Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Signalizačná správa ÚKSÚP na obdobie 22.-29.4.2011

20-04-2011

Poľné plodiny

Jarný jačmeň
Od fázy odnožovania do fázy klasenia je veľmi dôležité zasiahnuť v jarnom jačmeni proti hubovým chorobám. Množstvo prípravkov je odporúčané použiť preventívne v rannom vývojovom štádiu choroby, pri zistení prvých príznakov. Táto skutočnosť sa potvrdzuje už roky. Tam, kde ochrane jačmeňa nevenujú dostatočnú pozornosť, je nebývalý nárast listových chorôb. Z nich ako prvá a najznámejšia je múčnatka trávová (blumeria trávová) Erisyphe graminis (Blumeria graminis).
Suché a veterné počasie neprialo vývoju tejto choroby, väčšina odrôd jarného jačmeňa vykazuje dobrú odolnosť proti múčnatke, rynchospóriovej škvrnitosti (Rhynchosporium secalis) a hrdzi jačmennej (Puccinia hordei). Najvýznamnejšou listovou škvrnitosťou, na ktorú je prevažná väčšina odrôd jačmeňa citlivá je hnedá škvrnitosť jačmeňa (Pyrenophora teres). Hnedá škvrnitosť tvorí na listoch jačmeňa hnedé pozdĺžne škvrny, rynchospóriové škvrny sú v strede vybielené. Hrdza sa prejavuje na listoch v štádiu klasenia typickými kôpkami uredospór.
Prípravky ACANTO, ACANTO PRIMA, ALERT S, BUMPER 25 EC, CAPITAN 25 EW, CAPALO, CERELUX PLUS, FANDANGO 200 EC, HOOK, PROLINE 250 EC, SFERA 267,5 EC, SFERA 535 SC, TANGO SUPER a VERSION sú registrované proti všetkým uvedeným škvrnitostiam, max. 2-x za vegetáciu. AMISTAR, ARTEA 330 EC, JUWEL, ROMBUS 250 EC nie sú registrované na rynchosporiózu.
Len na samotnú múčnatku je povolený ATLAS, TALIUS 20 EC, SULIKOL K a THIOVIT JET.
Proti múčnatke a hrdzi je povolený ALBUKOL, CARAMBA, ORIUS 25 EW.
Na ošetrenie múčnatky a proti škvrnitostiam sú povolené AMISTAR XTRA, APEL, BUMPER SUPER, DUETT TOP, FALCON 460 EC, CHARISMA, IMPULSE SUPER, LIMIT, PROSARO 250 EC, STEREO 312,5 EC a so slabšou účinnosťou na múčnatku aj SPARTAKUS A SPORTAK HF.
Len na samotné škvrnitosti hnedú a rynchospóriovú má registráciu v jačmeni ALERT EXTRA, FLAMENCO, HARVESAN, MIRAGE 45 EC.
Okrem toho je povolený aj nový fungicíd proti múčnatke trávovej a rynchospóriovej škvrnitosti do jačmeňa jarného aj ozimného CREDO v dávke 2 l na ha max. 1-x za rok. Prípravok je povolený aj do pšenice ozimnej a jarnej proti septorióze pšenice, septorióze plevovej a hrdziam v dávke 2 l na ha max. 1-x za rok.
Vo fáze kvitnutia jačmeňa je vo vlhkých rokoch nutné zasiahnuť proti fuzariózam klasov (Fusarium spp.) niektorým z povolených prípravkov s registráciou na fuzariózy CARAMBA, FANDANGO 200 EC, PROLINE 250 EC, PROSARO 250 EC a ZAMIR 40 EW.
V jarnom jačmeni je proti steblolamu registrovaný len prípravok STEREO 312,5 EC.
Aj keď uvedené prípravky majú registráciu v uvedenom rozsahu, neznamená to, že ich účinnosť nie je oveľa širšia, preto si vždy treba prečítať etiketu prípravku, údaje od výrobcov prípravkov a správne sa rozhodnúť.
Na stimuláciu úrody je povolený aj v jarnom jačmeni ATONIK v dvoch delených dávkach po 0,6 l v štádiu odnožovania a následne v štádiu steblovania až klasenia, a prípravok KELPAK v štádiu 3-5 listov so silným protistresujúcim účinkom.
Proti poliehaniu je povolený CERONE 480, FLORDIMEX T EXTRA v štádiu objavenia posledného listu až do začiatku tesne pred klasením.

Ovocné stromy

V tomto období pravidelne začínajú lietať motýle významných škodcov ovocných drevín, a to obaľovače a podkopáčiky. Druhí menovaní patria medzi tzv. mínujúcich škodcov jabloní. Zaraďujeme k nim 3 hlavné druhy. Ako prvý začína lietať ploskáčik jabloňový, po ňom sa o niekoľko dní objavuje podkopáčik špirálový, ktorý spôsobuje najväčšie škody, a tretím druhom je podkopáčik ovocný. Ich škodlivosť je významná hlavne v najteplejších oblastiach, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, pričom menšie škody môžu vzniknúť aj na juhu susediacich okresov, teda Pezinok, Senec, Trnava, Nitra a Levice, plus na východe republiky v okrese Trebišov. Na ostatnom území republiky sú ich škody zanedbateľné. Za rok mávajú 2 až 3 generácie, ochrana je najdôležitejšia pre prvé dve generácie. Momentálne prebieha intenzívne rojenie dospelcov podkopáčikov a postupne aj kladenie vajíčok. Na chemickú ochranu v čase rojenia približne od 2. do 5. mája možno použiť prípravky Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so Zeon technológiou 5 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol alebo Talstar 10 EC alebo v čase kladenia vajíčok približne o 5-7 dní neskôr oproti uvedenému obdobiu sa používajú prípravky Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC, Spintor a Rimon 10 EC.
Na jadrovinách, teda jabloniach a hruškách, začína po odkvitnutí dlhá sezóna ošetrení proti múčnatke a chrastavitosti. Proti chrastavitosti má význam prvé ošetrenie ešte pred kvitnutím, proti múčnatke sa začína po odkvitnutí. Ďalšie ošetrenia sú potrebné podľa počasia proti jednej z chorôb alebo aj proti obom.

Vošky

Už v tomto období sa na niektorých plodinách začínajú objavovať vošky. Medzi prvými boli napadnuté ríbezle skoro po vypučaní, čoskoro budú nasledovať aj ďalšie plodiny, najmä kôstkoviny a hostitelia vošky makovej (mak, cukrová repa, bôb). Preto upozorňujeme na ošetrovanie proti voškám, s ktorým sa počíta až pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje! Je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne, teda napr. pri ochrane ovocných drevín proti mínujúcim škodcom alebo obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám.

20.4.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava
Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood