Facebook Statistics
Značka Kvality

Sekcia poľnohospodárstva a služieb

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 25.5.2007

23-05-2007

Poľné plodiny

V porastoch obilnín vošky postupne prechádzajú z listov na klasy. Priebeh počasia je priaznivý pre ich rýchle rozmnožovanie. V oblastiach s väčším výskytom odporúčame proti nim insekticídne ošetrenie, ktoré súčasne zníži aj výskyt strapiekkohútikov. Chemicky by mali byť ošetrené porasty s výskytom 20 a viac vošiek na jeden klas. Vošky sa v porastoch nevyskytujú pravidelne. Zo začiatku bývajú napadnuté len okraje porastov v pásoch širokých približne 25 m. Smerom do stredu poľa intenzita výskytu ubúda, a preto v tomto období stačí ošetriť iba okraje pozemkov.

Z niektorých okresov je hlásený slabý výskyt hrdze plevovej. Príznaky hrdze plevovej sa objavujú už na jeseň najskôr na špičkách listov ako malé žltooranžové kôpky s uredospórami. Od apríla až mája sa prejavuje typickými prúžkami pozdĺž listovej žilnatiny. Hrdza je rozšírená v miernych a vlhkých obilninárskych oblastiach. Najskôr sa zvykne objavovať ohniskovo a neskôr sa síri plošne. Môže spôsobovať straty na výnosoch až 30 %. Nepriama ochrana sa robí ničením výdrolu pred vzchádzaním ozimín, voľbou odolných odrôd a miernejším hnojením dusíkom. Priama sa vykonáva fungicídmi.

V porastoch pšenice bol taktiež pozorovaný stredný výskyt plodomora pšeničnéhoplodomora obilného. Plodomor pšeničný je drobný hmyz podobný komárom. Je veľký 1 – 1,6 mm a má citrónovožltú farbu. Vyliahnuté larvy sú dlhé 2 – 2,5 mm a tiež sú citrónovožltej farby. Vyvíja sa v klasoch pšenice a niekedy aj jačmeňa. Samičky kladú vajíčka do vymetaných klasov pred kvitnutím a zasunujú ich medzi plevy a plievky. Vyvinuté larvy cicajú na semenníkoch a vyvíjajúcich sa zrnách, čím spôsobujú, že sa zrno buď vôbec nevyvinie alebo zakrpatie. Plodomor obilný sa vzhľadom aj spôsobom života podobá na plodomora pšeničného. Imágo je veľké 2 mm a je oranžovej farby. Larva je taktiež oranžovej farby. Ošetrujú sa hlavne tie porasty, kde sa plodomor objavil v predchádzajúcich rokoch vo väčšom množstve.

Na jačmeni je lokálne pozorovaný výskyt zunčavky jačmennej. Najväčšie škody spôsobuje na mladých rastlinách pri teplotách nad 20°C. Medzi príznaky na mladých rastlinách patrí žltnutie vegetačného vrcholu, ktorý sa dá ľahko vytiahnuť. Na jeho báze sú viditeľné požerky a často aj hniloba. Pri dôkladnejšej prehliadke je možné v obilkách mliečnej zrelosti zistiť žravé larvy. Zunčavka má u nás 3 – 4 generácie do roka. Môže škodiť aj na ovse a kukurici.

Porasty hrachu sú napádané voškou hrachovou. Voška hrachová sa v porastoch objavuje spočiatku v ohniskách a neskôr sa rozširuje na celú plochu. Prvé vošky sa nachádzajú na ešte nerozvinutých listoch pod vrcholom stonky. Pri silnom napadnutí a za suchého počasia sa listy aj vrcholy rastlín stáčajú a listy sú nažltlé. Neokrídlené samičky sú veľké 3 – 5,5 mm a sú svetlozelenej farby, niektoré tiež ružovkasté až červené. Majú dlhé tykadlá a a tmavočervené oči. Okrídlené formy bývajú o niečo menšie. Škodca má v našich podmienkach 15 – 19 generácií do roka. Škodí podobne ako iné vošky vyciciavaním rastlinných štiav a prenáša rôzne vírusy, ktoré môžu spôsobiť významné škody.

Na porastoch lucerny je slabý výskyt listárika čiarkovanéholistárika ďatelinového. Imágo listárika ďatelinového je dlhé 3,5 – 5 mm s krátkym noscom a pomerne krátkymi, tenkými tykadlami. Telo je pretiahnuté, štít hrubo a riedko bodkovaný. Nohy má krátke a hrubé. Samičky kladú zo začiatku žlté, neskôr červenkasté vajíčka väčšinou na rub listov. Imága poškodzujú listy žerom. Požerky majú nepravideľný tvar. Larvy sa živia bakteriálnymi hľuzkami na koreňoch, neskôr obžierajú vedľajšie a hlavné korene. Najväčšie škody spôsobuje v najteplejších oblastiach.

Na väčšine územia Slovenska nie sú splnené podmienky na šírenie plesne zemiakovej pre 21 kalendárny týždeň. Výnimkou sú iba lokality v Kuchyni a Modre. Odporúčame ošetriť skoré odrody zemiakov, ak majú výšku 15 a viac cm.

Opätovne pripomíname ochranu proti pásavke zemiakovej. Najúčinnejší a z istého pohľadu aj najlacnejší chemický spôsob ochrany je skoré ošetrenie proti mladým larvám prípravkami Bonus, Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor FC a Rimon 10 EC. V prípade správne vykonaného ošetrenia nie je už väčšinou potrebný ďalší opakovaný zásah. V neskoršom vývinovom štádiu sú tieto prípravky už neúčinné, ale naopak sa môžu použiť ostatné prípravky, ktoré sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, kedy zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Medzi takéto prípravky patria Acord, Alifos extra, Komplet, Komplet NC, Nurelle D, Nurelle Max, Actara 25 WG, Bancol 25 WP, Calypso 480 SC, Spintor, Mospilan 20 SP a Marshal 25 EC. V mnohých prípadoch je však následne potom potrebný opakovaný zásah. Vzhľadom na pomerne vysoké teploty upozorňujeme, že účinné látky patriace medzi pyretroidy majú zníženú účinnosť pri teplotách nad 23oC. V súčasnosti už nie je povolený žiadny prípravok proti pásavke, ktorý by obsahoval iba pyretroidnú účinnú látku, sú však prípravky v kombinácii s týmito účinnými látkami. Upozorňujeme aj na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať.

Ovocné dreviny

Vyššie teploty urýchľujú vývoj obaľovača jablčného. Ochrana proti nemu je v najbližších dňoch aktuálna v oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce v období od 26. do 29. mája prípravkami proti húseniciam, ako sú Actellic 50 EC, Reldan 40 EC, Zolone EC, Steward, Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM, Cyper NC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC, Vaztak 10 SC, Nurelle D, Nurelle Max, Calypso 480 EC, Mospilan 20 SP, Spintor a Trebon 10 F, ale iba vtedy, ak sme predtým nepoužili prípravky Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Naopak týchto 5 prípravkov odporúčame použiť v nížinách a kotlinách severne od menovaných okresov do nadmorskej výšky 600 metrov nad morom od 28. do 31. mája v ostatných najvyšších polohách o ďalších 3-5 dní neskôr.

Vinič

Vinohradníkov upozorňujeme na dôležité paušálne ošetrovanie pred kvitnutím viniča proti peronospóre aj múčnatke bez ohľadu na priebeh počasia. Proti múčnatke by sa malo jednať o druhé tohoročné ošetrenie, pričom odporúčame systémové prípravky. Najlepšie podmienky na šírenie múčnatky sú v okolí Kráľovej pri Senci, Dolných Plachtiniec, Košíc, Michaloviec, Moldavy nad Bodvou, Orechovej, Somotora a Trebišova. Proti peronospóre postačujú aj kontaktné prípravky, iba v oblastiach s veľmi vysokými zrážkami v 21. týždni odporúčame systémové prípravky. Ošetrenie treba vykonať čo najskôr, v prípade začiatku kvitnutia ošetrenie nemožno odkladať, ale ho vykonať bez ohľadu na kvitnutie.

Vošky

Naďalej je pozorovaný vzostup výskytu vošiek, napr. na slivkovinách, ale aj na kapustovej zelenine. Preto pri ich silnom výskyte odporúčame použiť niektorý zo širokej palety povolených insekticídov.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood