Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Signalizačná správa ÚKSÚP na obdobie 29.4.-5.5.2011

21-04-2011

Vzhľadom na doterajší priebeh počasia sú podmienky priaznivé viac pre vývoj škodcov a suchomilnejších hubových ochorení, napr. múčnatiek.

Poľné plodiny

Repka ozimná
Nadpriemerné teploty v prvej polovici apríla urýchlili vývoj porastov, repka sa začala predlžovať a začala ojedinele kvitnúť. Tesne pred kvitnutím repky je zaužívané urobiť posledné ošetrenie proti blyskáčikom prípravkami s dlhším pôsobením, ktoré sú síce pre včely škodlivé alebo jedovaté, ale využíva sa obdobie, že porast ešte nekvitne a prípravky „podržia“ čistý porast aj v začiatkoch kvitnutia a tým oddialia výskyt šešuľových škodcov krytonosa šešuľového a byľomora kelového. Najsilnejší nástup uvedených škodcov začína až na začiatku tvorby šešúľ a vtedy už repka prichádza do plného kvitnutia.
Byľomor kelový (Dasineura brassicae) je veľmi malý 1-2 mm komár s veľmi dlhými nohami. Lieta za slnečného počasia pri teplotách nad 15°C a bezvetria v popoludňajších hodinách, zdržuje sa veľmi nízko nad zemou, samičky preletujú k šešuliam. Najviac im vyhovujú šešule do 30 mm, ale dokážu napádať aj veľké šešule pri dokvitaní repky. Imága sa liahnu z lariev prezimujúcich v zime a žijú 2-3 dni. Po spárení a vykladení vajíčok hynú. Do šešule kladie samička desiatky vajíčok. Vyliahnuté larvičky nepoškodzujú priamo semená repky, ale cicaním poškodujú steny šešúľ, tie usychajú a praskajú. Larvičky vypadnú do pôdy, zakuklia sa a v priaznivých teplotných podmienkach vyletia ďalšie imága o 3-4 týždne, aby znovu kládli vajíčka do šešúľ. Ich početnosť je niekoľkonásobne vyššia ako na začiatku kvitnutia repky. Škodca môže mať niekoľko generácií do roka. Pre repku je významná 1. a 2.generácia, ostané sa vyvíjajú na kapustovej zelenine a burinách.
Krytonos šešuľový (Ceutorhynchus obstrictus, syn. C. assimilis) je chrobák menší ako krytonosy škodiace na stonkách repky, tmavošedý až čierny. Začiatok jeho výskytu je hneď na začiatku kvitnutia repky až do odkvitnutia. Na rozdiel od byľomora, ktorého imágo takmer nežerie, imága krytonosa šešuľového žerú na listoch aj stonkách, pária sa, kladú do šešúľ len po jednom vajíčku a vyliahnutá larva žerie vo vnútri šešule semená repky. Po opustení šešule sa kuklí v pôde, kde zostáva až do budúcej jari. Má 1 generáciu do roka.

Priebeh ošetrovania je odporúčaný nasledovne:
- Pred kvitnutím repky účinkujú prípravky proti blyskáčikom.
- Na začiatku kvitnutia repky je vhodné aplikovať pyretroidy DELTA EW 50, DECIS EW 50, DECIS PROTECH, NEXIDE, RAPID, KARATE ZEON 5 CS, FURY 10 EW spolu s prípravkom na spevnenie rastu rastlín ATONIK, CARYX. Táto aplikácia výrazne znižuje množstvo poškodených šešúľ. Najväčší účinok pyretroidov možno dosiahnuť v čase najsilnejšieho náletu škodcov do porastu.
- Od obdobia kvitnutia až po dokvitanie sú vhodné prípravky so systémovým účinkom, ktoré okrem imág likvidujú aj larvičky v šešuliach (neonikotinoidy) MOSPILAN 20 SP, PROTEUS 110 OD, BISCAYA 240 OD.
- Pri dlhom kvitnutí repky v chladnejšom počasí treba urobiť 2 ošetrenia: na začiatku kvitnutia s prvými šešuľami a pri dokvitaní repky.
Z hľadiska integrovanej ochrany je najdôležitejšia agrotechnika:
byľomor aj krytonos sa kuklia v hĺbke pôdy 15-20 cm, preto preoranie, a tým prenesenie kukiel do väčších hĺbok, znemožňuje vyliezanie imág,
nepestovať repku na tom istom pozemku 2 roky po sebe,
pestovateľské plochy vzdialiť od minuloročných porastov viac ako 500 m,
používať fungicídy s morforegulačným účinkom na spevnenie rastlín,
využívať stimulátory rastu,
hnojiť vyvážene, nehnojiť jednostranne len dusíkom, aplikovať mikroprvky,
používať pri aplikácii adjuvanty a zmáčadlá.

Mimoriadne dôležité je v našich podmienkach silného zastúpenia repky ozimnej a slnečnice, ošetrovať proti bielej hnilobe (Sclerotinia sclerotiorum). Termín ošetrovania je od začiatku do konca kvitnutia povolenými prípravkami AMISTAR XTRA, CANTUS, PICTOR (aj pleseň sivá), ALERT EXTRA, HARVESAN, ALERT S, HOOK, CARAMBA, PROSARO 250 EC (aj na pleseň sivú, alternáriovú škvrnitosť), HORIZON 250 EW, ORNAMENT 250 EW, LYNX, ZORAN, ORIUS 25 EW, ALBUKOL a ABILIS ULTRA sú povolené aj proti černi repkovej. Prípravky sú povolené aj do jarnej repky.

Ovocné stromy

Veľmi známym škodcom jahôd je kvetovka jahodová. Je to bežne rozšírený chrobák, ktorého larvy poškodzujú puky jahôd, malín, černíc, ruží a iných druhov rastlín. Škody na jahodách vidieť v čase pred kvitnutím, keď zrazu začnú vädnúť a usychať puky, ktorých stopka je zboku nahryznutá. Najviac ohrozované bývajú porasty jahôd v blízkosti lesov, parkov alebo väčších výsadieb listnatých stromov, kde škodca najlepšie prezimuje. Ochrana je potrebná iba pri každoročne sa opakujúcich významných škodách. Povolené sú prípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so Zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol, ktoré sa aplikujú až pri zistení prvých chrobákov, najlepšie krátko pred kvitnutím, nie na rozkvitnuté jahody.
Okrem toho pripomíname ošetrenie proti hubovým chorobám, ktorým vyhovuje daždivé počasie. V uplynulom období sporadicky napršalo do kvetov čerešní a višní. Ak sa tak stane opätovne do ich odkvitnutia, bude potrebné ošetrenie proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín, najmä u višní. Minulý týždeň bola signalizovaná americká múčnatka egreša, proti ktorej pripomíname ošetrenie tesne po odkvitnutí prípravkom Discus.
Ďalej pripomíname aktuálne hroziacich škodcov, a to najmä piliarku slivkovú na slivkách, kde dopĺňame, že predsa len sú proti nim povolené prípravky, pretože proti cicavým a žravým škodcom, medzi ktorých možno zaradiť aj piliarky, sú povolené Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50. Vo vyšších polohách je možné ešte vykonať predjarný postrek jadrovín, hlavne jabloní prípravkom Vektafid A v štádiu od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika alebo vo vyššom štádiu pučania prípravkami Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, In-sek, Karate zeon 5 CS, Karate zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol a Mospilan 20 SP a v malospotrebiteľskom balení Vošky stop. Na hruškách je významných škodcom méra hrušková, proti ktorej treba zasiahnuť ihneď po odkvitnutí jediným povoleným prípravkom Nomolt 15 SC.

Zelenina

Upozorňujeme aj na kvetárku kapustovú, ktorá poškodzuje priesady kapustovej zeleniny. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predošlom roku. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú Biele lepové doštičky, ktoré sa do porastov umiestňujú po vysadení sadeníc. Ochrana má opodstatnenie iba v prípade opakovaných silných výskytov v predchádzajúcich rokoch. Na chemickú ochranu však nie je povolený žiadny prípravok.
Pre ochranu proti mínerke pórovej na cibuli je potrebné vykonať prikrytie porastov netkanými textíliami. Na chemickú ochranu nie je momentálne povolený žiadny prípravok.

20.4.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood