Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP- u na 25. – 31.5.2012

24-05-2012

Čas rýchlo letí a vývoj rastlín tiež. Pšenice aj jačmene začínajú klasiť. Je posledná možnosť zasiahnuť proti chorobám listov a ochrániť klasy. Vošky preleteli zo zimných hostiteľov a tvoria početné kolónie. Repka v najteplejších oblastiach odkvitla.

Obilniny

Najrozšírenejšou listovou chorobou zostáva múčnatka trávová, veľmi zriedka sa objavujú na pšenici septoriózy. Skontrolujte si porasty, rozsah napadnutia je veľmi rozdielny v závislosti od genotypu odrody a vývoja počasia. Múčnatke vyhovujú dni s teplotami okolo 20°C bez intenzívneho slnečného svitu, skôr oblačné počasie niekoľko dní za sebou. Silné zrážky redukujú patogéna. Ošetrovanie v rokoch so silným napadnutím je poziciované do troch vývojových fáz obilnín. T1 máme za sebou, to bolo na začiatku steblovania, T2 je teraz pri objavení sa posledného listu do konca klasenia a práve tento termín je najefektívnejší. Posledný termín T3 je zameraný konkrétne na ochranu klasov a trvá celé kvitnutie obilnín. Autorizované fungicídy sú odporúčané nasledovne:

Proti múčnatke, septorióze, hrdziam a listovým škvrnitostiam v obilninách sú povolené Bumper Super do konca klasenia, Alert S, Alert Extra, Harvesan, Hook, Tango Super, Cerelux Plus, Charisma, Rombus 250 EC, Duett Top, Limit až do začiatku kvitnutia v závislosti na intenzite infekcie jednotlivých hubových chorôb, max. 2-x za sezónu, Stereo 312,5 EC max.1-x. Artea Plus, Paragan do stredu kvitnutia. Capitan 25 EW, Version, Caramba, Opus, Orius 25 EW, Albucol, Flamenco, Mirage 45 EC zástavový list až klas, Ornament 250 EW, Lynx, Horizon 250 EW, Abilis Ultra (len pšenica). Sportak HF, Spartakus sú lokálne systémové, posledný list až plný klas. Falcon 460 EC, Impulse Super, Capalo, Hutton sú trojzložkové fungicídy odporúčané od konca odnožovania do začiatku kvitnutia. Amistar , Amistar Xtra , Amistar Opti, Riza, Sparta (len pšenica ozimná), Sfera 535 SC objavenie posledného listu až začiatok kvitnutia. Bravo 500 (len pšenica), Bumper 25 EC, Juwel pri prvých príznakoch chorôb – koncom steblovania až začiatkom klasenia. Credo, Acanto, Acanto Prima, Stereo 312,5 EC až do konca kvitnutia.

Proti uvedeným chorobám a navyše aj fuzariózam klasov sú autorizované Swing Top (len pšenica ozimná), Fandango 200, Zamir 40 EW, Proline 250 EC, Prosaro 250 EC v pšenici aj v jačmeni.

Prahy škodlivosti sú nasledovné: múčnatka trávová 70 % odnoží s výskytom na niektorom z horných troch listov BBCH 37-59 objavenie posledného listu až koniec klasenia pre pšenicu a vo fáze BBCH 21-51 začiatok odnožovania až začiatok klasenia pre jačmeň, hnedá škvrnitosť 25 % listov na najviac napadnutom listovom poschodí vo fáze jačmeňa 30-51 začiatok steblovania až začiatok klasenia. Septoriózy 12 a viac % listov s pyknidami vo fáze BBCH 37 objavenie posledného listu a hodnotia sa listy F-5 a F-4, vo fáze BBCH 51 listy F-3 a F-2. Pri hrdzi plevovej je prah škodlivosti výskyt urédií na 15 a viac % odnoží vo fáze 49-59 BBCH (klasenie) a pri hrdzi pšenicovej 20 a viac % napadnutých odnoží.

Slnečnica

Na okrajoch porastov slnečnice sú kolónie vošky makovej. Najškodlivejšia je voška slamihová (Brachycaudus helichrysi). Prezimovala vo forme vajíčok na primárnych hostiteľoch - slivkách, larvy sa vyliahli v apríli a okrídlené formy sa objavili koncom mája. Preleteli na slnečnicu a tvoria kolónie na vegetačných vrcholoch a tvoriacich sa pukoch, prechádzajú na spodnú stranu listov, ktoré cicaním deformujú. Najväčšia škodlivosť vošiek je práve v štádiu predlžovacieho rastu slnečnice pred kvitnutím na začiatku tvorby kvetných pukov. Poškodené kvetné puky sa deformujú a zle vyvíjajú. Ošetrenie je najvhodnejšie v čase, keď priemer kvetného puku dosiahne 2-3 cm. Prah ekonomickej škodlivosti je 20 vošiek na rastlinu v čase od objavenia sa vošiek do začiatku tvorby kvetného puku. Pred kvitnutím sa prah ekonomickej škodlivosti zvyšuje na 40 vošiek na rastlinu, vtedy je aj najvyšší čas na ošetrenie proti voškám, najneskôr 14 dní pred kvitnutím slnečnice povolenými prípravkami: BI 58 EC-Nové, Calypso 480 SC, Nurelle D a Proteus 110 OD.

Mak siaty

Najdôležitejším škodcom maku je krytonos makovicový (Neoglacianus macula alba), ktorý spôsobuje známu červivosť makovíc. Na mladých nezrelých makoviciach robí imágo napichávaním okrúhle dierky, vo vnútri makovice sú larvy veľkosti max. 7 mm, obžraté semená a trus. Vyvinuté larvy vyliezajú z makovíc do pôdy, kuklia sa a na jeseň vyliahnuté imága prezimujú v pôde. Ochrana maku sa robí v štádiu tzv. háčkovania, keď sú kvetné puky zohnuté k zemi, až do prvého kvetu prípravkami Nurelle D a Mospilan 20 SP z dôvodu ochrany včiel. Kritické číslo nie je známe.

Na maku škodí aj voška maková (Aphis fabae) cicaním, pričom nestáča listy maku, ale kolónie tvorí na stonkách, spodnej strane listov alebo aj na zelených makoviciach, čím spôsobuje predčasné usychanie a znižuje úrodnosť maku. Kritické číslo nie je určené. Povolený je aficíd Pirimor 50 WG a Mospilan 20 SP.

Hrach

Obávaná je voška hrachová (Acyrthosiphon pisum), farba zelená až načervenalá. Cicia najmladšie lístky hrachu, kde je dobre ukrytá. Na porasty nalieta v máji a júni. Cicanie vošiek znižuje úrodu semien. Najviac škodí v teplých a vlhkých rokoch. Sucho, vietor a teploty pod 16°C jej vývoj spomaľujú. Ošetrenie sa odporúča pri zistení 3-5 vošiek na rastlinu bez ohľadu na rastovú fázu hrachu. Najmä vo fáze prvých kvetných pukov s mierne presvitajúcimi lupeňmi až po dobu kvitnutia je potrebné udržať porast bez vošiek. Autorizované sú pre rok 2012 prípravky Pirimor 50 WG, Nexide, Rapid a v hrachu na zrno aj Nurelle D.

Zemiaky

Na porasty zemiakov môže nalietavať niekoľko desiatok druhov vošiek. najčastejšie cicajú na rube listov. Nebezpečenstvo predstavujú voška broskyňová, rešetliaková a chmeľová najmä v sadivových zemiakoch, kde prenášajú veľké množstvo vírusových ochorení, hlavne zvinutku. Ochranu preto treba urobiť hneď pri prvých náletoch vošiek spolu s negatívnym výberom. Autorizované sú Bi 58 EC-Nové, Pirimor 50 WG, Nurelle D, Proteus 110 OD a Karate Zeon 5 CS.

Okrem prvých dvoch aficídov sú všetky prípravky povolené do zemiakov aj proti najrozšírenejšiemu škodcovi pásavke zemiakovej (Leptinotarsa decemlineata). Jej škodlivosť je odlišná, požiera listy. Samička, ktorá prezimovala, kladie po párení na spodnú stranu listov vajíčka v skupinkách po 30-35, spolu až 500 kusov. Za 10 dní sa z nich vyliahnu larvy a prekonaním 4 instarov a výdatneho žeru dospejú na letné chrobáky, ktoré tiež obžierajú listy. Kritické číslo je 100 jarných chrobákov alebo 5 000 lariev na hektár. Okrem uvedených prípravkov sú povolené aj Fury 10 EW, Actara 25 WG, Calypso 480 SC, Biscaya 240 OD, Mavrik 2 F, Spintor, Decis EW 50, Delta EW 50, Cyprin 10 EC, Mospilan 20 SP a nový prípravok Apache 50 WG. Vaztak 10 EC nie je povolený na skoré zemiaky.

Repka

Posledným zo škodcov na repke, často tesne pred zberom, je voška kapustová (Brevicoryne brassicae). Tvorí obrovské šedé kolónie na stonkách a listoch, často aj na šešuliach repky. Chemické ošetrenie niekedy stačí na okraji porastu a účelné je do 10 dní po odkvitnutí repky. Autorizované sú Nurelle D, Bi 58 EC-Nové, Nexide, Rapid a Pirimor 50 WG.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Ovocné stromy

Tohoročné počasie je zatiaľ teplotne značne rozkolísané. Už dva razy zahrozili prízemné mrazy striedané vysokými teplotami. Preto aj let obaľovača jablčného trvá približne 5 týždňov. Uplynulý týždeň však bol už rozhodujúci, z nakladených vajíčok sa začínajú liahnuť prvé húsenice. Preto je už čas na použitie ochranných opatrení. Ošetruje sa buď v 1. termíne proti nakladeným vajíčkam prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu – Dimilin 48 SC, Integro alebo Rimon 10 EC alebo v 2. termíne proti vyliahnutým húseniciam prípravkami Alfalam 100 EC, Bulldock 25 EC, Calypso 480 EC, Ceon 5 CS, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol, Mavrik 2 F, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Reldan 22, Spintor, Steward, Trebon 30 EC, Trebon 10 F alebo Vaztak 10 EC. Treťou skupinou účinných prípravkov sú biologické prípravky Biobit XL a Madex, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc, čo je asi 3 dni po 1. termíne. Všetky 3 skupiny prípravkov sa vzájomne vylučujú, to znamená, že sa nepožívajú v slede za sebou, ale postačuje jedno ošetrenie niektorého z nich vo vhodnom termíne. V tabuľke uvádzame približné termíny ochrany:

územie Slovenskej republiky
1. termín 2. termín
1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky) 26.-28. mája 2.-6. júna
2. signalizačné pásmo (ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce): 30. mája-1. júna 7.-11. júna
3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 m): 7.-11. júna 14.-21. júna
polohy nad 600 m ešte plus 5-7 dní

 

Ďalej u jadrovín je dôležité ošetrovanie proti múčnatke, ale aj proti chrastavitosti. Odporúčame striedať kontaktné a systémové prípravky, prípadne použiť prípravky s účinkom proti obom chorobám súčasne.

Vošky

Ochrana proti voškám je aktuálna na všetkých plodinách s ich silným výskytom, preventívne sa neošetruje! Veľmi dôležitý je správny výber prípravku, pretože niektoré prípravky proti obaľovačom nie sú zároveň dostatočne účinné proti voškám. Preto v tomto období odporúčame v prípade silných výskytov vošiek vyberať prípravky účinné proti obom škodcom. Nevýhodou takéhoto postupu je menej ekologické správanie alebo menšia vhodnosť pre integrovanú ochranu, pretože práve šetrnejšie prípravky z hľadiska životného prostredia účinné proti obaľovačom nepotláčajú vošky.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR

V Bratislave, dňa 24.5.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood