Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na obdobie 6.-12.4.2012

02-04-2012

Koniec marca a začiatok apríla priniesol zlom v teplotnom charaktere počasia, avšak zrážok veľa nepriniesol. Nedostatok vlahy snáď zníži bláznivý apríl.

Fungicídne ošetrenie ozimných obilnín

Porasty ozimnej pšenice sa spamätali z tuhej zimy, mrazom spálené končeky listov vytlačili nové pletivá a nové listy, pšenica odnožuje. Sucho, vietor a pomerne vysoké poludňajšie teploty v marci, jej nepridali. Potešujúce je len to, že v týchto podmienkach sa nerozvíjajú hubové choroby. Ani po kultivácii rastliniek pšenice vo vlhkej komôrke som nezaznamenala rozvoj hubových chorôb. Túto skutočnosť mi potvrdili aj v akreditovanom laboratóriu Odboru diagnostiky na ÚKSÚP-e v Bratislave, kde na vzorkách pšenice odobratých v 10.týždni, využitím dostupných analytických metód nestanovili žiadne patogény špecializované na pšenicu, okrem fuzárií. Preriedené a preto aj vzdušné porasty, majú predpoklad udržať si dobrý zdravotný stav. Najdôležitejšie pre pšenicu je získať vlahu z väčších hĺbok a využiť jarné prihnojovanie. Preto vidím viac ako potrebu ošetrovania proti hubovým chorobám, stimuláciu pšenice aplikáciou prípravku Atonik v delenej dávke 0,6 l v štádiu odnožovania a 0,6 l v štádiu steblovania až klasenia. Zrýchľuje látkovú výmenu čo podporuje bohatšiu koreňovú sústavu a rýchlejší príjem živín, obranný systém rastliny reaguje lepšie na nepriaznivé vplyvy.

V pšenici ozimnej je opodstatnené ošetrenie na pozemkoch, kde je pestovaná obilnina po obilnine a kde prebehli infekcie v minulých rokoch proti chorobám päty stebla ako súhrnne nazývame černanie báz stebiel (Ophiobolus graminis) steblolam (Tapesia yallundae anamorfa Pseudecercosporella herpotrichoides), a nepravý steblolam vyvolaný hubami Fusarium spp. a Rhizoctonia spp.

Vyťahovanie pšenice z pôdy môže mať dva dôvody: zlé prezimovanie a napadnutie černaním báz stebiel. V prvom prípade je koreňový systém oslabený mrazmi, v druhom prípade sú napadnuté korene čierne, drsné s odumretou pokožkou. Choroba prechádza na pätu stebla a pošvy spodných listov kde tvorí povlak čierneho mycélia. Napadnuté rastliny zaostávajú v raste a ak neodumrú celé, počas dozrievania sú nápadné vybielenými hluchými klasmi alebo klasmi s drobnými zrnami. Choroba vyvoláva núdzové dozrievanie.

Príznaky steblolamu sa objavujú na pošvách spodných listov v podobe oválných pozdĺžne pretiahnutých škvŕn. V prípade pravého steblolamu sú škvrny svetlohnedé ohraničené tmavohnedým lemom a ich dôležitým znakom je mycélium vo vnútri stebla. Nepravý steblolam sa navonok prejavuje podobne, chýba však mycélium. Je nebezpečenstvo splývania škvŕn a lámavosti stebiel, hluchosti a vybielenia klasov, čo má značný vplyv na výšku a kvalitu úrody. Všetky choroby päty stebla sú chorobami zlých osevných postupov. Preto najdôležitejším spôsobom boja proti chorobám päty stebla zostáva správna agrotechnika. Zaradenie obilniny po obilnine s odstupom najmenej troch rokov je prvý predpoklad obmedzenia napadnutia. Skorý výsev a náchylnosť odrody podporujú rozvoj ochorení. Kvalitné spracovanie pôdy, vyvážená výživa a regulácia zaburinenia obmedzujú šírenie chorôb päty stebla. Chemická ochrana je ekonomická až pri prekročení prahu škodlivosti 25 % napadnutých rastlín. Proti samotnému černaniu báz stebiel vyvolaným Ophiobolus graminis nie sú autorizované žiadne fungicídy, ale dá sa využiť vedľajší účinok prípravkov povolených proti steblolamu. Najvhodnejšia rastová fáza obilnín v čase ošetrenia je od začiatku odnožovania do začiatku steblovania až 2.kolienka.

Proti pravému steblolamu (Tapesia yallundae anamorfa Pseudecercosporella herpotrichoides) sú povolené pre rok 2012 tieto fungicídy v pšenici ozimnej: ALERT, HOOK, ACANTO PRIMA, STEREO 312,5 EC, CAPALO, FANDANGO 200 EC, MIRAGE 45 EC, SPARTAKUS, SPORTAK HF, BUMPER SUPER, ZAMIR 40 EW, PROLINE 250 EC, HUTTON, PROSARO 250 EC, TOPSIN 500 SC.
Uvedené fungicídy, okrem Topsin 500 SC a Mirage 45 EC, sú autorizované aj proti múčnatke trávovej v pšenici ozimnej, spolu s ďalšími fungicídmi, ktoré uvediem v nasledovných signalizáciách, keď bude aktuálne ošetrenie proti múčnatke, septoriózam a hrdziam.

Aj keď choroby päty stebla napádajú najviac pšenicu, sú povolené proti steblolamu aj do jačmeňa ozimného fungicídy Alert, Hook, Stereo 312,5 EC, Mirage 45 EC, Spartakus, Sportak HF, do raže a do triticale Mirage 45 EC, Spartakus a Sportak HF.

Nepredpokladám, že bude potrebné skracovať steblo ozimným obilninám a tým obmedziť fyziologické poliehanie. Pripomínam, ktoré prípravky sú autorizované pre rok 2012:
MODDUS do pšenice ozimnej na zvýšenie odolnosti proti poliehaniu a skrátenie stebla má široké aplikačné okno od konca odnožovania po 5.kolienko. RETACEL EXTRA R 68 sa aplikuje od 5.odnože do začiatku predlžovania stebla proti poliehaniu a na zahustenie porastu vo fáze začiatok až plné odnožovanie ak je počet rastlín na 1 m² nižší ako 300 v pšenici aj v raži. V ozimnom jačmeni na vyrovnanie odnoží aplikujte od obnovenia rastu na začiatku odnožovania vo fáze od začiatku do plného odnožovania na podporu riedkych a zle prezimovaných porastov. Kritické číslo na ošetrenie je v dobrých porastoch, ktoré vedia dobre odnožovať je pod 200 rastlín na m² a v porastoch, ktoré majú potenciál menej odnožovať, pod 250 rastlín na m².
Proti poliehaniu pšenice ozimnej, raže, jačmeňa a triticale sú autorizované CERONE 480, FLORDIMEX T EXTRA v štádiu plného odnožovania až začiatku steblovania, len do pšenice ozimnej CELSTAR 750 SL od štádia 2.kolienka do fázy jazýčka, jazýček posledného listu je plne vyvinutý, listová pošva je silno zdurená a STABILAN v štádiu plného odnožovania až začiatku steblovania.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Ovocné stromy

Na hruškách je významným škodcom méra hrušková, prípadne méra ovocná. Cicaním a infikovaním svojimi slinami môže spôsobiť skorý opad listov, prípadne až opad plodov. V prípade premnoženia spôsobuje silné poškodenie listovej plochy a celkovej vitality stromov, čím môže po viacročnom pôsobení úplne zdecimovať mladšie i staršie výsadby. Zároveň treba konštatovať ich obťažnú reguláciu aj chemickými prípravkami, čím sa ich riešenie stáva veľmi zložitým. Chemické ošetrenie prichádza do úvahy ihneď po odkvitnutí stromov a potom o 2 týždne. Momentálne nie je žiadny prípravok povolený proti tomuto škodcovi. Preto treba zvýrazniť predjarný postrek prípravkami Buldock 25 EC, Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, In-sek, Karate zeon 5 CS, Karate zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol, ktorý nepriamo znižuje aj škodlivosť mér. Neskoršími postrekmi proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s dostatočným účinkom aj proti méram. Taktiež o to väčší význam majú prirodzení nepriatelia mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. I keď nedokážu rýchlo zredukovať už premnožené méry, sú ich dôležitým regulátorom početnosti.

Z drobného ovocia upozorňujeme na americkú múčnatku egreša. Najväčšie škody spôsobuje na plodoch, ktoré sú nevzhľadné a majú nepríjemnú chuť. Skoro a silne napadnuté plody sa vôbec nevyvíjajú a zasychajú. Vyhovuje jej predovšetkým teplé počasie a vyššia alebo striedavá vlhkosť vzduchu. Optimálne teploty sú v rozmedzí 20-22oC. Šírenie podporujú vhodné teploty, dažďové prehánky, rosy a hmly. Výskyty naopak obmedzujú trvalejšie dažde a nízke alebo príliš vysoké teploty v spojení s nízkou vzdušnou vlhkosťou. Významné pre obmedzenie choroby sú preventívne opatrenia, napr. výber vzdušných lokalít, vhodný, skôr širší spon výsadby, vyrovnaná výživa, najmä neprehnojovanie dusíkom a správny rez zabezpečujúci vzdušnosť krov. Najdôležitejší je však výber odrody! Medzi odolné odrody patria napr. červenoplodé Rokula, Rolanda a Hinnonmaki Rod, bieloplodé Invikta a Rixanta, stredne odolné Strážov, Chryso a pod. Náchylné až veľmi náchylné sú napr. Bílý nádherný, Citrónový obří, Produkta, Roman, Šolcova naděje, Zlatá figa a pod. Silne ohrozené výsadby s pravidelnými výskytmi možno chemicky ošetriť pred kvitnutím prípravkom Discus. Ďalšie ošetrenie sa odporúča ihneď po odkvitnutí, prípadne pri pokračujúcich vhodných podmienkach možno ošetriť ešte dvakrát. Počet ošetrení a interval medzi nimi (10-14 dní) sa určuje podľa konkrétneho infekčného tlaku a šírenia choroby. Maximálne sa teda ošetruje 4-krát, raz pred kvetom a 3-krát po odkvitnutí. Nakoľko je povolený iba jeden prípravok, počet ošetrení by nemal presiahnuť 4 za sezónu, pretože už pri 2-3 ošetreniach je riziko vzniku rezistencie. Preto trvalým riešením je iba výber odrody, pravidelné viacročné sústavné ošetrovanie takmer určite vyústi do vzniku rezistencie choroby voči používanému prípravku. V každom prípade treba dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov. Plody s viditeľnými príznakmi je najlepšie mechanicky odstrániť, ani chemický zásah už nezníži ich napadnutie.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood