Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Zvyšujeme podporu exportu slovenských potravín

16-06-2017

Ideme podporovať účasť slovenských producentov potravín na medzinárodných výstavách s cieľom zvýšiť export slovenských potravinárskych produktov do zahraničia. Ministerka Gabriela Matečná aj pri tejto príležitosti navštívila firmu Tekmar zameranú na funkčné müsli tyčinky, ktorej produkcia je zameraná na export do 35 krajín sveta.

  • MPRV SR zvýši štátne podpory pre účasť na medzinárodných výstavách
  • Spoločnosť Tekmar exportuje až 80 % produkcie do 35 krajín
  • Produkcia pšenice stúpa, produkcia ovsu oproti roku 2015 mierne poklesla

„Slovenské potraviny sú kvalitné a majú aj exportný potenciál. Príkladom je aj spoločnosť Tekmar. Intenzívne sa preto zaoberáme podporou exportných možností slovenských potravinárskych firiem a  analýzou najpotenciálnejších vývozných trhov pre slovenské potravinárstvo,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.

Agrorezort zvyšuje príspevky pre účasť medzinárodných podnikov na schválených medzinárodných výstavách v oblasti potravinárstva až o 600 percent, z 3 320 € na 20 000 €. Zároveň bude preplácať ubytovanie a prepravu dvom osobám.

Aj na Slovensku existujú firmy, ktoré nielen vyrábajú, ale zaoberajú sa aj výskumom potravín. Napríklad Tekmar vlastní výskumné centrum, v ktorom vedci pracujú na vytváraní zloženia produktov v oblasti energetických tyčiniek. Spoločnosť patrí v oblasti funkčných tyčiniek medzi technologických lídrov, za svoje produkty získala aj renomované medzinárodné ocenenia. Pri produkcii spolupracuje aj so slovenskými poľnohospodármi. „Až 75 % podiel surovín v našich produktoch pochádza od slovenských dodávateľov. Ročne kupujeme od slovenských poľnohospodárskych podnikov viac ako 3000 ton pšenice a ovsu a vo vlastnej výrobe ich spracovávame na pšeničné a ovsené vločky,“ ozrejmil Jozef Nitray, konateľ spoločnosti.

Pestovanie ovsa a pšenice na Slovensku má dlhoročnú tradíciu. Zvlášť pšenici sa mimoriadne darí, v uplynulom roku ju poľnohospodári pestovali na osevnej ploche takmer 418 tisíc ha, čo je za posledných päť rokov nárast o vyše 50 000 ha. Stúpla aj jej produkcia o 800 tisíc ton na 2,4 milióna ton. Osevná plocha ovsa klesla vlani o 2,6 tisíc ha v porovnaní s rokom 2015, a to na 14,8 tisíc ha. Klesla tak aj produkcia na 36 tisíc ton.

Spoločnosť Tekmar zamestnáva 85 ľudí. Jej produktové portfólio tvorí viac ako 250 vlastných receptúr a technologických postupov najmä cereálnych, funkčných tyčiniek, ovsených vločiek a sypaných müsli. Ročne vyprodukuje 30 miliónov produktov, až 80 % z nich exportuje do 35 krajín sveta.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood