Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP- u na 4.5.– 10.5.2012

02-05-2012

Po sviatku svätého Juraja sa už asi 15 rokov pravidelne vyjasňuje a otepľuje na viac dní nad 25oC. Tak je tomu i tohto roku, ktorý z tohto pohľadu nie je žiadnou výnimkou.

Aktuálni škodcovia poľných plodín

Každý rok je pre poľnohospodára iný, špecifický priebehom počasia, čo sa následne odráža na všetkých úkonoch pri pestovaní plodín: nástupom jarných prác, sejbou, ošetrovaním proti burinám, chorobám, škodcom, výskytom škodlivých organizmov a škodlivých činiteľov, od toho sa odvíjajúceho zberu úrody a zakladania nových porastov. Tento rok sa zapisuje do histórie pestovateľov suchom a striedaním extrémne nízkych teplôt s extrémne vysokými. To sa prejavuje na zdravotnom stave plodín. Tešíme sa z dobrého zdravotného stavu hustosiatych obilnín, nízkeho výskytu škodcov na repke, netrápia nás slimáky a slizniaky, aj hraboš obmedzil svoju aktivitu. Pekné, teplé počasie predsa len využívajú určité skupiny škodcov poľných plodín: skočky, siatice, mora gama, drôtovce a kukuričiar koreňový.
Repa vzišla alebo vzchádza, prípadne vytvorila prvý pár pravých listov. Porasty zo správne namoreného osiva systémovými prípravkami sú uchránené proti poškodeniu skočkami počas vzchádzania. Poškodenie atomáriou repovou (Atomaria linearis), ktorá škodí najmä vo vlhšej pôde, sa nám podarilo morením úplne eliminovať. Tento rok je mimoriadne suchý. Je to priaznivé prostredie pre škodlivosť skočiek a morenie v takomto prípade nestačí ochrániť mladé rastlinky. Okamžité plošné ošetrenie je potrebné pri zistení skočiek do dvoch párov pravých listov cukrovej repy. Na foliárnu aplikáciu proti skočkám v repe nie sú autorizované žiadne prípravky. Môžeme využiť možnosť aplikácie prípravkov proti voškám na repe. Voška maková (Aphis fabae), ako najzávažnejší živočíšny škodca repy, má tiež rada suché a teplé počasie. Jej prelet zo zimných hostiteľov, kde prezimovala vo forme vajíčok, práve prebieha. Ošetrujú sa porasty pri napadnutí 5 % a viac (za napadnutú sa považuje rastlina aj s jednou voškou). Percento napadnutých rastlín sa zisťuje prehliadkou 20 rastlín na 10 rôznych miestach porastu. Akonáhle sa na repe začnú vyvíjať okrídlené samičky a začne sekundárny prelet v rámci porastov repy, prahová hodnota 5 % napadnutých rastlín ako kritérium pre ošetrovanie, už neplatí. V porastoch, kde v priebehu sekundárneho napadnutia dochádza k stáčaniu listov, sa odporúča druhé ošetrenie pri napadnutí aspoň 20 % rastlín. Autorizované sú tieto prípravky: Nurelle D, Proteus 110 OD, Bi 58 EC-Nové, Nexide, Rapid, Dursban 480 EC, Pyrinex 48 EC, Kaiso Sorbie a Karate Zeon 5 EC.
Porasty z osiva namoreného prípravkom Gaucho 70 WS sú chránené aj proti kvetárke repovej (Pegomia hyoscyami). Larvy tejto muchy poškodzujú spodnú stranu listov repy, ale ich škodlivosť nie je taká dôležitá, lebo repa rýchlo rastie a tvorí dostatok listovej hmoty. V praxi sa proti kvetárke neošetruje, ak by taký prípad nastal, je autorizovaný prípravok Bi 58 EC-Nové. Nie je treba ošetrovať rastliny vo fáze šesť a viac pravých listov.
Teplé suché podmienky vyhovujú aj húseniciam siatice oziminovej (Agrotis segetum). Otázkou je, či dospelé húsenice prezimovali. Nedorastené húsenice v zime hynú. Staršie až 50 mm dlhé húsenice prezimujú v hĺbke pôdy 15-25 cm. Ak pôda počas zimy premrzne do takej hĺbky, čo sa na niektorých lokalitách Slovenska tejto zimy stalo, húsenice hynú. Tie, ktoré prežili, vyliezajú v máji a škodia hlavne v noci. Siatica je široký polyfág. Škodí na repe, zemiakoch, ozimnej repke, obilninách, vo viniciach a sadoch a živí sa tiež mnohými burinami. Listy poškodzuje najskôr skeletovaním, neskôr vyžieraním dier a mladé rastliny často prehryzne tesne nad povrchom pôdy. Poškodzuje aj buľvy a hľuzy. Na povrchu pôdy sa húsenice zdržujú najmä v noci. V júni sa kuklia, v auguste sa liahnu motýle druhej generácie a nové húsenice škodia hlavne na oziminách zasiatych na jeseň. Ochrana je aktuálna len na jeseň, keď sú húsenice ešte malé, viac sa zdržujú na povrchu pôdy a sú citlivejšie na insekticídy. Povolený je postrek prípravkom Nurelle D.
Podobnú škodlivosť má aj mora gama (Autographa gamma). Výnimkou je, že húsenice tohto motýľa sú teplomilné, ale aj vlhkomilné. Prvá generácia sa liahne v máji z vajíčok nakladených na spodnom okraji listov repy, ľanu, strukovín, maku, zemiakov, ďateliny alebo burín. Vajíčka sú kalne biele, na liste po 1-3 ks, pričom jedna samica tohto motýľa nakladie až 500 vajíčok. Škodí rovnako ako siatica, má tiež dve generácie do roka, ľahko ju však odlíšite podľa pohybu húseníc, ktoré pri lezení ohýbajú telo do oblúka. Najvhodnejšia ochrana je 14 dní po vykladení vajíčok, kedy predpokladáme liahnutie húseníc. Prípravky proti tomuto škodcovi sú autorizované len do kapustovej zeleniny, pri silnom premnožení je možné využiť prípravok Nurelle D autorizovaný proti siatici oziminovej.
Larvy kováčikov drôtovce (Elateridae) škodia na podzemných orgánoch rastlín. Napádajú všetky poľné plodiny. Častejšie sa vyskytujú ohniskovo ako celoplošne. Žltooranžové larvy tenké a dlhé do 30 mm sa vyvíjajú v pôde 3-5 rokov. Najaktívnejšie sú pri 60 % vlhkosti pôdy. Prah škodlivosti je pre cukrovú repu a slnečnicu 9 lariev na m², pre kukuricu 15 lariev a pre obilniny 20 lariev na m².
Všetky insekticídne moridlá účinkujú proti drôtovcom pri vzchádzaní rastlín. Prípravok Santana aplikovaný pri sejbe kukurice je autorizovaný proti drôtovcom v kukurici a proti ďalšiemu významnému škodcovi kukurice - kukuričiar koreňový (Diabrotica virgifera). Prezimoval vo forme vajíčok v pôde. Teploty pod -8°C a obdobie sucha spôsobujú úhyn vajíčok. Larvy sa liahnu v máji a vyvíjajú sa na povrchu alebo vnútri koreňov kukurice, poškodzujú ich žerom až môžu spôsobiť poľahnutie alebo úhyn kukurice. Najväčší počet lariev je do hĺbky 15 cm. Larva sa po 3-4 týždňoch kuklí a dospelci škodia v klasoch kukurice od júla do septembra. Ďalším z insekticídov účinkujúcich cez pôdu aj na kukuričiara je granulovný insekticíd Force 1,5 G. Ak ste ho nestihli aplikovať pri sejbe, je možnosť medziriadkovej aplikácie špeciálnym dávkovačom. Foliárnej aplikácii insekticídov proti chrobákom kukuričiara sa budeme venovať v aktuálnom čase.
Každý z uvedených škodcov prežíva určitú časť svojho života v pôde alebo priamo v nej škodí, preto k najzákladnejším preventívnym opatreniam v boji proti nim patrí dodržiavanie osevného postupu, hlboká orba a včasná sejba. Pri kukuričiarovi je povinnosť nesiať kukuricu po kukurici. V nevyhnutnom prípade, ak si osevný postup alebo zastúpenie kukurice na výmere pôdy vyžaduje sejbu kukurice za sebou, je povinné vysievať osivo namorené insekticídom alebo použiť pôdne insekticídy účinné proti larvám kukuričiara a v čase kvitnutia kukurice foliárny postrek insekticídov proti dospelým chrobákom.

UPOZORNENIE:
V roku 2012 vyšiel okrem Zoznamu autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín a zoznamu prípravkov na ochranu rastlín povolených na paralelný obchod aj Zoznam registrovaných iných prípravkov 2012. Všetky zoznamy nájdete na stránke www.uksup.sk v sekcii činnosti v Odbore registrácie pesticídov pod červeným označením informácie vydávané odborom.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Ovodné stromy

V tomto období pravidelne začínajú lietať motýle významných škodcov ovocných drevín, a to obaľovače a podkopáčiky. Druhí menovaní patria medzi tzv. mínujúcich škodcov jabloní. Zaraďujeme k nim 3 hlavné druhy. Ako prvý začína lietať ploskáčik jabloňový, po ňom sa o niekoľko dní objavuje podkopáčik špirálový, ktorý spôsobuje najväčšie škody, a tretím druhom je podkopáčik ovocný. Ich škodlivosť je významná hlavne v najteplejších oblastiach, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, pričom menšie škody môžu vzniknúť aj na juhu susediacich okresov, teda Pezinok, Senec, Trnava, Nitra a Levice, plus na východe republiky v okrese Trebišov. Na ostatnom území republiky sú ich škody zanedbateľné. Za rok mávajú 2 až 3 generácie, ochrana je najdôležitejšia pre prvé dve generácie. Momentálne prebieha intenzívne rojenie dospelcov podkopáčikov a postupne aj kladenie vajíčok. Na chemickú ochranu v čase rojenia približne od 3. do 6. mája možno použiť prípravky Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS a Lambdol alebo v čase kladenia vajíčok približne o 5-7 dní neskôr oproti uvedenému obdobiu prípravky Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Spintor a Rimon 10 EC.
Medzi rozšírených škodcov ovocných drevín, najmä jadrovín a sliviek, prípadne aj viniča, patria roztočce, z nich hlavne roztočec ovocný a roztočec chmeľový. Ich škodlivosť závisí od intenzity výskytu. Ak nastane zosivenie listov alebo ešte silnejší prejav napadnutia, možno už rátať s určitými hospodárskymi stratami. Problémy s nimi bývajú zväčša v sadoch, v ktorých sa nadmieru používajú chemické prípravky. Najmä používanie širokospektrálnych insekticídov proti obaľovačom spôsobuje úhyn aj užitočných dravých roztočov, ktoré sa živia škodlivými roztočcami. Preto treba pri voľbe ochranných zásahov a výbere vhodných prípravkov postupovať veľmi opatrne, aby sme si nesprávnymi zásahmi nespôsobili ešte väčšie problémy, pretože silné premnoženie roztočcov sa odstraňuje často aj viac rokov. Najvhodnejším spôsobom ochrany je biologická ochrana nasadením dravého roztoča Typhlodromus piri. Pri jeho použití je však veľmi dôležitý výber všetkých chemických prípravkov. Informácie o toxicite prípravkov poskytuje dodávateľ dravého roztoča.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR

V Bratislave, dňa 2.5.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood