Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP- u na 27.4.-3.5.2012

26-04-2012

Tohoročné jarné počasie má zaujímavý vplyv na nástup vegetácie. Niektoré plodiny reagovali rýchlym pučaním, kvitnutím alebo rastom aj s 2-týždenným predstihom oproti priemeru. Iné, ako napr. vinič, sú v normále alebo dokonca v niekoľkodňovom omeškaní. Ďalšie, napr. jablone, zasa skoro začali kvitnúť, pričom priebeh kvitnutia sa značne natiahol, v niektorých oblastiach aj na vyše 3 týždne. Takéto predlžovanie fenologických fáz môžu využiť niektorí škodcovia, ktorí sa následne premnožia a spôsobia väčšie škody. Teplé dni ich vývoj urýchľujú a chladnejšie noci síce spomaľujú, ale už nezastavia.

Choroby obilniny zatiaľ nenapadli, kohútiky áno

Jarná príroda v tomto roku akoby chcela vynahradiť ťažkosti s vlahou dobrým zdravotným stavom obilnín. Nepozorujeme ani nesignalizujeme žiadne listové choroby. Ozimné obilniny steblujú, rastlinky jačmeňa jarného odnožujú. Jeho mladé lístky bývajú v tomto období najlepšou potravou pre imága a neskôr larvy kohútika pestrého (Oulema melanopus) a kohútika modrého (Oulema gallaeciana). Podlhovasté výhryzky oboch škodcov sme pozorovali na ozimnej pšenici ešte na jeseň aj skoro na jar. Na jačmeni sa ešte len začínajú objavovať a klásť vajíčka.

Pomenovanie dostali tieto chrobáky podľa zvuku, ktorý vyludzujú trením kroviek o rebrovitú hranu na chrbte. Imágo kohútika modrého meria 3,5 – 4 mm. Telo a nohy má modré alebo zelené. Kohútik pestrý je zelenej alebo modrej farby, nohy a štít má červené. Dospelý je veľký približne 4 – 5 mm. Oba druhy spôsobujú sporadicky škody hlavne na listoch jarného jačmeňa a ovsa, ale značné škody dokážu urobiť aj na pšenici, raži, trávach a kukurici. Imága prezimovali v pôde a po preletení na porasty začínajú žrať. Ich požer sú typické podlhovasté otvory medzi žilnatinou listu. Prelet imág býva pomerne dlhý podľa počasia, môže trvať aj mesiac, preto nie je vhodné proti nim zasahovať chemickými prípravkami. Dôležité je však sledovať ich početnosť, miesta poškodenia listov, lebo tam je najväčšia pravdepodobnosť škodenia vyliahnutých lariev, proti ktorým bude nutné zasiahnuť. Po krátkom žere a spárení samičky dospelých kohútikov kladú vajíčka v radoch po 3 až 5 pozdĺž žiliek listov. Jedna samička nakladie približne 200 vajíčok. Vajíčko je žlté a meria asi 1 mm. Larvy sa vyliahnu za 10 – 12 dní a hneď sa začínajú obaľovať čiernym slizom obsahujúcim trus. Larvy vyžierajú na listoch pozdĺžne pásiky dlhé až niekoľko centimetrov, žerú iba vrchnú pokožku listu tak, že listy sú už z diaľky biele, rastliny zle klasia a predčasne dozrievajú. Larva denne skonzumuje 1 - 3 násobok svojej hmotnosti až dorastie na 5 - 6 mm. Poškodenia sú v poraste kruhové alebo pásové a obyčajne vtedy začínajú farmári intenzívne ošetrovať. Kritické číslo na zahájenie boja proti kohútikom je 15 %-né poškodenie porastu a pomer vyliahnutých lariev k vajíčkam 2:1 s počtom 0,6 vajíčka alebo larvy na steblo. Larvy sa nepresúvajú z listu na list, žerú iba na jednom liste od špičky ku steblu, postupne sa obaľujú trusom a po dorastení sa kuklia v pazuchách listov a na klasoch. Tvoria si biele penové kokóny. Imága sa liahnu celé leto, zalezú do pôdy a prezimujú do ďalšieho roku.

V integrovanej ochrane uprednostňujeme v boji proti kohútikom prevenciu:
- priestorová izolácia nových porastov obilnín od starých, napadnutých kohútikom,
- podmietka hneď po zbere,
- odrody s pevnými a ochlpenými listami sú odolnejšie,
- dobre zapojené porasty (tento rok ťažko realizovateľná požiadavka)
a biologickú reguláciu: vajíčkami sa živia hlavne lienky, larvy sú častou obeťou parazitoidov, populačnú hustotu znižujú i entomopatogénne huby.

Chemický zásah je veľmi účinný. V roku 2012 sú povolené proti kohútikom tieto insekticídy do všetkých obilnín:
CYPERKILL 25 EC, CYPRIN 10 EC, CYTHRIN 250 EC, FURY 10 EW, KARATE ZEON 5 CS, KAISO SORBIE, RAFAN, SUPERSECT, VAZTAK 10 EC - nesystémové, kontaktné, požerové pyretroidy;
NEXIDE, RAPID - nesystémové, kontaktné, požerové pyretroidy s repelentným pôsobením;
DECIS EW 50, DECIS PROTECH, DELTA EW 50 - nesystémové dotykové a požerové pyretroidy s čiastočne ovicídnym účinkom s repelentným pôsobením;
DURSBAN 480 EC - kontaktný, požerový, dýchací organofosfát, pôsobí fumigačne;
NURELLE D - kontaktný, požerový, dýchací organofosfát a pyretroid s výrazným reziduálnym a repelentným pôsobením;
PROTEUS 110 OD - neonikotinoid, má akútny dotykový a požerový účinok s veľmi dobrou systémovou aktivitou, pôsobí tiež krátkodobo repelentne;
PYRINEX 48 EC - kontaktný, požerový organofosfát, pôsobí fumigačne;
TREBON 10 F - dotykový, požerový insekticíd povolený do 30.6.2012.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Vošky

Už v tomto období sa na niektorých plodinách začínajú objavovať vošky vrátane vlnačky krvavej. Medzi prvými boli napadnuté ríbezle skoro po vypučaní. Je veľký predpoklad, že čoskoro budú nasledovať ďalšie plodiny, najmä kôstkoviny, ale aj jadroviny. Niektoré druhy vošiek spôsobujú vážne škody na hostiteľských stromoch, kde prezimujú, ako napr. voška čerešňová na čerešni, voška skorocelová s voškou jabloňovou na jabloni, voška slivková na slivke a voška hniezdotvorná na broskyni (spôsobuje skučeravenie listov). Mnohé druhy vošiek cez vegetáciu striedajú hostiteľské rastliny, t.j. počas vývoja prelietajú z jedného hostiteľa na druhého. Napr. na broskyni to je voška broskyňová, ktorá prelietava z broskýň na mnohé poľnohospodárske plodiny. Okrem priamych škôd prenáša viaceré vírusové choroby. Z toho hľadiska sa ochrana proti voškám javí ešte dôležitejšia. Preto upozorňujeme na ošetrovanie proti voškám, s ktorým sa počíta práve pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje! Pri chemickej ochrane sa využíva predjarné ošetrenie proti prezimujúcim vajíčkam alebo počas vegetácie niektorým z veľkého množstva povolených prípravkov. Medzi nimi sa nachádzajú aj také, ktoré účinkujú iba proti voškám a chránia ich prirodzených nepriateľov. Tieto účinné látky sú po vstupe do rastliny roznášané systémom vodivých pletív v celej rastline a voška ich prijme cicaním (napr. niektoré karbamáty). Pyrethroidné prípravky účinkujú kontaktne na priamo zasiahnutý hmyz, čo v prípade vošiek chránených v skrútených listoch nemusí vždy postačovať na uspokojivú ochranu.

I keď v tomto roku bude asi potrebných viac ošetrení proti hmyzím škodcom, pripomíname, že je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne, teda napr. pri ochrane ovocných drevín proti mínujúcim škodcom alebo obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám. Samozrejmosťou musí byť dodržanie hygienickej ochrannej doby pred zberom plodov, najmä pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch a odrodách ovocia. Následne po premnožení vošiek bude možné pozorovať aj postupné rozmnožovanie ich predátorov, ktoré sa nimi živia, najmä všetky druhy lienok (dospelé chrobáky aj larvy), zlatoočky, dravé dvojkrídlovce, dravé voškomorky, drobčíky, snehuľčíky, pavúky a pod., pričom vývoj vošiek potláča aj studené a daždivé počasie. Preto je dôležité podporovať aj rozvoj užitočných organizmov z dôvodu ich výskytov počas ďalšej vegetácie, ale aj v budúcom roku, alebo vtedy, ak niekto nechce používať proti voškám chemické prípravky. V takomto prípade je potrebné časť pozemkov v okolí obrábanej pôdy ponechať bez zásahu aj s burinami, krovinami, stromami a kopami kamenia, ktoré potom tvoria pre užitočné organizmy prirodzené stanovištia a sú pre ne hlavným zdrojom obživy, úkrytu a miestom rozmnožovania. Samozrejmosťou musí byť ich neničenie používaním silne jedovatých prípravkov.

Proti vlnačke krvavej sú účinné aj preventívne opatrenia, ako dobrá a vyrovnaná výživa, najmä hnojenie draslíkom. V malovýrobných podmienkach možno kolónie vlančky likvidovať aj mechanicky ich rozmliaždením. Chemická ochrana má význam pri zistení 10 a viac kolónií na 100 vetvičiek. Povolený je prípravok Nurelle D, účinné sú aj Bi 58 EC-nové a Pirimor 50 WG registrované proti voškám všeobecne. Je vhodné pridať aj zmáčadlo. Prípravok Pirimor 50 WG neničí prirodzených nepriateľov škodcu. Odporúča sa postrekovať vyšším tlakom kvapaliny, čím dochádza k väčšiemu poškodeniu ochranného vatového obalu vlnačiek.

Avizovaná ochrana proti podkopáčikom, teda mínujúcim škodcom jabloní, sa odkladá minimálne o jeden týždeň.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR

V Bratislave, dňa 26.4.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood