Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na obdobie 13.-19.4.2012

10-04-2012

Veľkonočné ochladenie bolo intenzívne, ale opäť stúpli teploty a vegetácia rýchlo postupuje.

Listové choroby ozimných obilnín

Ozimné obilniny si stále udržujú dobrý zdravotný stav. Ochladenie a zrážky prospievajú ich rastu a len v malej miere umožňujú rozvoj listových chorôb. Ozimné pšenice, jačmene, raž a tritikale odnožujú. Po skončení chladného počasia s nástupom vyšších teplôt môžeme očakávať ako prvú listovú chorobu múčnatku trávovú (blumeria trávová)Erisyphe graminis (Blumeria graminis). Huba prežíva na rastlinách z výdrvu obilnín, prípadne na niektorých druhoch tráv. Tým sa vytvára tzv. „zelený most“. Sekundárne rastliny napáda od vzchádzania do skorej zrelosti. Optimálna teplota pre šírenie infekcie je 16-20°C, relatívna vlhkosť vzduchu nad 95 % postačí v spodných poschodiach porastu. Latetné obdobie od vzniku infekcie po viditeľné príznaky trvá 5 dní pri teplote 20-25°C, až 15 dní pri teplote 5°C. Príznaky sú veľmi typické: na steble, listových pošvách a oboch stranách listov, neskôr ojedinele na klasoch, sa vytvárajú biele, sivé až hnedé kôpky mycélia a konídií. Silne napadnuté listy žltnú a predčasne odumierajú. Chorobu podporuje striedanie daždivého a hmlistého počasia so suchým, prehustený porast, jednostranné hnojenie dusíkom, veľmi skorý výsev, uzavreté stanovište a citlivosť odrody. Prah škodlivosti je 70 % odnoží s výskytom múčnatky na niektorom z horných troch listov počas odnožovania do začiatku klasenia.
Pre rok 2012 sú autorizované do pšenice ozimnej proti múčnatke trávovej tieto fungicídy: AMISTAR, AMISTAR XTRA, AMISTAR OPTI, ALERT EXTRA, HARVESAN, ALERT S, HOOK, ARTEA PLUS, PARAGAN, SFERA 535 SC, ACANTO PRIMA, STEREO 312,5 EC, SWING TOP, OPUS, TANGO SUPER, CAPALO, JUWEL, DUETT TOP, LIMIT, CHARISMA, CERELUX PLUS, FANDANGO 200 EC, FLAMENCO, CAPITAN, VERSION, BRAVO 500, CARAMBA, ACANTO, SPARTAKUS, SPORTAK HF, BUMPER SUPER, ZAMIR, BUMPER 25 EC, ROMBUS 25 EC, TALIU 20 EC, PROLINE 25 EC, HUTTON, PROSARO 250 EC, ATLAS, THIOVIT JET, FALCON 460 EC, IMPULSE SUPER, HORIZON 250 EW, ORNAMENT 250 EW, LYNX, ABILIS ULTRA, ALBUKOL, ORIUS 25 EW, RIZA, SPARTA, DITHANE DG NEOTEC v tank-mixe s KARBEN FLO STEFES.
Do jačmeňa ozimného proti múčnatke trávovej sú autorizované ALERT EXTRA, ALERT S, HOOK, ARTEA PLUS, SFERA 535 SC, ACANTO PRIMA, STEREO 312,5 EC, OPUS, TANGO SUPER, CERELUX PLUS, FANDANGO 200 EC, CREDO, CARAMBA, ACANTO, SPARTAKUS, SPORTAK HF, BUMPER 25 EC, HUTTON, PROSARO 250 EC, THIOVIT JET, FALCON 460 EC, IMPULSE SUPER.
Do raže proti múčnatke trávovej sú povolené ALERT EXTRA, HARVESAN, SPARTAKUS, SPORTAK HF, BUMPER 25 EC, THIOVIT JET.
Do všetkých obilnín proti múčnatke trávovej je povolený SPARTAKUS, SPORTAK HF.
Podľa počtu autorizovaných prípravkov do ozimných obilnín proti múčnatke trávovej je vidieť, že táto choroba býva na obilninách najčastejšie a najviac ošetrovaná, hoci v posledných rokoch bol zaznamenaný jej ústup vďaka šľachteniu odolnejších odrôd a do popredia sa dostali listové choroby druhej polovice vegetačného obdobia ozimín, kam zaraďujeme pri pšenici septoriózy, na jačmeni listové škvrnitosti a spoločne na obilninách hrdze a klasové fuzariózy.
Termíny aplikácie fungicídov proti múčnatke trávovej sú poziciované do troch období: termín aplikácie T1, teda prvý termín aplikácie je v čase odnožovania až steblovania, ak bolo splnené kritické číslo a môže sa zhodovať aj s preventívnym ošetrením, keď nie sú príznaky viditeľné, ale sú splnené teplotné a vlhkostné pomery v poraste, porast je prehustený a odroda citlivá. Druhý termín aplikácie T2 je odporúčaný v čase objavenia sa zástavového listu a je pre obilniny najdôležitejší, lebo ochraňuje úrodotvorné listy a zároveň je aj najefektívnejší. Tretí termín T3 je ošetrenie do klasu.
Biologický spôsob boja proti múčnatke trávovej predstavuje hlavne šľachtenie na rezistenciu, agrotechnický spôsob znamená dodržiavanie osevného postupu, hnojenie fosforom, draslíkom a bórom a dodržiavanie priestorovej izolácie obilnín, výber vzdušného stanovišťa.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Zelenina

Koncom apríla až začiatkom mája býva pravidelne pozorované rojenie múch mínerky pórovej, ktorá poškodzuje hlavne cibuľu z jesennej alebo skorej jarnej výsadby. V tomto roku to môže byť skôr približne o 7-10 dní, teda už okolo 20. apríla. Väčšinou nastáva po krátkom ochladení. Nakoľko však výkyvy teploty sú v tomto roku časté a výrazné, presný termín je ťažké určiť. Bez ohľadu na tento termín však možno využiť účinné prikrývanie porastov ešte pred začiatkom rojenia netkanými textíliami, ktoré treba vykonať približne do polovice apríla, a to najmä preto, lebo na chemickú ochranu nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri jarnej generácii mínerky to býva najskôr v druhej polovici mája.
Upozorňujeme aj na kvetárku kapustovú, ktorá poškodzuje priesady kapustovej zeleniny. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predošlom roku. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú Biele lepové doštičky, ktoré sa do porastov umiestňujú po vysadení sadeníc. Ochrana má opodstatnenie iba v prípade opakovaných silných výskytov v predchádzajúcich rokoch. Na chemickú ochranu však nie je povolený žiadny prípravok.

Jahody

Veľmi známym škodcom jahôd je kvetovka jahodová. Je to bežne rozšírený chrobák, ktorého larvy poškodzujú puky jahôd, malín, černíc, ruží a iných druhov rastlín. Škody na jahodách vidieť v čase pred kvitnutím, keď zrazu začnú vädnúť a usychať puky, ktorých stopka je zboku nahryznutá. Najviac ohrozované bývajú porasty jahôd v blízkosti lesov, parkov alebo väčších výsadieb listnatých stromov, kde škodca najlepšie prezimuje. Ochrana je potrebná iba pri každoročne sa opakujúcich významných škodách. Povolené sú prípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol, ktoré sa aplikujú až pri zistení prvých chrobákov, najlepšie krátko pred kvitnutím, nie na rozkvitnuté jahody.

Pripomenutia

Okrem týchto novosignalizovaných škodcov pripomíname niektoré ďalšie ošetrenia. V uplynulom období sporadicky napršalo do kvetov čerešní a višní. Ak sa tak stane opätovne do ich odkvitnutia, bude potrebné ošetrenie proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín, najmä u višní. Minulý týždeň bola signalizovaná americká múčnatka egreša, proti ktorej pripomíname ošetrenie tesne pred a po odkvitnutí prípravkom Discus.
Ďalej pripomíname aktuálne hroziacich škodcov, a to najmä piliarku slivkovú na slivkách prípravkami proti cicavým a žravým škodcom, ktorými sú Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Vaztak 10 EC, prípadne prípravkami Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Bulldock 25 EC a Reldan 22, ktoré majú oficiálne iný rozsah použitia. Vo vyšších polohách je možné ešte vykonať predjarný postrek jadrovín, hlavne jabloní. Na výnimku vydanú Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je možné použiť aj prípravok Vektafid A v štádiu od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Vo vyššom štádiu pučania sa ošetruje prípravkami Buldock 25 EC, Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, In-sek, Karate zeon 5 CS, Karate zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR

V Bratislave, dňa 10.4.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood