Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačné správy

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 28.3.2008

28-03-2008

Ovocné dreviny

Tak ako v každom roku, aj v tomto je určenie termínu ošetrovaní značne komplikované. Nakoľko v našich zemepisných šírkach je úplne normálne mrazivé počasie aj v prvej dekáde apríla, nieto ešte v marci, ktoré bolo v uplynulú Veľkú noc, stalo sa, že všetky signalizované ošetrenia možno v podstate naďalej vykonať. Z toho vyplýva, že tí pestovatelia, ktorí ešte nestihli žiadne ošetrenie, či už kvôli daždivému alebo silne veternému počasiu alebo sviatkovanie, môžu tak urobiť v iných vhodných dňoch. Podľa doterajšieho priebehu teplôt a zrážok sa javí značne problematická kučeravosť broskýň, a to práve kvôli veľmi dlhému obdobiu pučania, ktoré trvá prakticky už 3 týždne, pričom kvitnutie je stále iba v začiatkoch. Z toho dôvodu možno predpokladať, že jedno ošetrenie meďnatými prípravkami nemusí byť dostatočné, ale je treba vykonať ešte jedno ošetrenie organickými fungicídmi.

Predjarný postrek jabloní možno taktiež ešte vykonať počas najbližších približne 3-4 týždňov. Pre vyššie polohy Slovenska odporúčame s ním počkať až do úplného príchodu plusových teplôt aj počas nocí. V opačnom prípade nemusí mať dostatočnú účinnosť, pričom jeho opakovanie sa neodporúča. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Povolený je jediný prípravok Vektafid A. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (aspoň 800 litrov na hektár), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku.

Kvitnutie marhúľ sa tiež pozastavilo a kvitnutie čerešní a višní je ešte neskoršie, preto aj ochrana proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín je stále aktuálna. Preventívne je veľmi potrebné dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Plody visiace ešte v jarnom období na suchých vetvičkách treba odstrániť až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva 2-krát – na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča najmä vtedy, ak je počas kvitnutia daždivé počasie. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Baycor 25 WP, Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Signum a Sporgon 50 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Vinič

Vinič sa počas spomínaného ochladenia taktiež prestal vyvíjať a iba postupne začína fenofáza slzenia. Takže postrek na sucho má ešte stále vhodný termín, pretože najúčinnejší je počas slnečných dní pri teplote 12-15oC. Chemická ochrana je však potrebná výlučne iba v tých vinohradoch, kde v minulom roku roztoče spôsobili významnejšie škody. V zdravých viniciach ošetrovať netreba. Pred pučaním alebo pri pučaní, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá vata, je účinný prípravok Sulka. Neskôr v štádiu pučania (štádium tzv. včielky) možno použiť prípravky Sulikol K, Thiovit Jet alebo Kumulus WG, ktoré sa môžu použiť aj ihneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus, ktorý možno používať aj počas vegetácie postrekom na list.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood