Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Signalizačná správa ÚKSÚP

04-04-2011

Premenlivé počasie postupne prebúdza vegetáciu a s ňou aj škodcov. Zároveň sú vytvorené podmienky pre šírenie niektorých hubových chorôb.

Poľné plodiny

Pšenica ozimná

Rastová fáza od začiatku odnožovania do začiatku steblovania až 2.kolienka je najdôležitejšia v boji proti burinám. Spolu s herbicídmi je vhodné aplikovať aj fungicídy, najmä proti najrýchlejšie sa rozvíjajúcej chorobe múčnatke trávovej, syn. blumeria trávová (Erisyphe graminis, syn. Blumeria graminis) a proti chorobe, ktorú ošetrujeme v pšenici medzi prvými steblolam (Pseudocercosporella herpotrichoides).

Spektrum povolených fungicídov je veľmi široké, pričom registrácia je aj proti ďalším listovým chorobám – septorióza pšenice (Septoria tritici), hrdze (Puccinia spp.) na pšenici a v klasoch fuzariózy (Fusarium spp.):

- ACANTO (picoxystrobin) je povolený proti múčnatke, septorióze a hrdziam až do konca kvitnutia podľa intenzity infekcie jednotlivých hubových chorôb. Proti múčnatke je vhodné indikovať Acanto pre prvé ošetrenie v tank-mix kombinácii s registrovanými fungicídmi s kuratívnym účinkom (triazoly). Maximálny počet ošetrení je 2-x za vegetáciu.
- ACANTO PRIMA (picoxystrobin + cyprodinil) je povolený proti steblolamu, múčnatke, septorióze a hrdziam preventívne alebo hneď po zistení prvých príznakov choroby od konca odnožovania až do fázy viditeľného zástavového listu. Maximálny počet ošetrení je 2-x za vegetáciu.
- KARBEN FLO STEFES (carbendazim) v tomto období účinkuje proti steblolamu, povolený je aj proti septorióze pšenice od začiatku výskytu, proti múčnatke je na etikete prípravku odporučená fáza od objavenia sa posledného listu do začiatku kvitnutia.
- ALERT S, ALERT EXTRA, HARVESAN, HOOK (flusilazol + carbendazim), DUETT (carbendazim + epoxiconazole) povolené proti stebolamu, múčnatke, septorióze a hrdziam.
- TANGO SUPER (epoxiconazol + fenpropimorph), STEREO 312,5 EC (cyprodinil + propiconazole) na začiatku výskytu chorôb – prvé kolienko až koniec klasenia.
- CERELUX PLUS (flusilazole + fenpropimorph), CHARISMA (flusilazole + famoxadone), ROMBUS 250 EC (propiconazole + trifloxystrobin) proti múčnatke, septorióze a hrdziam od odnožovania až do začiatku kvitnutia v závislosti na intenzite infekcie jednotlivých hubových chorôb, max. 2-x za sezónu.
- APEL, BUMPER SUPER (prochloraz + propiconazole) proti steblolamu koncom odnožovania, proti múčnatke, septorióze a hrdziam podľa nástupu a intenzity infekcie do konca klasenia.
- ARTEA 330 EC (cyproconazole + propiconazole), PROSARO 250 EC (protioconazole + tebuconazole) proti steblolamu, múčnatke, septorióze a hrdziam od konca odnožovania do stredu kvitnutia, aj proti fuzariózam.
- CAPITAN 25 EW, VERSION (flusilazol) CARAMBA (metconazole), OPUS (epoxiconazole), ORIUS 25 EW, ORNAMENT 250 EW, LYNX, HORIZON 250 EW, ZORAN (tebuconazole), FLAMENCO (fluquinconazole) od fázy odnožovania, povolený proti múčnatke, septorióze pšenice a hrdziam.
- MIRAGE 45 EC (prochloraz), PROLINE 250 EC (prothioconazole) aj proti steblolamu od konca odnožovania do 2. kolienka, proti septorióze zástavový list až klas.
- ATLAS (quinoxyfen), TALIUS 20 EC (proquinazid) sú lokálne systémové, vhodné na prvé ošetrenia proti múčnatke.
- SPORTAK HF, SPARTAKUS (prochloraz) je lokálne systémový, SPORTAK ALPHA HF (carbendazim + prochloraz) má aj systémový účinok, registrované sú proti múčnatke, steblolamu, septorióze pšenice a hrdziam na začiatku steblovania až 2.kolienko proti steblolamu, posledný list až plný klas proti septorióze.
- ZAMIR 40 EW (tebuconazole + prochloraz) aj na fuzariózy v klasoch.
- Len na samotný steblolam je povolený TOPSIN 500 SC (thiophanate-methyl).
- FALCON 460 EC, FLAT (spiroxamine + tebuconazole + triadimenol), CAPALO (metrafenone + epoxiconazole + fenpropimorph) sú trojzložkové fungicídy odporúčané od konca odnožovania do začiatku kvitnutia na múčnatku, septoriózy a hrdze.
- THIOVIT JET (síra), SULIKOL K (calcium polysulfid) sú kontaktné prípravky na alternatívne ošetrenie múčnatky.
- DUETT TOP, LIMIT (thiophanate-methyl + epoxiconazole) registrované na múčnatku, septoriózy a hrdze pri prvých príznakoch napadnutia od 2.kolienka do začiatku kvitnutia.
- AMISTAR (azoxystrobin), AMISTAR XTRA (azoxystrobin + cyproconazole), AMISTAR OPTI (azoxystrobin + chlorothalonil), SFERA 267,5 EC, SFERA 535 SC (trifloxystrobin + cyproconazole) na začiatku napadnutia, objavenie posledného listu až začiatok kvitnutia. Registrácia je proti múčnatke, septorióze pšenice a hrdziam.
- FANDANGO 200 EC (fluoxastrobin + prothioconazole) aj proti fuzariózam klasov.
- BRAVO 500 (chlorothalonil) je registrovaný proti septorióze pšenice.
- BUMPER 25 EC (propiconazole), JUWEL (kresoxim-methyl + epoxiconazol) proti múčnatke, septorióze a hrdziam pri prvých príznakoch chorôb – koncom steblovania až začiatkom klasenia.

Nezabudnite na ošetrenie náchylných odrôd proti poliehaniu.
- MODDUS – zvýšenie odolnosti proti poliehaniu a skrátenie stebla, rýchlosť účinku nezávisí od teploty, pri teplote 7ºC je 3-x rýchlejšie prijímaný ako CCC. Široké aplikačné okno od konca odnožovania po 5. kolienko !
- Proti poliehaniu aj CERONE 480, FLORDIMEX T EXTRA v štádiu plného odnožovania až začiatku steblovania a CELSTAR 750 SL od štádia 2. kolienka do fázy jazýčka, jazýček posledného listu je plne vyvinutý, listová pošva je silno zdurená.
- RETACEL EXTRA R 68 sa aplikuje od 5.odnože do začiatku predlžovania stebla proti poliehaniu a na zahustenie porastu vo fáze začiatok až plné odnožovanie, ak je počet rastlín na 1 m² nižší ako 300. STABILAN aplikujte v štádiu plného odnožovania až začiatku steblovania.
- ATONIK je povolený na stimuláciu úrody v delenej aplikácii 0,6 l + 0,6 l v štádiu odnožovania a v štádiu steblovania až klasenia. Pomáha rovnomernému prijímaniu a rozloženiu živín.

Ovocné stromy

S postupným otepľovaním sa prebúdzajú aj jadroviny, u ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, hlavne u jabloní. Predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, kedy sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, kedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov. Dobrá účinnosť je pri teplotách aspoň 10oC, spoľahlivejšia nad 15oC. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Z povolených prípravkov sa používa Vektafid A. Pri vyšších teplotách a vo vyššom štádiu pučania možno použiť aj prípravky Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, In-sek, Karate zeon 5 CS, Karate zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol a Mospilan 20 SP a v malospotrebiteľskom balení Vošky stop. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (okolo 1 000 l/ha), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.
U veľkopestovateľov, najmä v lokalitách s vlani potvrdenými výskytmi spály jadrovín, odporúčame preventívny postrek v období od pučania do začiatku kvitnutia stromov meďnatými prípravkami, a to pre jablone Cuprocaffaro, Funguran a Kuprikol 50 v 0,05-0,1 % koncentrácii, pre hrušky Cuprocaffaro a Kuprikol 50 v koncentrácii 0,1-0,2 % a Cuprocaffaro v škôlkach jabloní a hrušiek v 0,3 % koncentrácii. Pre pestovateľov s výskytom tejto karanténnej choroby je toto ošetrenie v podstate povinným preventívnym opatrením.
Opätovne pripomíname ošetrenie broskýň proti kučeravosti broskyňových listov. Doterajší priebeh počasia možno hodnotiť ako vyhovujúci tejto chorobe. Zároveň pučanie neprebieha až tak rýchlo, takže postrek je stále možný. Na prvé ošetrenie v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov sú vhodné meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Champion 50 WP alebo Kuprikol 50, prípadne aj sírnatý Sulka. Pre oba termíny ošetrenia sú povolené organické fungicídy Citan DG, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG neo-tec, Efuzin 500 SC, Novozir MN 80 alebo Syllit 65. Druhé ošetrenie treba vykonať 7-14 dní po prvom ošetrení.
Podľa priebehu počasia tesne pred kvitnutím marhúľ, ktoré čoskoro začne, bude závisieť aj potreba ochrany proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá v menšej miere poškodzuje aj čerešne a višne. V prípade suchšieho počasia nebude potrebná ochrana pred kvitnutím. Ak by nastalo daždivejšie počasie aj počas kvetu, je možnosť ochrany tesne po odkvitnutí. Z prípravkov sú na ošetrenie kôstkovín povolené Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Signum, Sporgon 50 WP a Zoran a na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Vinič

Vinič zatiaľ iba začína slziť. Po silnejšom oteplení určite nastúpi rýchle pučanie. Až potom nastane obdobie ochrany proti roztočom a roztočcom, najmä proti kučeravosti. Význam má iba vo vinohradoch s opakovanými výskytmi, v zdravých viniciach ošetrovať netreba. Najvhodnejšia ochrana je biologická použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. Jarný postrek viniča možno robiť pomerne v dlhom časovom rozpätí, väčšinou majú naň vinohradníci 3-4 týždne. Najúčinnejší je počas slnečných dní pri teplote 12-15oC.

31.3.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood