Facebook Statistics
Značka Kvality

Sekcia poľnohospodárstva a služieb

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 9. - 15.04.2010

07-04-2010

Nedávne veľkonočné zrážky zmiernili marcový deficit zrážok, ktorý sa, samozrejme, ešte nemohol prejaviť na žiadnych plodinách, ale určite pomohol ku klíčeniu zasiatych jarných zelenín či iných poľných plodín. No a tieto zrážky taktiež ovplyvnili aj podmienky pre niektoré choroby. Keďže pršalo do otvorených kvetov marhúľ pripomíname ošetrenie proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín, ktoré je potrebné vykonať ihneď po opade korunných lupienkov kvetov. Podobne, najmä ak bude ešte pršať pred kvitnutím broskýň, upozorňujeme na druhý preventívny postrek proti kučeravosti broskýň.

Vinič začne pučať približne koncom 15. týždňa. Takže až vtedy bude vhodné vykonať ošetrenie proti kučeravosti tzv. postrekom na sucho. Chemická ochrana je potrebná výlučne iba v tých vinohradoch, kde v minulom roku roztoče spôsobili významnejšie škody, a kde nie je použitá biologická ochrana. V zdravých viniciach ošetrovať netreba. Jarný postrek je najúčinnejší počas slnečných dní pri teplote 12-15oC. Pred pučaním alebo pri pučaní, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá vata, je účinný prípravok Sulka. Neskôr v štádiu pučania (štádium tzv. včielky) možno použiť prípravky Cedrus Íra, Kumulus WG, Sulikol K a Thiovit Jet, ktoré sa môžu použiť aj ihneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus 5 SC, ktorý možno používať aj počas vegetácie postrekom na list, čo je aj vlastne najbežnejší spôsob jeho aplikácie. Najvhodnejšia, najekonomickejšia, najistejšia a prírode najbližšia je ale biologická ochrana použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. I keď priame náklady na vykonanie tohto zásahu sú pomerne vysoké, pri dodržaní podmienok použitia, ale najmä pri správnom výbere ostatných prípravkov počas vegetácie proti hubovým chorobám či iným škodlivým organizmom sa dosiahne trvalá ochrana na celú životnosť vinohradu.

Skorú, tzv. nepravú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Prezimujú v štádiu lariev v pôde. Samičky kladú vajíčka do kalichov odkvitajúcich kvetov. Za rok majú piliarky jednu generáciu. Najteplejšie oblasti, v ktorých niektoré skoršie kvitnúce slivkoviny môžu už pomaly kvitnúť, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v jednom dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých piliarok sa používajú biele lepové doštičky, ktoré je potrebné vyvesiť do korún stromov približne 10 dní pred kvitnutím, takže v slivkových oblastiach a vo vyšších polohách ešte nie je neskoro. Problémom pre vykonanie ošetrenia sú však prípravky, z ktorých v súčasnosti nie je povolený žiadny prípravok. Účinnosť však môžu zabezpečiť prípravky Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP, ktoré majú oficiálne iný rozsah použitia.

Ing. Stanislav Barok


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood