Facebook Statistics
Značka Kvality

Európsky parlament schválil smernicu o nekalých obchodných praktikách

13-03-2019

Európsky Parlament v utorok 12. marca na plenárnom zasadnutí schválil v prvom čítaní Smernicu o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v potravinovom dodávateľskom reťazci.

  • Priorita slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa pretavila do celoeurópskej legislatívy
  • Smernica EÚ definuje šestnásť plne a čiastočne zakázaných obchodných praktík
  • Členské štáty EÚ budú mať 24 mesiacov na zavedenie pravidiel na národnej úrovni

Smernica obsahuje zoznam plne a čiastočne zakázaných 16 nekalých obchodných praktík, ochranu spracovateľov s obratom do výšky 350 mil. eur, ako aj pravidlá na výmenu informácií medzi príslušnými orgánmi a stanovuje systém sankcií a pokút. Za prijatie smernice hlasovalo 589 europoslancov, 9 sa zdržali, pričom proti hlasovalo iba 72 europoslancov.

„Je to obrovský úspech našej iniciatívy. Tému nekalých obchodných praktikám sme otvorili počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016. Vďaka schváleniu Smernice budú nekalé obchodné praktiky pod drobnohľadom na celoeurópskej úrovni. Boj proti nim, roky prehliadaný, sa vďaka slovenskej agrárnej diplomacii stal jednou z priorít Rady aj Európskej komisie. Farmári nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii získavajú znova šancu na transparentné a obchodné prostredie bez nekalých praktík,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Po schválení v Európskom parlamente by Smernica mala byť predložená na schválenie na zasadnutie Osobitného výboru pre poľnohospodárstvo (SCA) a následne schválená na Rade pre všeobecné záležitosti (GAC). Oficiálny podpis sa očakáva v polovici apríla, pričom zverejnenie v Úradnom vestníku EÚ by malo nastať do konca apríla 2019. Po zverejnení vo vestníku EÚ budú mať členské štátny 24 mesiacov na zavedenie pravidiel na národnej úrovni, pričom tieto by mali byť implementované do 30 mesiacov od vstupu smernice do platnosti. Národná rada SR schválila začiatkom februára Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorý bude následne revidovaný aby zohľadnil odkaz na EÚ smernicu, nakoľko pravidlá z nej sú už v smernici obsiahnuté.

„Je absolútne neakceptovateľné, aby obchodovanie s potravinami fungovalo tak ako doteraz. Obchodníci zneužívajú svoju dominantnú silu a dodávateľov potravín doslova vykosťujú. Negatívne dôsledky cítia nielen poľnohospodári a potravinári, ale aj spotrebitelia. Rozhodli sme sa tomu zabrániť a vytvoriť poctivejšie podmienky pre dodávateľov potravín. Očakávame, že výrobcom potravín sa bude lepšie dýchať, vďaka čomu budú môcť investovať do nových technológií, zaplatiť ľudí a dodávať kvalitné suroviny. Schválenie novej európskej smernice potvrdzuje, že Slovensko nie je v tomto boji osamotené,“ uzavrela Gabriela Matečná.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty podporované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood