Facebook Statistics
Značka Kvality

Sekcia poľnohospodárstva a služieb

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 13. 4. 2007

10-04-2007

Poľné plodiny

Poľnohospodár musí venovať pozornosť zdravotnému stavu zemiakového sadiva. Ide o jeden z rozhodujúcich faktorov, ktorý sa podieľa na tvorbe úrod zemiakov.

Z chorôb treba venovať pozornosť fómovej hnilobe zemiakov. Pri použití infikovaného sadiva je potrebné počítať so stratou na úrode až 20 %. Tam, kde po zbere zemiakov bolo sadivo ošetrené chemicky, je predpoklad, že nedôjde k výskytu tejto choroby.

Rovnako je potrebné venovať pozornosť vločkovitosti zemiakov. Uvedená choroba môže spôsobiť stratu na úrode od 2 do 15 %. Tam, kde je predpoklad výskytu tejto choroby, je potrebné urobiť pred výsadbou morenie zemiakového sadiva. Výskyt choroby v poraste zemiakov zistíme podľa toho, že zemiaky sú zoslabnuté, vytiahnuté, s menej početnými výhonkami. Na zemiakovej hľuze prítomnosť choroby zistíme tak, že časť klíčkov je odumretá a tmavo sfarbená. Na napadnutých koreňoch, byliach a stolonoch pozorujeme ohraničené hnedé škvrny, ktoré sa neskôr rozširujú. Do zberu napadnutých rastlín nastáva redukcia počtu rastlín. V poraste prítomnosť choroby môžeme zistiť aj počas vegetácie. Na vrcholoch napadnutých rastlín nachádzame stočené listy so žltkastým až fialovým zafarbením. Na rozdiel od zvinutky zemiakov, stočené listy nie sú tvrdé. Po dozretí hľúz sa na ich povrchu tvoria čierne vločkovité útvary. Ide o skleróciá, ktoré sa z hľuzy dajú ľahko odlúpnuť.

Poľnohospodárom chceme pripomenúť, že problémom môže byť šírenie hubových chorôb v obilninách, konkrétne steblolamu. Pre vývoj choroby je potrebná mierna zima (čo bolo splnené) a chladné a vlhké počasie. Optimum pre šírenie choroby je teplota 10°C. Ide o významnú chorobu, pri ktorej môže dôjsť ku stratám na úrode od 30 do 70 %. Prítomnosť choroby agronóm už zistí v štádiu odnožovania, keď na listovej pošve najstaršieho listu vznikajú elipsovité svetlohnedé škvrny ohraničené tmavým lemom. Neskôr škvrny prechádzajú z pošvy listu až na bázu stebla. Na báze stebla sa vytvorí škvrna, ktorá je po obvode tmavšia a v strede svetlohnedá. Skorá jarná infekcia sa na rastline prejaví tak, že dochádza k vybieleniu a hluchosti klasu. Tieto znaky už zďaleka signalizujú pri dozrievaní agronómovi prítomnosť choroby. Ošetrenie proti uvedenej chorobe je aktuálne od vytvorenia druhého kolienka. Prah škodlivosti je pri 15 % napadnutých rastlín v poraste.

Inšpektori ochrany rastlín v ozimnej pšenici zistili prítomnosť lariev zunčavky jačmennej. Ide o 1. a 2. signalizačné pásmo. Larva zunčavky jačmennej dorastá do veľkosti 4 – 5 mm. Je belavej farby, dopredu zúžená, trochu sploštená. Vzadu je zaoblená s dvomi hrbolčekmi, na ktorých sú prieduchy. Dospelec larvy prezimuje vo vnútri stebla nad odnožovacím kolienkom. Výskyt mušiek zunčavky jačmennej 1. generácie je za normálnych klimatických podmienok v mesiaci máj. V dôsledku oteplenia, ktoré pretrváva na celom území, výskyt 1. generácie je očakávaný skôr, cca o 21 dní. Ide o významného škodcu, ktorý spôsobuje škody na jačmeni, ovsi, ale aj na kukurici.

Proti blyskáčikovi repkovému je aktuálne ošetrovať v 2. a 3. signalizačnom pásme.

Podľa zistenia inšpektorov ochrany rastlín sú hlásené lokálne stredné výskyty hraboša poľného vo viacročných krmovinách.

Aj keď je predpoklad, že výskyt chorôb v tomto roku vzhľadom na priebeh počasia nebude v  takom rozsahu ako po minulé roky, problémom budú živočíšni škodcovia.

Ovocné dreviny

Nepríjemným škodcom jabloní a hrušiek je méra jabloňová, resp. méra hrušková. Škodia larvy, ktoré na jar cicajú na spodných častiach stopiek rozvíjajúcich sa listov a kvetenstiev a zlepujú ich “medovicou”, následkom čoho sa zle vyvíjajú a deformujú. Pri mére jabloňovej je prah hospodárskej škodlivosti pri zistení 100 a viac lariev na 100 listových alebo kvetových ružíc. Je zasiahnuteľná aj predjarným postrekom vo fáze zeleného až ružového kvetového púčika. Okrem toho sa pred kvitnutím v tej istej rastovej fáze alebo ihneď po odkvitnutí môže použiť aj prípravok Zolone EC. Ochrana proti mére hruškovej je ťažšia, pretože má za rok 3 až 4 generácie. Povolený je iba prípravok Nomolt 15 SC spolu so zmáčadlom Silwet L 77 na zvýšenie priľnavosti. Ošetruje sa neskôr ako pri jabloniach, a to na konci kvitnutia a o 2 týždne neskôr. Možno použiť aj prípravky povolené proti mére jabloňovej, avšak tieto majú nižšiu účinnosť. Prirodzenými nepriateľmi mér sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky.

Pripomíname ošetrovanie proti piliarkam na slivkovinách. Ochrana sa vykonáva ihneď po odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Postačuje jeden dôkladný postrek prípravkom s hĺbkovým účinkom Zolone EC.

Nakoľko pokračuje suché počasie, ktoré vydrží ešte niekoľko dní, ba možno aj do konca apríla, pripomíname ošetrovanie egrešov proti americkej múčnatke egreša. Lokality s pravidelnými výskytmi možno chemicky ošetriť už pred kvitnutím, potom ihneď po odkvitnutí, pri pokračujúcich vhodných podmienkach ešte raz, prípadne aj po zbere úrody. Povolené sú prípravky Discus, Karathane LC; prípravok Rubigan 12 EC možno použiť iba pred kvitnutím a po zbere úrody.

Už v tomto období sa na niektorých plodinách začínajú objavovať vošky vo veľmi veľkom počte. Príčinou je mierna zima umožňujúca ich bezproblémové prezimovanie a aj vyššie denné teploty urýchľujúce vegetáciu niektorých plodín. Medzi prvými boli napadnuté ríbezle skoro po vypučaní a momentálne sú pozorované silné výskyty na ružiach. Je veľký predpoklad, že čoskoro budú nasledovať ďalšie plodiny, najmä kôstkoviny. Preto upozorňujeme na ošetrovanie proti voškám, s ktorým sa počíta práve pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje! I keď v tomto roku bude asi potrebných viac ošetrení proti hmyzím škodcom, pripomíname, že je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne, teda napr. pri ochrane ovocných drevín proti mínujúcim škodcom alebo obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám. Samozrejmosťou musí byť dodržanie hygienickej ochrannej doby pred zberom plodov, najmä pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch a odrodách ovocia. Následne po premnožení vošiek bude možné pozorovať aj postupné rozmnožovanie ich predátorov, ktoré sa nimi živia, a to lienok (najmä lariev), zlatoočiek a pod., preto je dôležité podporovať aj rozvoj užitočných organizmov z dôvodu ich výskytov počas ďalšej vegetácie, ale aj v budúcom roku, alebo vtedy, ak niekto nechce používať proti voškám chemické prípravky. V takomto prípade je potrebné časť pozemkov v okolí obrábanej pôdy ponechať bez zásahu aj s burinami, krovinami, stromami a kopami kamenia, ktoré potom tvoria pre užitočné organizmy prirodzené stanovištia a sú pre ne hlavným zdrojom obživy, úkrytu a miestom rozmnožovania. Samozrejmosťou musí byť ich neničenie používaním silne jedovatých prípravkov.

Zelenina

V blízkom čase sa začne rojiť aj mínerka pórová. Poškodzuje najmä cibuľu z jesennej alebo skorej jarnej výsadby. Termín chemickej ochrany bude včas oznámený.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood