Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačné správy

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 19.3.2010

17-03-2010

Vzhľadom na opatrný nástup jarných teplôt je prebúdzanie vegetácie iba pozvoľné. Súvisí to aj s tým, že teplota pôdy je pomerne nízka a neumožňuje rýchly nástup pučania alebo rast ozimných plodín. Terajšie oteplenie bude určite ešte viackrát prerušené ochladeniami, ktoré sú v našich zemepisných šírkach bežným jarným prejavom počasia. Napriek tomu je potrebné sledovať vývoj ovocných stromov a v neposlednej miere aj počasie, pretože termín ošetrovania proti škodlivým organizmom závisí buď priamo od teploty alebo od vegetačnej fázy ošetrovanej plodiny.

Ovocné dreviny

Z ovocných stromov sa najskôr ošetrujú broskyne, ktoré napáda veľmi nebezpečná choroba – kučeravosť broskyňových listov. Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody, pri opakovaných viac rokov po sebe nasledujúcich výskytoch aj k odumretiu celých stromov. Pôvodca tejto choroby prezimuje predovšetkým na povrchu kôry vetvičiek a konárov, len menšia časť spór zostáva pod šupinami púčikov. Práve táto časť prezimujúcich spór je hlavným zdrojom jarnej infekcie. Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10oC. Je zaujímavé, že hube vyhovujú skôr nižšie ako vyššie teploty. Súvisí to zrejme s rýchlejším usychaním akejkoľvek vlhkosti, vrátane pravidelnej rannej rosy. Najdôležitejšie sú dažde v období pučania priamo do rozvíjajúcich sa púčikov, vlhkosť alebo sucho dlho pred pučaním nemá väčší vplyv na výskyt tejto choroby. Najúčinnejšou ochranou je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Predčasne vykonaný postrek má značne znížený účinok. Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Champion 50 WP alebo Kuprikol 50, prípadne aj sírnatý Sulka, pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie a tým aj možnosť infekcie, možno odporučiť ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Citan DG, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG neo-tec, Efuzin 500 SC, Novozir MN 80 alebo Syllit 65. Tieto možno použiť samozrejme aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať 7-14 dní po prvom ošetrení najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, nakoľko má veľmi nízky účinok. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1000 litrov na ha. Po kvitnutí je potrebné poškodené listy mechanicky odstrániť.

Marhule sú druhou kôstkovinou, ktorú na jar treba niekedy ošetrovať. I keď ešte väčšinou nekvitnú a následné ochladenie ich znova pribrzdí v raste, upozorňujeme na moniliózu kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá napáda najmä marhule, v menšej miere aj čerešne a višne. Vyhovuje jej tiež vlhké počasie. Toto ochorenie sa nápadne prejavuje hlavne v čase dozrievania plodov ich hnitím. Z poškodených plodov huba následne preniká do konárikov, odkiaľ sa šíri ďalej smerom dovnútra koruny a spôsobuje jej presychanie. Menej časté býva poškodenie kvetov v čase kvitnutia, kedy huba spôsobuje usychanie kvetov a následne stratu na úrode. Ochranou proti tejto chorobe je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Suché plody z vlaňajšej úrody treba odstrániť rezom konárikov až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva 2-krát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách a za daždivého počasia. Z prípravkov sú na ošetrenie kôstkovín povolené Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Q-Bucon, Signum, Sporgon 50 WP a Zoran a na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Zelenina

Pri pestovaní priesad zeleniny spôsobuje významné škody padanie vzchádzajúcich rastlín, ktoré je komplexným ochorením viacerých húb súčasne. Pri pestovaní treba priesadám zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom dostatočnú vzdialenosť navzájom a vzdušnosť. V chemickej ochrane sa uplatňuje prípravok Previcur 607 SL v 0,15-0,25 % koncentrácii a v malospotrebiteľskom balení aj prípravok Antipleseň. Používajú sa vo forme zálievky po sejbe a presadení v množstve 3-5 litrov roztoku na 1 m2. Previcurom sa nesmie ošetrovať kaleráb!

Na porastoch hlavne ozimného cesnaku škodí mucha fúzavka cesnaková. Vylieta skoro na jar pri teplotách nad 10oC. Po viacerých dňoch s touto teplotou sa dá očakávať kladenie vajíčok. Postrek má význam iba v lokalitách s pravidelnými výskytmi, a to prípravkami Ceon 5 CS, In-sek, Karate zeon 5 CS, Karate zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS, Lambdol alebo Reldan 40 EC, ktorý sa robí po prvom oteplení nad 10oC a o 14 dní sa zopakuje.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood