Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív správ

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 17.4.2009

08-04-2009

Po vlhkom marci bude pravdepodobne suchý a teplý apríl, čo zasa nie je ani prekvapujúce ani nepriaznivé pre poľnohospodárov. Mnohým škodlivým organizmom takýto priebeh počasia, samozrejme, vyhovuje, no ale na to existujú preventívne alebo iné opatrenia, ktoré zabezpečia dobrý zdravotný stav plodín a ich primeranú úrodnosť.

Ovocné dreviny

V raste pekne napredujú aj slivkoviny. Skorú červivosť ich plodov spôsobujú piliarky. Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých piliarok sa používajú biele lepové doštičky, ktoré je potrebné vyvesiť do korún stromov približne 10 dní pred kvitnutím. Všeobecne má ošetrenie význam iba v miestach pravidelných škôd. Pri zistení silnejších výskytov, vo väčších sadoch prípadne aj bez ohľadu na početnosť odchytu, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Problémom sú však prípravky, z ktorých v súčasnosti nie je povolený žiadny prípravok. Účinnosť však môžu zabezpečiť prípravky Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP, ktoré majú oficiálne iný rozsah použitia.

Veľmi známym škodcom jahôd je kvetovka jahodová. Je to bežne rozšírený chrobák, ktorého larvy poškodzujú puky jahôd, malín, černíc, ruží a iných druhov rastlín. Škody na jahodách vidieť v čase pred kvitnutím, keď zrazu začnú vädnúť a usychať puky, ktorých stopka je zboku nahryznutá. Najviac ohrozované bývajú porasty jahôd v blízkosti lesov, parkov alebo väčších výsadieb listnatých stromov, kde škodca najlepšie prezimuje. Ochrana je potrebná iba pri každoročne sa opakujúcich významných škodách. Povolené sú prípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so Zeon technológiou 5 CS a Lambdol, ktoré sa aplikujú až pri zistení prvých chrobákov, najlepšie krátko pred kvitnutím.

Vinič

Pre vinič je teraz najvhodnejší čas pre tzv. postrek na sucho, o ktorom bola zmienka aj v minulej správe. Kto chce, môže ošetrovať. Väčšinou však tento postrek nie je potrebný, iba ak vo viniciach, v ktorých sa pravidelne opakujú významnejšie škody spôsobené kučeravosťou. Možno to vyznie čudne, ale najlepšou ochranou pre silne napadnuté kry je „krompáč, teda úplná likvidácia nerodiacich krov. Silné príznaky kučeravosti je totiž veľmi ťažké vyliečiť. Radšej treba kry vykopať a nahradiť zdravými podsadenými sadenicami. V zdravých viniciach ošetrovať netreba vôbec. Jarný postrek je najúčinnejší počas slnečných dní pri teplote 12-15oC. Pred pučaním alebo pri pučaní, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá vata, je účinný prípravok Sulka. Neskôr v štádiu pučania (štádium tzv. včielky) možno použiť prípravky Cedrus Íra, Kumulus WG, Sulikol K a Thiovit Jet, ktoré sa môžu použiť aj ihneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus, ktorý možno používať aj počas vegetácie postrekom na list.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood