Sociálne poľnohospodárstvo
Sociálne poľnohospodárstvo predstavuje inovatívny prístup. Predstavuje jednak multifunkčné poľnohospodárstvo, ale tiež integrované zamestnávanie, a to na lokálnej úrovni, teda u malých a stredných farmárov.
Sociálne poľnohospodárstvo môžeme prioritne definovať ako súbor aktivít, pri ktorých sa využívajú poľnohospodárske zdroje, ako rastlinné tak živočíšne s cieľom vytvárania sociálneho prínosu. Sociálne poľnohospodárstvo preto prispieva k spokojnosti a rozvoju človeka, ale tiež k rozvoju vidieckych oblastí a lepšiemu zhodnoteniu vzťahov medzi mestom a vidiekom.
Úlohou sociálneho poľnohospodárstva je teda nielen poľnohospodárska produkcia, ale aj ponúkať a vytvárať služby, nové pracovné miesta, vzdelávacie aktivity a uskutočňovať rôzne druhy terapií pre široké spektrum osôb so špecifickými potrebami. Toto predstavuje pre farmárov nielen diverzifikáciu produkčných a mimoprodukčných aktivít rizika ich podnikania, ale aj ďalší zdroj príjmov a budovanie vlastnej kapacity pracovnej sily z radov znevýhodnených a zraniteľných skupín obyvateľstva.
Sociálne poľnohospodárstvo v pozitívnom smere mení vnímanie poľnohospodárstva
a vidieckych zdrojov. Koncept sociálneho poľnohospodárstva nám dáva novú príležitosť, ako poľnohospodárom, tak aj ďalším subjektom pôsobiacim vo vidieckom priestore, zavádzať a vytvárať nové alternatívne služby, rozširovať a diverzifikovať činnosti a ich úlohu v spoločnosti. Súčasne sa otvárajú možnosti pre zdravotne a sociálne znevýhodnené osoby, ktoré v sociálnom poľnohospodárstve nájdu pracovné uplatnenie alebo môžu zmierniť dopady svojho zdravotného postihnutia alebo sociálnych problémov. Sociálne poľnohospodárstvo tiež ponúka širokú škálu aktivít i v oblasti vzdelávania a v ďalších činnostiach spojených s vidieckym či prímestským prostredím. Spojuje niekoľko oblastí ľudských činností, ktorých pozitívne prínosy sú zjavné a uchopiteľné pre každého z nás.
Sociálne poľnohospodárstvo a jeho podpora na Slovensku z pohľadu MPRV SR
Sociálne poľnohospodárstvo prináša na jednej stane efekt sociálnej inklúzie a pracovnej integrácie rôzne znevýhodnených osôb žijúcich na vidieku, na druhej strane efekt v podobe lokálnej produkcie potravín (ale aj iné – pracovná terapia, vzdelávanie a podobne). Tieto subjekty však potrebujú štartovaciu investičnú podporu a kompenzáciu miezd znevýhodnených zamestnancov alebo tútorov a asistentov (kombinácia podpory zo strany MPSVaR SR a MPRV SR). Jedným z významných podporných nástrojov regionálnej politiky je sociálna ekonomika zastrešená zákonom č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch v znení neskorších predpisov (zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch). Sociálna ekonomika reflektuje na regionálne požiadavky, je nástrojom pre podporu rozvoja podnikateľského prostredia na regionálnej úrovni a je jedným z opatrení prispievajúcich k zníženiu rizika chudoby a sociálneho vylúčenia znevýhodnených a zraniteľných skupín obyvateľstva. Vznikom a systémovou podporou subjektov sociálnej ekonomiky podporuje zamestnanosť, hospodársku a územnú súdržnosť.
Aktuálne pracovná skupina oboch rezortov pracuje na novele uvedeného zákona a definovaní pojmu „Sociálna farma“ a jej podmienok.
V ďalšom období bude tiež potrebné posilniť sociálnu funkciu poľnohospodárstva s akcentom na menšie poľnohospodárske farmy, ktoré majú potenciál riešiť mnohé sociálne problémy vidieckych obcí. Vyžaduje to zmeniť pohľad na poľnohospodárstvo a vidiek, využiť možnosti partnerstiev, spolupráce a sieťovania, vo väčšej miere zapojiť poľnohospodárov do integrovaného rozvoja vidieka.