Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 1. – 7.6.2012

01-06-2012

Obilniny

Listy obilnín sú osídlené kolóniami svetlozelených vošiek. Je to voška trávová (Metopolophium dirhodum), ktorá sa objavila na obilninách ako prvá už v máji. Zostáva cicať len na listoch, prípadne steblách, čo môže pri premnožení spôsobiť ich žltnutie a skrúcanie. Jej najväčšia škodlivosť je v prenášaní vírusov žltej zakrpatenosti jačmeňa (BYDV) a vírusu mozaiky kukurice (MMV). V jeseni prelieta na primárnych hostiteľov: ruža, jahoda alebo repík lekársky, kladie na nich vajíčka a v tejto forme aj prezimuje. Voška čremchová (Rhopalosiphum padi) je tmavozelená až olivovohnedá. Tiež sa vyskytuje najviac na spodnej strane listov a v listových pošvách. U nás je veľmi rozšírená, cicaním spôsobuje poškodenie listov. Primárnym hostiteľom je čremcha obyčajná na ktorej prezimuje vo forme vajíčok. Práve táto voška je najvýznamnejším prenášačom vírusu žltej zakrpatenosti jačmeňa (BYDV). Obidve spomenuté vošky sú teda tzv. listové vošky a ošetrenie proti nim sa odporúča na konci kvitnutia pšenice pri výskyte 25 a viac vošiek v priemere na jednu odnož. V jarnom jačmeni len v štádiu steblovania pri výskyte 25-30 vošiek na 30 % odnoží, čo v našich podmienkach nebolo splnené.

V klasoch a na zástavových listoch najviac škodí monocyklická voška ovsená (Sitobion avenae), ktorá prežíva celý vývoj na obilninách a trávach, na ktorých vo forme vajíčka aj prezimuje. Premnožením dokáže oslabiť klasy a znížiť úrodu vo fáze kvitnutia až mliečnej zrelosti. Nepriama škodlivosť je v prenose vírusu ako pri predchádzajúcej voške a vo vylučovaní medovice vplyvom čoho sa na napadnutých častiach rastlín premnožujú huby. V potravinárskej pšenici klesá pekárenská kvalita zrna, z napadnutého jačmeňa je znížená kvalita sladu a v množiteľských porastoch sa zhoršuje kvalita osiva. Práve táto voška je preto najškodlivejšia. Optimálna ochrana klasov je od konca kvitnutia do začiatku tvorby obilky ak je 3-5 vošiek v priemere na klas.

Autorizované prípravky v obilninách: Vaztak 10 EC, Bulldock 25 EC, Cyperkill 25 EC, Cythrin 250 EC, Rafan, Supersect, Decis EW 50, Delta EW 50, Nexide, Rapid, Kaiso Sorbie, Karate Zeon 5 CS, Pirimor 50 WG, Fury 10 EW, len v pšenici Bi 58 EC-Nové.

Neošetrujte porasty od voskovej zrelosti po zber.

Slnečnica

Jún v slnečnici je náročný na fungicídnu ochranu. Rastliny sú vo fáze 14-16 listov a až do začiatku kvitnutia, počas kvitnutia až dokvitania sú hrozbou hubové choroby. Na prah škodlivosti pri sklerotíniovom vädnutí a bielej hnilobe slnečnice (Sklerotinia sclerotiorum) v žiadnom prípade nečakáme, ošetrujeme preventívne. V štádiu 10 až 16 listov sú odporúčané fungicídy AMISTAR a AMISTAR XTRA autorizovaný aj proti plesni sivej a sivej škvrnitosti slnečnice, s opakovaním na začiatku kvitnutia až do štádia dokvitania ako je odporúčaný TANOS 50 WG. POLYVERSUM je autorizovaný aj na alternáriovú škvrnitosť (Alternaria spp) a botrytídu – pleseň sivú (Botrytis cinerea). Na začiatku kvitnutia BUMPER SUPER autorizovaný aj na botrytídu – pleseň sivú, sivú škvrnitosť slnečnice (Phomopsis helianti), diaportovú rakovinu slnečnice (Diaporthe helianti), DISCUS, PICTOR autorizovaný aj na pleseň sivú a alternáriová škvrnitosť. SFERA 267,5 je povolená dopredať do 30.6.2012 a použiť do 30.6.2013 a SFERA 535 SC autorizovaná aj na alternáriovú škvrnitosť, ZAMIR 40 EW len na bielu hnilobu. Ošetrenie je možné kombinovať s insekticídmi proti voške slamihovej. Podrobne bola opísaná v predchádzajúcom čísle Roľníckych novín.

Cukrová repa

Stáčanie srdiečkových listov spôsobujú početné kolónie vošky makovej (Aphis fabae). Prezimovala v štádiu vajíčok na zimných hostiteľoch, kde sa aj vyvinuli prvé neokrídlené generácie vošiek. Okrídlená generácia sa vyvinie na primárnom hostiteľovi, keď už nemá mladé prírastky na cicanie. Pomocou vetra sa okrídlené vošky presúvajú na sekundárnych hostiteľov. Sú nimi rôzne buriny, najmä mrlíky a kultúrne plodiny: repa, bôb, mak, vika. Rozmnožujú sa veľmi rýchlo, počas 10-14 dní jedna samička môže splodiť až 150 lariev. Optimálna teplota pre ich vývin je okolo 15°C, nad 24°C sa spomaľuje. Koncom leta ukončujú vývin, pária sa a samičky preletujú na zimných hostiteľov, kde kladú vajíčka. Škodlivosť vošky makovej je okrem cicania listov v prenášaní viac ako 30 druhov vírusov, na repe je to mozaika repy. Tento rok očakávame slabý výskyt vošky makovej vplyvom nepriaznivého suchého počasia na jeseň a na jar. Kritické číslo pre ošetrenie je napadnutých 5 a viac % rastlín cukrovej repy. Za napadnutú sa považuje rastlina aj s jedinou voškou. Toto kritické číslo platí do vývinu okrídlených vošiek, vtedy sa odporúča ošetrenie pri napadnutí 20 % porastu. Typická farba vošky makovej je čiernozelená alebo čiernohnedá.

Na repe škodí aj voška broskyňová (Myzus persicae), ktorá tiež prenáša mozaiku a žltačku repy a ďalších asi 150 vírusov škodiacich na ďalších kultúrnych plodinách. Cicia na spodnej strane listov repy, je zeleno žltej až hnedočervenej farby. Na repu prelietava zo zimných hostiteľov v máji, na jeseň sa vracia na zimných hostiteľov. Odporúča sa ošetriť všetky porasty s výskytom 1 a viac bezkrídlych vošiek na 1 rastlinu do 20.júna a od 21. do 30.júna v priemere 5 a viac vošiek na 1 rastlinu.

Základná chemická ochrana repy proti prvým voškám je v morení osiva. Na listovú aplikáciu sú povolené Nurelle D, Proteus 110 OD, BI 58 EC-Nové, Nexide, Rapid, Dursban 480 EC, Pyrinex 48 EC, Kaiso Sorbie, Karate Zeon 5 EC, Pirimor 50 WG a Biscaya 240 OD.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Vinič

Vinohrady po roku 2 000 už niekoľkokrát začali kvitnúť koncom mája. Tak je tomu i tohto roku, kedy prvé rozkvitnuté kvietky bolo možné pozorovať okolo 23. mája. Preto mnohí vinohradníci možno ani nestihli prvé predkvetové ošetrenie. Aj v našich správach sme avizovali prvé ošetrenie „až“ na 20. mája, pričom v tomto roku je možné, že dva protimúčnatkové predkvetové postreky boli potrebné. Aj preto odporúčame ošetrovať čo najskôr bez ohľadu na priebeh počasia a stav kvitnutia. Nakoľko pred kvitnutím sa paušálne ošetruje proti múčnatke i peronospóre, treba do postreku namiešať prípravky proti obom chorobám. Všeobecne sa „do kvetu“ neošetruje, avšak v už raz ošetrených viniciach treba po uplynutí účinnosti prípravku vykonať ďalšie ošetrenie. Prípadné škody spôsobené postrekom sú určite menšie ako škody spôsobené chorobami. Proti múčnatke odporúčame použiť niektorý zo systémových alebo hĺbkových prípravkov, proti peronospóre postačuje kontaktný prípravok.

Výber vhodného prípravku závisí nielen od konkrétnych poveternostných podmienok pestovateľskej lokality, ale aj od potreby striedania systémových prípravkov s účinnými látkami z rôznych chemických skupín. Je to nevyhnutné na zabránenie vzniku rezistencie, teda odolnosti choroby voči prípravkom. Rezistencia je skutočnosťou a môže byť jedným z dôvodov neúčinnosti prípravkov. V prípade, že je rezistencia pozorovaná, treba vynechať úplne prípravky s účinnými látkami z rovnakej skupiny aspoň na 2 roky, aby sa navrátila aspoň čiastočne rovnováha v populácii škodlivého organizmu. Tento rok je v doterajšom priebehu veľmi priaznivý pre múčnatky, preto treba byť o to opatrnejší pri výbere systémových prípravkov. Prípravky s účinnými látkami z rovnakej skupiny neodporúčame použiť viac ako 2-krát za sezónu. Riešením je aj využitie kontaktných prípravkov, pri ktorých rezistencia nikdy nevzniká, s tým, že je potrebné použiť väčšie množstvo vody (na hornej hranici uvedenej na etikete) a interval medzi ošetreniami treba v kritickom období skrátiť na 8-10 dní.

Ovocné stromy

Ochranu proti chrastavitosti na jadrovinách netreba podceňovať, lokálne dažde, prípadne rosy jej rozvoj dostatočne podporujú. Najmä v oblastiach s lokálnymi búrkami je potrebné ošetrovanie každých 12-14 dní.

Zelenina

Tí pestovatelia zemiakov a rajčiakov, ktorí intenzívne využívajú závlahy, by si mali dať pozor na pleseň zemiakovú, proti ktorej musia pravidelne ošetrovať. V porastoch zavlažovaných podmokom (teda nie na list) je u rajčín vhodné vykonať jedno preventívne ošetrenie v období začiatku tvorby malých zelených plodov. Pri neskorých odrodách zemiakov v nezavlažovaných porastoch je ošetrenie potrebné iba v oblastiach s lokálnymi búrkami nad 40 mm za posledný týždeň. Ošetrenie cibule proti plesni cibuľovej je potrebné v zavlažovaných porastoch alebo v oblastiach s vyššími zrážkami tiež na úrovni približne 40 mm za týždeň.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR

V Bratislave, dňa 1.6.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood