Facebook Statistics
Značka Kvality

Sekcia poľnohospodárstva a služieb

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 23.-29.04.2010

20-04-2010

Zrážky v 15. týždni, pri ktorých spadlo takmer na celom území 60-100 mm vlahy, prekvapili asi aj meteorológov. Poľnohospodárov mohli len potešiť, pretože tak intenzívne a pritom mierne zrážky so 100 %-ným vsiaknutím do pôdy sú skutočne požehnaním. I keď sa niekoľko dní nadalo vstúpiť na polia a lokálne sa objavilo aj podmočenie pozemkov. S tým však treba bežne počítať. Veď následky sucha sú oveľa vyššie a plošné, nie iba na málo podmočených hektároch. Uvedené počasie však významne podporí mnohé hubové choroby a najmä rast burín.

Koncom apríla až začiatkom mája býva pravidelne pozorované rojenie múch mínerky pórovej, ktorá škodí najmä v južných oblastiach nášho štátu. Poškodzuje hlavne cibuľu z jesennej alebo skorej jarnej výsadby. Účinné je prikrývanie porastov ešte začiatkom rojenia netkanými textíliami, ktoré treba vykonať približne do polovice apríla, ale aj teraz ešte nie je neskoro, a to najmä preto, lebo na chemickú ochranu nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Netkané textílie pripomínajú textil, avšak sú tenšie a ľahšie. Majú široké použitie, pričom jedným z nich je ochrana proti škodcom, a to najmä u druhov, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktorí prekonávajú časť svojho vývoja v pôde. Textílie sa podľa hmotnosti delia na viacero druhov, pričom najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri jarnej generácii mínerky to býva najskôr v druhej polovici mája.

Upozorňujeme aj na kvetárku kapustovú, ktorá poškodzuje priesady kapustovej zeleniny. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predošlom roku. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú biele lepové doštičky, ktoré sa do porastov umiestňujú po vysadení sadeníc. Ochrana má opodstatnenie iba v prípade opakovaných silných výskytov v predchádzajúcich rokoch. Na chemickú ochranu však nie je povolený žiadny prípravok.

Okrem týchto dvoch novosignalizovaných škodcov pripomíname ošetrenie proti hubovým chorobám, ktorým vyhovuje daždivé počasie. Ide najmä o moniliózu kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorej výskyty možno po uplynulom týždni predpokladať vo vysokej intenzite nielen na marhuliach, ale aj na čerešniach a višniach. Vo vyšších polohách, kde ešte nekvitnú broskyne, odporúčame druhý preventívny postrek proti kučeravosti broskýň, no a všade je potrebné ošetrenie proti chrastavitosti na jabloniach a hruškách. Dážď spomalil kvitnutie sliviek, takže opätovne pripomíname ošetrenie proti piliarkam spôsobujúcim skorú červivosť plodov. K piliarkam dopĺňame, že predsa len sú proti nim povolené prípravky, pretože proti cicavým a žravým škodcom, medzi ktorých možno zaradiť aj piliarky, sú povolené Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50. Minulý týždeň bola signalizovaná americká múčnatka egreša, ktorej tak intenzívne zrážky vôbec nevyhovujú, preto jej výskyty by mali byť naopak nižšie aj bez ošetrovania v tomto období.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR, 20.4.2010


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood