Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na obdobie 20.-26.4.2012

16-04-2012

Uplynulé počasie je skutočne pravé aprílové. Striedanie chladnejších a teplejších období trochu spomalilo vegetáciu. Preto aj dnešná správa bude viac-menej opakovaním stále aktuálnych ošetrení, o ktorých sme už písali v minulých týždňoch.

Ošetrenie repky pred kvitnutím, pri plnom kvitnutí a dokvitaní

Prevažná časť porastov repky ozimnej je v štádiu zeleného puku. Prebiehajú ošetrenia proti stonkovým krytonosom, aj keď je ich aktivita v tomto roku nižšia vplyvom zamračeného počasia s občasnými prehánkami. Repky sú slabšie nevyrovnané. Je čas na druhú delenú dávku stimulátora úrody ATONIK pozemnou alebo leteckou aplikáciou.
Štádium zeleného puku je najcitlivejšie na poškodenie kvetenstva repky blyskáčikom repkovým (Meligethes aeneus). Tieto malé 2-2,5 mm dlhé chrobáčiky takmer čiernej farby tela s tmavomodrými krovkami prezimovali v pôde alebo pod opadaným lístím, sťahujú sa za potravou na žlto kvitnúce byliny ako je púpava, záružlie, blyskáčik jarný a pri teplotách nad 15°C hromadne preletujú na porasty repky ozimnej, ktorá im poskytuje najväčšie množstvo potravy. Živia sa totiž peľom. Aby sa k nemu dostali vyhrýzajú otvory do zelených pukov, čím ich môžu poškodiť natoľko, že nerozkvitnú a opadnú. Škodia nielen žerom ale aj tým, že do pukov kladú vajíčka a z nich sa liahnu larvičky, ktoré sa živia peľom a nektárom. Súkvetia poškodené blyskáčikmi sú medzerovité, preriedené, namiesto niektorých kvetov zostanú len stopky. V posledných rokoch početnosť blyskáčika kolíše, pravdepodobne je potlačený ošetrovaním proti stonkovým krytonosom. V štádiu zeleného puku ošetrujte už pri dosiahnutí kritického čísla 1 chrobák na jedno súkvetie, vo fáze žltého puku škodlivosť mierne poklesne na kritické číslo 2 chrobáky na jedno súkvetie. Škodlivosť blyskáčika končí ak je rozkvitnutých 10 % porastu, lebo peľ sa stáva pre neho ľahko dostupným v roztvorených kvetoch a imága aj larvy prestanú poškodzovať puky. Larvy sa stiahnu do pôdy, kde dokončia vývoj. Má jednu generáciu do roka. Pri ošetrovaní repky proti blyskáčikom sa treba riadiť škodlivosťou prípravkov pre včely. Včely navštevujú porast repky aj keď ešte nekvitne, ale nachádzajú sa v ňom buriny atraktívne pre včely. Ak je počet takýchto kvetov alebo rozkvitnutých kvetov repky 2 ks na 1 m² je nutné ukončiť ošetrovanie prípravkami jedovatými alebo škodlivými pre včely. Často stačí ošetriť len okraje porastov.
Pre rok 2012 sú autorizované nasledovné insekticídy proti blyskáčikom v repke ozimnej a jarnej: MOSPILAN 20 SP, VAZTAK 10 EC, BULLDOCK 25 EC, CYPERKILL 25 EC, CYTHRIN 250 EC, RAFAN, SUPERSECT, DELTA EW 50, DECIS EW 50, DECIS PROTECH, NEXIDE, RAPID, KAISO SORBIE, KARATE ZEON 5 CS, MAVRIK 2 F, BISCAYA 240 OD, CALYPSO 480 SC a FURY 10 EW. Všetky tieto prípravky sú pre včely s prijateľným rizikom pri dodržaní predpísanej dávky alebo koncentrácie. CYPRIN 10 EC a RELDAN 22 sú jedovaté pre včely !

V horčici sú povolené proti blyskáčikom DELTA EW 50, DECIS EW 50, DECIS PROTECH, NEXIDE, RAPID, KARATE ZEON 5 CS, MAVRIK 2 F a RELDAN 22, do semenných porastov aj VAZTAK 10 EC.

Najvážnejším škodcom repky sa stal v posledných rokoch byľomor kelový (Dasineura brassicae). Patrí do skupiny blanokrídlovcov a jeho pozorovanie na poraste je dosť náročné kvôli jeho veľkosti 1,5-2 mm a neustálemu poletovaniu okolo rastlín. Často býva zamieňaný za podobný užitočný hmyz, ktorý sa odlišuje zašpicateným zadočkom a tmavou farbou. Byľomor kelový je svetlo pruhovaný a lieta popoludní za bezveterného a slnečného počasia. Samičky kladú niekoľko desiatok vajíčok do šešulí každej veľkosti ale uprednostňujú veľkosť do 3 cm. Vyliahnuté larvičky vysávajú obsah stien šešulí, čím spôsobujú ich otváranie a vypadávanie semien. Larvičky tiež opúšťajú šešule a kuklia sa v zemi. Do roka sa vyvinie 5 generácií. Ohrozené sú porasty v blízkosti do 500 m od minuloročných plôch s repkou, šíreniu pomáha aj suché, slnečné a bezveterné počasie. Chemická ochrana má byť smerovaná do porastov od žltého puku do konca kvitnutia repky pri výskyte 1 samičky na 4 rastliny, pričom sa má pozorovanie robiť medzi 11.až 15.hodinou.
Autorizované insekticídy proti byľomorovi kelovému MOSPILAN 20 SP, DELTA EW 50, DECIS EW 50, DECIS PROTECH, PROTEUS 110 OD, NEXIDE, RAPID, KAISO SORBIE, KARATE ZEON 5 CS, BISCAYA 240 OD a FURY 10 EW sú povolené proti ďalšiemu nebezpečnému chrobákovi pre kvitnúcu repku, ktorým je krytonos šešuľový (Ceutorhynchus obstrictus). Už podľa názvu je jasné, že na repke začína jeho škodlivosť až po vytvorení prvých šešúľ. Do nich samičky tohto chrobáka kladú po jednom vajíčku a vyliahnutá larva vyžiera tvoriace sa semená. Po ukončení vývoja opúšťa šešuľu cez okrúhly otvor a zakuklí sa v pôde. Na konci leta z kukiel vylezú chrobáky, ktoré prezimujú. Ochrana je aktuálna pri dosiahnutí kritického čísla 1 chrobák na jednu rastlinu od začiatku kvitnutia repky. Práve použitie stimulátora ATONIK má za následok spevnenie stien šešulí a sťaženie kladenia vajíčok šešuľovým škodcom.

Začiatok kvitnutia, plné kvitnutie a dokvitanie je vhodným obdobím pre ošetrenie repky proti viacerým významným chorobám. Pri silnom zastúpení repky a slnečnice v osevnom postupe je rozšírená biela hniloba (Sclerotinia sclerotiorum). Aplikáciou povolených prípravkov môžete zabrániť prepuknutiu choroby. Nebezpečenstvo bielej hniloby je v tom, že príznaky sú viditeľné až po odkvitnutí repky, pričom infekcia mohla prebehnúť oveľa skôr z pôdy a objavuje sa na báze stonky mokvavými škvrnami, pri infekcii vzduchom sú škvrny na vetvách a šešuliach. Rastliny predčasne odumierajú. Zdroj infekcie sú skleróciá vo vrchnej vrstve pôdy. Ich životnosť je až 10 rokov. Choroba sa môže vyskytovať hniezdovite. Preventívne aplikujte na ohrozené porasty ekologický prípravok POLYVERSUM s oospórami Pythium oligandrum, môže byť použitý 2x. Na začiatku kvitnutia sú odporúčané povolené fungicídy AMISTAR XTRA, PICTOR, ALERT EXTRA, HARVESAN, ALERT S, HOOK, CARAMBA, ACANTO, prípravok PICTOR aj v plnom kvitnutí, rovnako ako fungicídy odporúčané pri plnom kvitnutí a dokvitaní RIZA, SPARTA, ORIUS 25 EW, ALBUKOL, ABILIS ULTRA, HORIZON 250 EW, ORNAMENT 250 EW, LYNX a PROSARO.
Aplikácia prípravkov pri plnom kvitnutí a dokvitaní potláča aj ďalšie menej významné ale silne rozšírené choroby repky: čerň repkovú a pleseň sivú podľa jednotlivých autorizácií.

Pri prevencii výskytu chorôb na repke platia všeobecné zásady integrovanej ochrany: striedanie plodín, výber parcely, sejba zdravého namoreného osiva, kvalitné zaorávanie pozberových zvyškov, zaistiť zdravé, silné a nepoškodené pletivá rastlín, vyvážené hnojenie.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Ovocné stromy

Upozorňujeme, že po odkvitnutí jadrovín začína dlhé obdobie ochrany proti múčnatke a chrastavitosti. Prvým ošetrením po opade korunných lupienkov treba zasiahnuť proti obom chorobám.
Vopred upozorňujeme, že začiatok mája je obdobím škodlivosti podkopáčikov, ktorí patria medzi tzv. mínujúcich škodcov jabloní. Hospodárske škody vznikajú iba v najteplejších oblastiach Slovenska. Presný termín ochrany bude zverejnený v najbližšej správe.

Pripomenutia

Začiatok rojenia múch mínerky pórovej možno predpokladať podľa vývoja počasia okolo 24. apríla. To znamená, že je najvyšší čas na prikrytie porastov cibule z jesennej alebo skorej jarnej výsadby netkanými textíliami. Najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri jarnej generácii mínerky to býva najskôr v druhej polovici mája.
Ďalej upozorňujeme na preventívne opatrenia ochrany proti kvetárke kapustovej, nakoľko chemická ochrana nie je možná. Preto treba dôkladne dodržiavať správne striedanie plodín, ničiť buriny a odstraňovať poškodené rastliny s larvami v predošlom roku. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú Biele lepové doštičky, ktoré sa do porastov umiestňujú po vysadení sadeníc.
Nástup kvitnutia jahôd sa spomalil, preto ochrana proti kvetovke jahodovej krátko pred kvitnutím, nie na rozkvitnuté jahody, je stále možná. Povolené sú prípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol, ktoré sa aplikujú až pri zistení prvých chrobákov. Ochrana je potrebná iba pri každoročne sa opakujúcich významných škodách, najmä v blízkosti lesov, parkov alebo väčších výsadieb listnatých stromov, kde škodca najlepšie prezimuje.
Okrem toho opätovne pripomíname ošetrenie proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín, najmä u višní, a proti americkej múčnatke egreša tesne po odkvitnutí prípravkom Discus, najmä u náchylných odrôd. Pre vyššie polohy je stále aktuálna ochrana proti piliarke slivkovej na slivkách prípravkami Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50, prípadne aj Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Bulldock 25 EC a Reldan 22, ktoré majú oficiálne iný rozsah použitia. Podobne vo vyšších polohách je možné ešte vykonať predjarný postrek jadrovín, hlavne jabloní prípravkom Vektafid A v štádiu od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Vo vyššom štádiu pučania sa ošetruje prípravkami Buldock 25 EC, Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, In-sek, Karate zeon 5 CS, Karate zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR

V Bratislave, dňa 16.4.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood