Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Galko zabojoval za reťazce

10-06-2011

(10.06.2011; www.hnonline.sk; s. ; Kvarda František)

Tabule hanby, ktoré mali priamo pri vstupe do "neporiadnych" obchodov informovať zákazníkov o nekvalitnom tovare alebo nízkej hygiene, nebudú. Iniciatívu ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most Híd) stopli členovia vlády za SaS. Simon otvorene hovorí o sklamaní. Sulíkovci sa podľa neho jednoznačne priklonili na stranu obchodníkov, nie občanov. Minister obrany Galko (z SaS) pritom v minulosti pôsobil ako šéf v hypermarkete Kaufland. Akýkoľvek tlak či ovplyvňovanie zástupcov vlády reťazec i strana odmietajú.

Výhrady predtým nemali
Stop zo strany Sulíkových liberálov pritom prišiel nečakane. "Som sklamaný. Pri pripomienkovom konaní neboli výhrady zo strany nikoho v SAS. Bol som týmto odmietnutím veľmi prekvapený," vyhlásil včera pre HN Simon. "Viem, že obchodníci vytvárali obrovský tlak, ako ešte nikdy predtým," tvrdí minister. Obchodníci sa bránia. "Vylučujeme akékoľvek tlaky, je to nonsens," popiera Martin Gärtner, hovorca spoločnosti Kaufland. K samotným tabuliam hanby sa vyjadrovať nechcel. "Našou úlohou je zákony dodržiavať, nie ich komentovať. Ak by toto opatrenie prešlo, tak by sme ho museli dodržiavať," argumentuje.
Práve v Kauflande pritom pred niekoľkými rokmi pracoval súčasný minister obrany za SaS Ľubomír Galko. Jeho strana však tiež vylučuje akékoľvek tlaky zo strany obchodníkov. "Galko k tomu hovoril najviac, lebo najviac vie, o čom to je. Vylučujem však, že by bol pod vplyvom nejakého reťazca," tvrdí šéf SaS Richard Sulík.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair play hovorí, že priame dôkazy o lobingu či dokonca tlaku neexistujú. "Je dôležité verejnosť informovať o minulosti ministra Galka ako o neutrálnom fakte a ponechať na nej, aby dlhodobo sledovala jeho rozhodovanie v tejto oblasti," pripomína.

Bez logiky?
Predseda Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavel Konštiak takisto tvrdí, že červená pre výstražné tabule "nemá nič s Galkom spoločné". Simonov návrh však odsudzuje. "Boli by sme prvý a smiešny štát na svete, ktorý by niečo také zaviedol. Všade predsa existujú problémy. Predstavte si nápis na luxusnom hoteli, ktorý by poukazoval na to, že kuchár v jeho reštaurácii nemal na hlave čiapku," povedal pre HN s tým, že vládu presviedčal, že tabule hanby nemajú logiku. "Dnes je každý štvrtý až piaty nákup s chybou a ostane to tak. A je to vina SaS," argumentuje minister Simon. Boj za práva zákazníkov však nepovažuje za celkom prehratý. "Budem hľadať ďalšie riešenie, to ideálne však SaS vyhodila von oknom," uzavrel pre HN.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood