Francúzskej republiky Michela Barniera s delegáciou. Minister zdôraznil, že by sa jeho návšteva uskutočnila aj v prípade, ak by Francúzsko nebolo predsedníckou krajinou EÚ v 2. polroku 2008. Už niekoľkokrát navštívil SR v období, keď pôsobil ako eurokomisár pre regionálny rozvoj. Francúzsko vníma obe tohtoročné predsedníctva (slovinské a francúzske) ako dôležité pre budúcnosť EÚ. Z politického hľadiska považuje za podstatné pre FR a SR zachovanie Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), pričom SPP vníma ako strategické aktívum EÚ.

Francúzsko pri kontrole „zdravotnej prehliadky“ SPP netrvá na historickosti, ale predovšetkým strategickosti SPP. Ministerka Kramplová považuje za nevyhnutné dosiahnutie spravodlivejšej SPP. Pripomenula, že Ministerstvo pôdohospodárstva SR uskutočnilo dňa 28.1.2008 verejnú diskusiu o budúcnosti SPP a skonštatovala, že stanoviská SR nie sú v rozpore s pozíciami Francúzska. Považuje za užitočnú spoluprácu oboch krajín pri vzájomnom vyjasňovaní pozícií. Vzhľadom na to, že SR je členskou krajinou EÚ len od roku 2004, mali sme menej času na zhodnotenie SPP, preto majú pre nás veľký význam skúsenosti FR. Sú však rozdielne možnosti poľnohospodárov v oboch krajinách, keďže slovenskí majú menšie podpory. A tak je ťažké porovnávanie konkurencieschopnosti producentov v SR a FR.

Francúzsky minister informoval, že vo FR začnú v období od 1. do 10. februára tiež verejnú debatu o reforme SPP a mala by sa dotknúť aj obdobia po roku 2013. Minister prisľúbil poslať materiál o názoroch FR na reformu SPP. Pre Francúzsko je dôležitý 1. pilier SPP, o ktorom si myslí, že vo FR nie je spravodlivo prerozdelený. Pre logickejšie prerozdelenie financií z 1. piliera dôjde vo FR k jeho prehodnoteniu, pričom zdôraznil, že neusilujú o presun financií. Ide o prerozdelenie v zmysle platnej EÚ legislatívy za účelom stabilizácie trhov a vytvorenia krízových nástrojov. V tejto oblasti vidí minister hlavný rozpor medzi jeho názormi a názormi EK, keďže podľa neho výživu obyvateľstva nemožno podriadiť len trhu. Ministerka pôdohospodárstva SR podporila v tomto bode zámer Francúzska, Slovensko je za vytvorenie krízového fondu na predchádzanie rizikám spôsobeným  klimatickými zmenami, ako aj za čiastočne zviazané podpory pre znevýhodnené oblasti.

Aktuálne SR analyzuje dopad zvýšenia kvót na mlieko o 2 percenta na slovenský trh. Podľa ministra Barniera aj Poľská republika spúšťa v marci, keď sa bude riešiť kontrola „zdravotnej prehliadky“ SPP, diskusiu o mliečnych kvótach. Ministerka Kramplová ďalej zdôraznila dôležitosť témy krížového plnenia pre SR. Informovala, že sme spustili prvé výzvy v Programe rozvoja vidieka v 1. a 2. osi. Budú nasledovať výzvy na 3. a 4. os. Po roku 2013 by malo nastať zrovnoprávnenie starých a nových členských štátov EÚ z hľadiska podpôr.

FR nie je ideologicky proti modulácii medzi 1. a 2. pilierom, neželá si však, aby sa zo SPP stala politika rozvoja vidieka. Francúzsko požiadalo EK, aby sa v rámci kontroly „zdravotnej prehliadky“ SPP diskutovala opätovne otázka krížového plnenia. Ministerka Kramplová sa pýtala na názor FR na určovanie maximálnej výšky podpôr pre farmárov. Vo Francúzsku sa tento problém týka približne 3000 farmárov, takže francúzsky minister neočakáva vytvorenie výraznej opozície proti tejto tendencii. Napriek tomu si myslí, že by stropy mali existovať. V záujme Slovenskej republiky je neohraničovanie podpôr, aby nedochádzalo k diskriminácii veľkých poľnohospodárskych podnikov alebo k ich nútenému drobeniu. Tento stav vyplýva v SR z historického modelu fariem, ktorých rozlohy boli veľké. Minister Barnier vzal tento fakt ako podnet na rokovania počas Predsedníctva FR v EÚ a prisľúbil snahu hľadania kompromisu.

Ministerka pôdohospodárstva SR otvorila otázku Jednotnej platby na plochu (SAPS). Konštatovala, že vyplývajúc z rokovaní štátov V4, tieto krajiny zastávajú spoločnú pozíciu, aby sa uplatňoval aktuálny režim až do roku 2013. Francúzsko nemá v tomto bode problém podporiť naše stanovisko, hlavne, ak bude po roku 2013 režim rovnaký pre všetky členské krajiny, podľa jeho slov nevidí zmysel nútiť nás, aby sme skončili so systémom, ku ktorému sa budeme musieť po roku 2013 vracať.

V oblasti bilaterálnej spolupráce medzi oboma rezortmi navrhla ministerka Kramplová vytvorenie spoločnej expertnej skupiny, ktorej úlohou by bolo aj prehodnotenie aktuálne platnej rezortnej Dohody o spolupráci medzi Ministerstvom pôdohospodárstva SR a Ministerstvom poľnohospodárstva a rybného hospodárstva FR z roku 1997. Minister Barnier súhlasil. Ako dôležité témy bilaterálnej spolupráce obaja identifikovali: Politiku kvality EÚ, spoluprácu v oblasti kontrol zdravotnej neškodnosti potravín, lesného hospodárstva, ako aj poľnohospodárstva v horských a podhorských oblastiach. Nová rezortná dohoda by sa mohla podpísať vo Francúzsku ešte tento rok.

Ministerka sa zaujímala aj o problematiku geneticky modifikovaných organizmov. Francúzsky minister v krátkosti objasnil stanovisko FR, podľa ktorého sa prezident Sarközy rozhodol na jeden rok pozastaviť pestovanie kukurice MON 810, ktorá je jedinou pestovanou GM plodinou vo Francúzsku, z dôvodov vedeckých a politických. Vo Francúzsku aktuálne prebieha verejná debata o pestovaní GM plodín. V politickej rovine spôsobilo problémy pohrozenie environmentálnych organizácií bojkotovaním prestížnej konferencie „Grenelle de l´environnement“, ak vláda nepozastaví pestovanie GM kukurice na vedecké účely. Dôvodom znepokojenia je diseminácia kukurice a obavy o kontamináciu klasických plodín. Vláda v tejto chvíli čaká na výsledky hodnotenia vedeckej komisie, ktorá dostala za úlohu po 10 rokoch prehodnotiť pestovanie tejto kukurice na vedecké účely. Francúzske ministerstvo pripravuje návrh zákona o koexistencii geneticky modifikovaných a klasických plodín, ktorý chce v blízkej dobe predložiť do parlamentu. Ministerka Kramplová dodala, že aj v SR začína byť problematika GMO politickou témou. Slovensko pestuje ten istý druh kukurice, pričom výskum pracuje aj na testovaní novej odrody. Susedné krajiny (Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Česko) chcú vytvoriť zónu bez GM plodín. Barnier doplnil, že FR ide predovšetkým o stransparentnenie pestovania kukurice MON 810, určenie zodpovednosti v prípade kontaminácie klasických plodín, ako aj ataku parciel, kde sa takáto kukurica pestuje. To sú ďalšie z dôvodov, prečo FR pozastavila jej pestovanie.

Na záver francúzsky minister opätovne pozval ministerku na otvorenie Medzinárodného poľnohospodárskeho salónu (SIAL), ktoré sa uskutoční 23. februára 2008 v Paríži, aj na recipročnú návštevu FR. Ministerka pozvanie prijala a navštívi SIAL na jeseň tohto roka.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood