Facebook Statistics
Značka Kvality

Videá

Minister Zsolt Simon v europarlamente: Návrh reformy je pre nás sklamaním

08-11-2011

Slovensko sa s predloženým návrhom reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky nemôže stotožniť a je pre nás sklamaním, skonštatoval včera na schôdzi výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Európskeho parlamentu minister Zsolt Simon (Most – Híd). (článok obsahuje video)

Hlavnými témami schôdze výboru boli reakcie na niektoré hlavné časti návrhu reformy SPP z dielne Európskej komisie, medzi ktoré patria priama podpora poľnohospodárom, ekologizujúca zložka priamych platieb a zavedenie stropovania (capping), regulácia trhu, krížové plnenie či organizácie výrobcov.
„Máme problém z hľadiska výpočtu platieb, pretože návrh neodstraňuje historický princíp. 30 - percentná alokácia na ekologickú platbu ide opačným smerom, než k produkcii potravín, bude skôr viesť k zvyšovaniu cien potravín a obmedzovaniu poľnohospodárskej výroby,“ povedal minister. „Máme zásadnú výhradu k zastropovaniu, je to opatrenie, ktoré je z hľadiska konkurencieschopnosti kontraproduktívne,“ dodal.
Minister Simon na pôde EP ďalej tlmočil nesúhlasné stanovisko Slovenskej republiky k referenčnému roku 2011. Vzhľadom na skúsenosti z predchádzajúcich rokov má podávanie žiadostí o poskytnutie podpôr stúpajúcu tendenciu, čo súvisí s osamostatňovaním sa poľnohospodárov a spätnom získavaní pôdy, ktorá predtým patrila pod veľké družstvá či štátu. Aplikovanie kritéria referenčného roka 2011 by preto bolo v rozpore s proklamovanou snahou podporiť malých farmárov.
Reforma SPP musí byť podľa ministra zjednodušená, jej súčasný návrh z jeho pohľadu zjednodušením nie je, pretože implementáciou návrhu sa zvýši administratívna záťaž a náklady pre samotných poľnohospodárov.
Slovenská republika taktiež nesúhlasí s navrhovaným zrušením systému kvót v sektore cukru počínajúc rokom 2015. Naopak, Slovensko podporuje jeho zachovanie, ako aj navýšenie kvót pre jednotlivé členské štáty.
Na druhej strane Slovensko víta ponechanie možnosti dobrovoľne viazaných platieb na podporu určitých sektorov a navrhuje rozšíriť možnosti podpory aj na monogastrické zvieratá (ošípané).

Legislatívny návrh reformy SPP bol Komisiou predstavený v októbri 2011, jej prijatie sa predpokladá v roku 2013. Napriek tomu sú všetky stanoviská Slovenskej republiky kľúčové aj v tomto období a znamenajú príležitosť vyrokovať pre Slovensko najlepšie možné podmienky.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood