Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 18. – 24.5.2012

17-05-2012

Zemiaky a rajčiaky

Najnebezpečnejším ochorením zemiakov a rajčiakov je pleseň zemiakov (Phytophthora infestans). Podmienky infekcie a šírenia nastávajú pri teplotách 10-15°C a daždivom počasí. Pri teplotách nad 30°C je infekcia zastavená, pleseň odumiera. Predpokladom nástupu choroby je výskyt plesne na danej lokalite v minulom roku, náchylné odrody zemiakov a trvanie priaznivých podmienok 8 týždňov po vzídení zemiakov. Choroba sa šíri z hľúz, ktoré boli vysadené už infikované a z rastlinných zvyškov z predchádzajúceho roku, na ktorých huba prezimovala. Príznaky sa objavujú najskôr na listoch svetlými škvrnami od okraja listu. Tieto škvrny postupne hnednú až usychajú. Na spodnej strane škvŕn sa tvorí povlak mycélia. Choroba sa prenáša na stonky, kde tvorí tmavé zahnívajúce škvrny až odumrie celá rastlina. Šírenie choroby je veľmi rýchle. Pri teplote 10-24°C a vlhkosti vzduchu 75 % počas 48 hodín alebo ovlhčení listu počas 4 hodín, nastáva masívne tvorenie konídií, tieto sú roznášané vetrom a dažďom a spôsobujú nové infekcie. V porastoch sa šíria lokálne, vytvárajú okolice, kde môžu byť rastliny zničené v priebehu jedného dňa – „zhoria na tabak“. Veľké nebezpečenstvo je preniknutie spór huby do hľúz v pôde. Napadnuté hľuzy majú na povrchu oceľovošedú šupku a vo vnútri hnedé až čierne škvrny. Z konzumného hľadiska sú nepoužiteľné, zle sa skladujú a pokiaľ aj skladovanie vydržia a použijú sa ako sadivo, sú primárnym zdrojom infekcie.

V minulosti choroba spôsobovala epidémie, bola aj jednou z príčin hladomoru v Írsku v roku 1840, keď zničila porasty zemiakov. Dnes je situácia iná. Veľkopestovatelia kladú dôraz na pravidelné a hlavne preventívne ošetrovanie proti plesni. Hlavne prevencia je dôležitá z dôvodu rýchleho šírenia infekcie. Odporúča sa začať s ošetrovaním pred zapojením riadkov zemiakov, keď sa začínajú dotýkať listy zemiakov medzi riadkami. Vo výbere fungicídov treba postupovať podľa priebehu počasia. V suchom a ustálenom počasí vyhovujú aj kontaktné fungicídy. Ich vlastnosťou je, že ochraňujú listy na tom mieste kam dopadli, tvoria tak bariéru na povrchu listov, ktorá zabráni klíčeniu spór. Pri ich aplikácii treba dostatočné množstvo vody, aby pokryli čo najväčšiu časť rastlín (400 – 600 l na ha). Ich nevýhodou je to, že nemajú liečebný účinok, nezastavujú vzniknutú infekciu a môžu byť zmyté silnými dažďami, lebo neprenikajú dovnútra rastliny. Výhodou je povolenie v ekologickom poľnohospodárstve a v integrovanej ochrane rastlín a možnosť viacnásobného použitia za vegetáciu. Patria sem: BRAVO 500 je odolný voči zmytiu 15 minút po aplikácii, FOLPAN 80 WDG (odolnosť voči dažďu zvýši pridanie Agrovitalu), FUNGURAN, CHAMPION 50 WP, KOCIDE 2000 sú odolné voči zmytiu, DITHANE DG NEOTEC, DITHANE M 45, NOVOZIR MN 80, POLYRAM WG, KUPRIKOL 50, MANCOSAN 80 WP, ELECTIS je odolný voči zmytiu po 1 hodine, jeho predaj však končí 30.6.2012 s tým, že sa môže používať do 30.6.2013. ALTIMA 500 SC zvlášť vhodná na záver ošetrení pre vysokú účinnosť proti plesni na hľuzách. Odolnosť voči zmytiu už 15 minút po aplikácii. Nový kontaktný prípravok ANTRE 70 WG použite maximálne 2 krát za sezónu.

Lokálne systémové fungicídy sa tiež nešíria v rastline cievnym systémom, ale majú tú vlastnosť, že prenikajú dovnútra rastliny na mieste, kde dopadli, prenikajú translaminárne až na spodnú stranu listu a dokážu zasiahnuť už vyklíčené spóry v rastline. Pôsobia tak nielen preventívne, ale pri rýchlom zásahu aj kuratívne, zastavujú rast plesne. Patria sem: SONATA 60 WG odolná voči zmytiu po 1 hod., MICEXANIL potrebuje na zvýšenie odolnosti voči zmytiu Agrovital, REVUS 250 SC je odolný po 30 minútach. Sú povolené v integrovanej produkcii.

Systémové fungicídy okrem priameho kontaktného účinku aj prenikajú do rastliny, sú šírené cievnym systémom aj do nových prírastkov, majú liečebné účinky, ale ich nevýhodou je vznik rezistencie, čo v praxi znamená, že pri častom používaní strácajú účinok. Používajú sa maximálne 3-x za vegetáciu. Patria sem: ACROBAT MZ WG, CURZATE GOLD, FANTIC M, GALBEN M, MELODY FIT 68 WP, RIDOMIL GOLD MZ 68 WG, TANOS 50 WG, TATTOO a nový prípravok INFINITO SC odolný voči dažďu 1 hod. po aplikácii. Pri prípravku CASOAR predaj končí 30.6.2012 s tým, že sa môže používať do 30.6.2013.

Pleseň napáda aj rajčiaky a petúnie. V rajčiakoch sú povolené prípravky: ACROBAT MZ WG, BRAVO 500, CUPROXAT SC, DITHANE DG NEO-TEC, DITHANE M 45, FUNGURAN, CHAMPION, KOCIDE 200, KUPRIKOL 50, NOVOZIR MN 80, RIDOMIL GOLD MZ 68 WG, RIDOMIL GOLD PLUS 42,5 WP, TANOS 50 WG a prípravok FOLIO GOLD, ktorý je povolený len do skleníkov, maximálne 2 aplikácie počas vegetácie, 1-krát za 3 roky.

Slnečnica

Pre rozvoj chorôb na slnečnici naopak treba dlhodobé ovlhčenie listov, zamokrené pozemky, daždivé počasie. V štádiu od vzchádzania môžeme v takom prípade pozorovať prvé zosvetlené rastliny s nekrózou stoniek, príznak napadnutia plesňou slnečnice (Plasmophara halstedii). Napadnuté rastliny spravidla odumierajú. Táto choroba sa u nás vyskytuje lokálne a nie sú proti nej autorizované fungicídy. Príznaky ďalších chorôb ešte nemusia byť viditeľné, ale v praxi sa ukázalo, že ošetrenie slnečnice vo fáze 6 až 8 listov slnečnice je najefektívnejším fungicídnym ošetrením. Najnebezpečnejšou a najrozšírenejšou chorobou je biela hniloba slnečnice (Sclerotinia sclerotiorum). Má za následok množstvo prejavov na rastlinách od odumierania klíčiacich rastliniek až po vädnutie častí rastlín, hnilobu kvetných pukov až mokrú hnilobu úborov. Huba prežíva v pôde vo forme sklerócií. Pri teplotách 20-25°C, teplote pôdy 15-18°C a vysokej relatívnej vzdušnej vlhkosti sa z nich uvoľňujú askospóry a infikujú listy. Vo fáze kvitnutia huba infikuje kvety. Konečným prejavom choroby je hniloba na spodnej strane úborov a poškodenie stoniek. Na prah škodlivosti pri bielej hnilobe slnečnice v žiadnom prípade nečakáme, ošetrujeme preventívne. V štádiu 6-8 listov prípravkami BUMPER SUPER autorizovaným aj na botrytídu – pleseň sivú (Botrytis cinerea), sivú škvrnitosť slnečnice (Phomopsis helianti), diaportovú rakovinu slnečnice (Diaporthe helianti), DISCUS, PICTOR autorizovaný aj na pleseň sivú a alternáriovú škvrnitosť (Alternaria spp.), SFERA 267,5 je povolená dopredať do 30.6.2012 a použiť do 30.6.2013 a SFERA 535 SC autorizovaná aj na alternáriovú škvrnitosť, ZAMIR 40 EW. V štádiu 10 až 16 listov sú odporúčané fungicídy AMISTAR a AMISTAR XTRA autorizovaný aj proti plesni sivej a sivej škvrnitosti slnečnice, s opakovaním na začiatku kvitnutia až do štádia dokvitania ako je odporúčaný TANOS 50 WG. POLYVERSUM je autorizovaný aj na alternáriová škvrnitosť a botrytídu – pleseň sivú.

V druhej polovici vegetácie ešte slnečnicu napáda hrdza slnečnice (Puccinia helianthi) a múčnatka slnečnice (Golovinomyces cichoracearum) a na konci vegetácie verticíliové vädnutie slnečnice (Verticillium spp.). Ošetrovanie proti bielej hnilobe účinkuje zároveň aj proti týmto chorobám slnečnice.

Na zlepšenie zmáčateľnosti a pokryvnosti aplikačnou kvapalinou vo všetkých poľných plodinách je povolený prípravok BREAK SUPERB, na zlepšenie a urýchlenie príjmu účinných látok a listových hnojív je autorizovaný GREEMAX.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Ovocné stromy

Vo feromónových lapačoch slúžiacich na signalizáciu ochrany proti obaľovačom na ovocných stromoch je pozorovaný pomerne intenzívny let prvej generácie motýľov obaľovača slivkového a obaľovača broskyňového. V oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami možno vykonať ochranu aj proti prvej generácii. Termín ošetrovania je najskôr pre obaľovača slivkového, pretože proti nemu sú povolené aj prípravky proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC (v tabuľke 1. termín). Potom nasleduje termín proti obaľovačovi broskyňovému prípravkami Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol, a za ním znovu obaľovač slivkový (v tabuľke 2. termín) prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Mospilan 20 SP, ale iba pre tie prípady, keď pestovatelia nepoužili prípravky proti vajíčkam, pretože použitie týchto skupín prípravkov sa vzájomne vylučuje. Termíny ošetrovania sú približne nasledovné:

územie Slovenskej republiky obaľovač slivkový obaľovač broskyňový
1. termín 2. termín
1. signalizačné pásmo (okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky) 20.-22. mája 27.-30. mája 22.-24. mája
2. signalizačné pásmo (ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce): 22.-24. mája 31. mája-2. júna 25.-27. mája
3. signalizačné pásmo (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne 600 m): 30. mája-2. júna 7.-11. júna 30. mája-5. júna
polohy nad 600 m ešte plus 5-7 dní -

 

Let obaľovača jablčného začal toho roku približne už pred 4 týždňami, avšak jeho intenzita je stále nízka. Termín ošetrovania stále nie je možné stanoviť. Pre najpresnejšie určenie termínu ošetrovania je vhodné sledovanie kladenia vajíčok a začiatok liahnutia húseníc.

Vinič

Vinič je potrebné vo všetkých oblastiach ošetriť preventívne proti múčnatke kontaktnými prípravkami v období približne 12-14 dní pred kvitnutím, to znamená okolo 20. mája.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava

V Bratislave, dňa 15.5.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood