Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív správ

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 3.4.2009

01-04-2009

Tohoročný začiatok jari je možno pre niekoho oneskorený, čo však nie je úplne pravda. Snáď je trochu natiahnutý kvôli daždivému počasiu, ktoré je prerušované ochladeniami až pod bod mrazu. Neskorý nástup vegetácie je pre prírodu, ale aj mnohé plodiny, najmä skoro kvitnúce, skôr prospešný, po neskoršom oteplení je menší predpoklad jarných mrazov. Problémom sú síce plodiny siate na jar, ale aj s tým treba v niektorých rokoch počítať. Z toho dôvodu, ale aj preto, že jednoducho nebolo možné mnohé ošetrenia vykonať, naďalej odporúčame niektoré jarné postreky.

Ovocné dreviny

Jedná sa o postrek broskýň proti kučeravosti broskyňových listov. Nakoľko teploty sú priaznivé, vlhkostné pomery viac ako optimálne, ošetrenie proti tejto chorobe bude nevyhnutné vo všetkých oblastiach. Preto bez ohľadu na momentálnu fenofázu stromov odporúčame do začiatku kvitnutia spolu vykonať 2 ošetrenia vhodnými prípravkami. Najúčinnejšou ochranou je postrek v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov meďnatými prípravkami Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Champion 50 WP alebo Kuprikol 50, prípadne aj sírnatým Sulka. Pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí možno odporučiť ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Citan DG, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG neo-tec, Efuzin 500 SC, Novozir MN 80 alebo Syllit 65. Tieto možno použiť samozrejme aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať 7-14 dní po prvom ošetrení.

Vlhké počasie praje aj monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá poškodzuje hlavne marhule, menej aj čerešne a višne. Chemická ochrana sa zvyčajne vykonáva 2-krát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Signum, Sporgon 50 WP a Zoran a na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Opätovne upozorňujeme aj na predjarný postrek jadrovín, hlavne jabloní. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10oC. Vo vyšších polohách bude postrek aktuálny aj o 2-3 týždne až do konca apríla. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Z povolených prípravkov sa používa Vektafid A. Predjarný postrek sa neopakuje.

Zelenina

Vlhké počasie vyhovuje aj komplexu chorôb spôsobujúcich padanie vzchádzajúcich rastlín zeleniny. Preto treba pre priesady zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom nezahustenie porastov. V chemickej ochrane sa používa prípravok Previcur 607 SL v 0,15-0,25 % koncentrácii vo forme zálievky po sejbe a presadení v množstve 3-5 litrov roztoku na 1 m2. Previcurom sa nesmie ošetrovať kaleráb!

Naopak časté dažde nevyhovujú väčšine škodcov. I tak však v lokalitách s pravidelnými výskytmi upozorňujeme na fúzavku cesnakovú na porastoch zimného cesnaku. Pre severné oblasti sa jedná o prvé ošetrenie po prvom oteplení nad 10oC a pre južné oblasti o druhú ošetrenie vykonávané 14 dní po prvom. Povolené sú prípravky Ceon 5 CS, In-sek, Karate zeon 5 SC, Karate zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS, Lambdol alebo Reldan 40 EC.

Vinič

Vinič zatiaľ iba intenzívne slzí. Po silnejšom oteplení určite nastane rýchle pučanie. Prvým ošetrením na jar je tzv. postrek na sucho proti roztočom a roztočcom, najmä proti kučeravosti. Význam má iba vo vinohradoch s opakovanými výskytmi, v zdravých viniciach ošetrovať netreba. Vlhké počasie znižuje škodlivosť roztočov, predĺžené pučanie zasa možnosti ochrany. Najvhodnejšia ochrana je biologická použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. Jarný postrek viniča možno robiť pomerne v dlhom časovom rozpätí, väčšinou majú naň vinohradníci 3-4 týždne. Najúčinnejší je počas slnečných dní pri teplote 12-15oC.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR, dňa 1.4.2009


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood