Archív tlačových správ

Ministerka Gabriela Matečná diskutovala s mladými poľnohospodármi zo SOŠ agrotechnická v Topoľčanoch

11-04-2017
Jednou z najstarších slovenských stredných škôl zameraných na poľnohospodárstvo je SOŠ agrotechnická v Topoľčanoch. Pri príležitosti polstoročnice, ktorú tento školský rok oslavuje, ju navštívila ministerka Gabriela Matečná. So žiakmi, budúcimi nádejnými poľnohospodármi, diskutovala na tému farmárčenia.

Poľnohospodári môžu od dnes predkladať žiadosti o priame platby

10-04-2017
Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spúšťa predkladanie jednotných žiadostí o priame podpory na rok 2017. Žiadatelia ich môžu predkladať od 10. apríla do 15. mája tohto roku.

PPA začala rozposielať rozhodnutia v opatrení pre mladých farmárov

07-04-2017
Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) dokončila vyhodnocovanie projektov opatrenia „Mladý farmár“ Programu rozvoja vidieka a začala rozposielať rozhodnutia uchádzačom o nenávratný finančný vo výške 50 000 eur.

Na bratislavskom Závodisku štartuje v nedeľu dostihová sezóna

06-04-2017
Úvodný dostihový deň sezóny 2017 je tu! Turfová ouvertúra v nedeľu 9. apríla v petržalskom Starom háji ponúkne divákom pestrý program nielen na dráhe. Závodisko vstupuje do sezóny s niekoľkými novinkami.

Slovenskí veterinárni inšpektori našli v brazílskom mäse ďalší typ salmonely

05-04-2017
Nový typ salmonely kmeňa Mbandaka objavili veterinárni inšpektori v brazílskych kuracích pečeniach v prevádzke v Prievidzi. Ide tak už o druhý kmeň salmonely objavený v brazílskom mäse na Slovensku.

Výsledkom dohody s reťazcom Kaufland je podpora lokálnych výrobcov potravín

05-04-2017
Väčší priestor v maloobchodných predajniach pre regionálnych výrobcov potravín. To je výsledok rokovaní ministerstva s obchodným reťazcom Kaufland.

Lesy SR podali ústavnú sťažnosť proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR v spore o vlastníctvo Slanských lesov

03-04-2017
Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik, podnikli opatrenie v spore o Slanské lesy. Štátny podnik podal ústavnú sťažnosť proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR (NS SR), ktorý zrušil rozhodnutie Krajského súdu SR Banská Bystrica v trestnej veci obvinených Milana Iča, Ferdinanda Ontka a Pavla Pačutu.

Slovenské mestá sa viac zazelenajú

03-04-2017
Viac zelene, zdravšie ovzdušie, menej hluku, nové parky či využitie dažďovej vody. To sú oblasti, na ktoré môžu mestá získať finančné prostriedky z Ministerstva pôdohospodárstva.

Veterinárni inšpektori našli v Bratislave brazílske mäso nakazené salmonelou

31-03-2017
Testy Štátnej veterinárnej a potravinovej správy preukázali v jednom z pozastavených produktov z Brazílie prítomnosť salmonely. Ministerstvo pôdohospodárstva aj naďalej pokračuje prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS SR) v rozsiahlych kontrolách brazílskeho mäsa po celom Slovensku...

Ministerka Gabriela Matečná sa kvôli mäsovému škandálu stretla s brazílskym veľvyslancom

29-03-2017
Ministerka Gabriela Matečná sa dnes na pôde rezortu stretla s brazílskym veľvyslancom v SR Luísom Balduinom. Ministerka sa ho pýtala na príčiny kauzy a riziká pre slovenského spotrebiteľa. Hovorili aj o výsledkoch testov na Slovensku, ktoré potvrdili 17 nevyhovujúcich brazílskych mäsových produktov.

Ministerky SR a ČR podpísali memorandum v oblasti cezhraničnej spolupráce

28-03-2017
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a ministerka pre miestny rozvoj ČR Karla Šlechtová dnes podpísali memorandum o porozumení v oblasti cezhraničnej spolupráce. V rámci záverečnej konferencie Programu cezhraničnej spolupráce SR – ČR 2007 – 2013 zároveň zhodnotili úspechy operačného programu INTERREG...

UPOZORNENIE: Na Slovensku sa predávala nebezpečná rastlina

28-03-2017
Ministerstvo upozorňuje na šírenie baktérie Xylella fastidiosa spôsobujúcu Pierceovu chorobu rastlín. Infikované rastliny sa pravdepodobne nachádzajú aj na Slovensku, konkrétne Polygala nádherná. Napadnuté rastliny môžu spôsobiť infekciu a odumretie ďalších rastlín a vážne ohroziť poľnohospodárstvo, lesníctvo, záhradkárov, verejnú zeleň aj voľnú prírodu SR či susedných štátov...

Rozširujeme podpory aj na pôvodné plemená oviec a sady s nižším počtom stromov na hektár

24-03-2017
Ministerstvo rozširuje pravidlá poskytovania podpory v súvislosti s opatreniami Programu rozvoja vidieka. Po novom tak budú môcť o podporu požiadať aj chovatelia slovenských plemien oviec cigája a zošľachtená valaška, či ovocinári so sadmi s nižším počtom stromov a krov.