Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Agrorezort vykročil z tieňa minulosti, korekcie sa už nevzťahujú na žiadne platby od posledného kvartálu 2022

14-03-2023

Po viac ako roku od opätovného udelenia akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) Európska komisia potvrdila, že 25 %-né korekcie za chyby a podvody s agrodotáciami z minulosti sa už nevzťahujú na platby vyplatené farmárom od posledného kvartálu 2022. To znamená, že projektové výzvy v hodnote vyššej ako 700 miliónov EUR budú plne financované z európskych zdrojov a nebude nimi nutné zaťažovať štátny rozpočet.

,,Ďakujem celému tímu PPA aj spolupracovníkom z ministerstva, ktorí robili všetko pre to, aby očistili agentúru, presvedčili a ubezpečili aj Európsku komisiu, že v nej neexistuje žiadny priestor pre podvody a korupciu. Vďaka ich nasadeniu už nemusí štátny rozpočet, a teda všetci občania SR, doplácať na šafárenie s agrodotáciami za predošlých vládnych garnitúr,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Pre celý agrorezort je informácia zásadná najmä v súvislosti s vyplácaním projektových výziev pre poľnohospodárov a potravinárov v súhrnnej hodnote vyššej ako 700 miliónov EUR. Projekty z uzavretej výzvy podopatrenia 4.2 sú už vyhodnotené a PPA zasiela žiadateľom rozhodnutia. Modernizačné projekty sú kľúčové pre znižovanie miliardového investičného dlhu v našom potravinárstve, zvládnutie energetickej krízy a zvyšovanie konkurencieschopnosti našich poľnohospodárov a potravinárov.

Rokovania s Európskou komisiou o minimalizovaní korekcie za minulé obdobie ešte stále pokračujú. Minister Vlčan predpokladá, že táto otázka bude uzavretá v krátkom čase.

,,Verím, že aktuálne nastavenie PPA a ministerstva, ktoré už neumožňuje machinácie a podvody s dotáciami, sa v rezorte zachová aj po mojom odchode z funkcie. Veľkú nádej vkladám do samotných poľnohospodárov, ktorí sami odmietajú návrat do minulosti, keď PPA fungovala iba pre spriaznených ľudí,“ uzavrel minister Vlčan.

Prílohou tlačovej správy je oficiálny list z Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Európskej komisie.

Prílohy (dokumenty na stiahnutie)Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty podporované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood