Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačné správy

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 14.-20.5.2010

10-05-2010

V 18. týždni opäť dobre napršalo takmer na celom území republiky a aj predpovede na ďalší priebeh mája sú zrážkovo optimistické. Je to v zásade dobré, veď väčšina porekadiel znie pozitívne pre daždivý máj a dobrú úrodu. To, samozrejme, vplýva aj na výskyt škodlivých organizmov.

V prípade naplnenia predpovedi intenzívnych dažďov, vytvoria sa podmienky na napadnutie plodov jahôd plesňou sivou spôsobujúcou ich hnitie. V takom prípade okrem vhodných preventívnych opatrení, akými sú výber vzdušnej polohy a ľahšej pôdy pred výsadbou, odburinenie, neprehustenie porastov a neprehnojovanie dusíkom, je možné použiť aj chemickú ochranu jediným povoleným prípravkom Teldor 500 SC (ochranná doba 3 dni). Ošetruje sa v zásade raz, a to keď kvitne 2-5 % rastlín. Iba v prípade pokračujúcich vlhkých podmienok sa vykoná druhé ošetrenie o týždeň. Napriek krátkej ochrannej dobe upozorňujeme na jej dodržanie pred zberom plodov!

Opätovne upozorňujeme na pomerne silné výskyty vošiek, ktoré sú aj napriek vlhkejšiemu počasiu. Vyskytujú sa na viacerých plodinách od sliviek, broskýň, ríbezlí až po vošku makovú na rôznych druhoch. Ošetrenie sa však vykonáva až pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje! Je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne, teda napr. pri ochrane ovocných drevín proti mínujúcim škodcom alebo obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám.

Let motýľov obaľovača jablčného stále pokračuje so zvyšujúcou sa intenzitou, avšak stále nie sú podmienky na začiatok kladenia vajíčok. Tieto nastávajú vtedy, keď večerné teploty merané o 22.oo h letného stredoeurópskeho času presiahnu 17oC a až následne treba počítať čas vývoja lariev vo vajíčkach, ktorý je taktiež závislý od teplôt. Takže termín chemickej ochrany je zatiaľ neznámy.

Ďalej upozorňujeme najmä na chrastavitosť na jadrovinách, prípadne aj na múčnatku na jabloniach. Dlhotrvajúcejšie vlhké obdobie môže v neskoršom období spôsobiť silné výskyty chrastavitosti. Preto odporúčame pravidelne každých 10 až 12 dní ošetrovať rôznymi fungicídmi.

Pripomíname druhé ošetrenie proti mére hruškovej prípravkom Nomolt 15 SC spolu so zmáčadlom Silwet L 77. Ošetruje sa 2 týždne po odkvitnutí stromov. Prvé ošetrenie sa vykonáva tesne po odkvitnutí, ktoré je teda teraz aktuálne pre vyššie polohy. Neskoršími postrekmi proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s dostatočným účinkom aj proti méram.

Taktiež sa blíži čas ochrany proti vrtivke čerešňovej, ktorá spôsobuje červivosť plodov čerešní. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom asi 3 dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú žlté sférické lapače a Bio plantella žlté lepové dosky. Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s ochrannou dobou 28 dní a Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP s ochrannou dobou 14 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR, 10.5.2010


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood