Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačné správy

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 11.4.2008

09-04-2008

Ovocné dreviny

Tak predsa prišla aj „trnková“ zima, ktorej typické prejavy sme mohli pozorovať minulý víkend, kedy v nedeľu a v utorok bol slabý prízemný mráz, pričom v pondelok zasa bolo daždivo a veterno. Takéto premenlivé počasie je u nás bežne takmer každým rokom, preto aj jeho vplyvy na problémy s určením termínu ošetrovania poľnohospodárskych plodín sú v podstate pravidelné.

V najteplejších oblastiach ihneď po odkvitnutí (pre vyššie polohy ešte stále pred kvitnutím) marhúľ, neskôr aj čerešní a višní, odporúčame ošetrenie proti monilióze kvetov a výhonkov marhúľ, čerešní a višní. Keďže pršalo aj do kvetu marhúľ a je predpoklad vlhkého počasia aj počas kvitnutia čerešní a višní, je zároveň predpoklad zvýšených výskytov tejto choroby. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Baycor 25 WP, Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Signum a Sporgon 50 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Najteplejšie oblasti upozorňujeme na kvetovku jabloňovú, ktorá je pomerne známym, i keď menej rozšíreným škodcom jabloní. Samičky na jar kladú vajíčka priamo do zavretých zelených kvetových pukov. Vyliahnuté larvičky vyžierajú vnútrajšok puku, v dôsledku čoho sa puk neotvorí, ale zostane zoschnutý s typickou pologuľovitou „čapicou“. Vyššia škodlivosť však býva iba v blízkosti lesov alebo parkov, v ktorých chrobáky dobre prezimujú, preto aj ochrana má význam iba v miestach pravidelných výskytov. Orientačný prah škodlivosti je 15 chrobákov na 100 kvetových púčikov. Postrekuje sa len pred kvitnutím stromov v štádiu zelených kvetových pukov (neskôr už ošetrenie nemá význam), avšak až pri teplotách nad 16oC. Postrekom sa musia zasiahnuť chrobáky. Používajú sa prípravky Calypso 480 SC, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC alebo Mospilan 20 SP.

Skorú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Najteplejšie oblasti, v ktorých niektoré skoršie kvitnúce slivkoviny môžu už pomaly odkvitať, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých piliarok sa používajú biele lepové doštičky, ktoré je potrebné vyvesiť do korún stromov približne 10 dní pred kvitnutím, takže v slivkových oblastiach a vo vyšších polohách ešte nie je neskoro. Pre dosiahnutie dostatočného účinku postačuje jeden dôkladný postrek prípravkami Calypso 480 SC alebo Mospilan 20 SP.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood