Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív správ

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 09.04.2009

08-04-2009

A sme sa teda dočkali v podstate už predletných teplôt. Preto pri dostatku pôdnej vlahy je nástup rastu väčšiny plodín rýchly a bezproblémový. Až na tie „číhajúce“ škodlivé organizmy. Preto niektoré texty budú iba pripomenutím už vydaných upozornení v predchádzajúcich správach.

Ovocné dreviny

Podľa doterajšieho priebehu teplôt a zrážok sa opäť môže stať problematickou kučeravosť broskýň, a to práve kvôli veľmi dlhému obdobiu pučania, pričom kvitnutie len začína. Z toho dôvodu možno predpokladať, že jedno ošetrenie meďnatými prípravkami nemusí byť dostatočné, ale je treba vykonať ešte jedno ošetrenie organickými fungicídmi, ako sú Citan DG, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG neo-tec, Efuzin 500 SC, Novozir MN 80 alebo Syllit 65. Tieto možno použiť samozrejme aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať 7-14 dní po prvom ošetrení.

Vlhké počasie prialo aj monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá poškodzuje hlavne marhule, menej čerešne a višne. Pre marhule bude po odkvitnutí, hlavne v prípade daždivého počasia, aktuálne druhé ošetrenie, pre čerešne a višne prvé predkvetové ošetrenie. Z prípravkov sú povolené Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Signum, Sporgon 50 WP a Zoran a na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Skorú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Najteplejšie oblasti, v ktorých niektoré skoršie kvitnúce slivkoviny môžu už pomaly kvitnúť, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých piliarok sa používajú biele lepové doštičky, ktoré je potrebné vyvesiť do korún stromov približne 10 dní pred kvitnutím, takže v slivkových oblastiach a vo vyšších polohách ešte nie je neskoro.

Vinič

Vinič po skorom slzení začína pomaly aj pučať. Prvý, tzv. postrek na sucho, je zameraný najmä proti kučeravosti. Najvhodnejšia je ale biologická ochrana použitím dravého roztoča Typhlodromus pyri. Je to trvalé riešenie na celú životnosť vinohradu. Chemická ochrana je potrebná výlučne iba v tých vinohradoch, kde v minulom roku roztoče spôsobili významnejšie škody, a kde nie je použitá biologická ochrana. V zdravých viniciach ošetrovať netreba. Jarný postrek je najúčinnejší počas slnečných dní pri teplote 12-15oC. Pred pučaním alebo pri pučaní, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá vata, je účinný prípravok Sulka. Neskôr v štádiu pučania (štádium tzv. včielky) možno použiť prípravky Cedrus Íra, Kumulus WG, Sulikol K a Thiovit Jet, ktoré sa môžu použiť aj ihneď po vypučaní, avšak s nižšou koncentráciou. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus, ktorý možno používať aj počas vegetácie postrekom na list.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR, dňa 8.4.2009

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood