Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizácia v ochrane rastlín – príprava skladov obilnín

20-06-2012

Uskladnenie obilia po zbere bez predchádzajúceho ošetrenia skladov a samotného ošetrovania uskladnených zrnín proti škodcom je v našich podmienkach takmer nemožné. Postupné otepľovanie vytvára priaznivé podmienky pre rozširovanie skladištných škodcov v dlhšom časovom úseku roka. Celosvetovo je problém ošetrovania skladovaného obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov významným problémom hlavne v krajinách s teplým podnebím. Bez použitia chemických prípravkov sa stáva neriešiteľným.

Rastlinné produkty napádajú rôzne druhy škodcov: roztoče, roztočíky, švehly, šváby, rusy, črvotoče, vijačky, zrniarky, psoty a mole. V uskladnenom obilí sú najvážnejšími škodcami:

  • plocháč skladový (Oryzaephilus surinamensis), múčiar obyčajný (Tenebrio molitor) a rušník skladový (Trogoderma granarium) sú chrobáky, ktoré prezimujú v skladoch alebo vo voľnej prírode ako imágo. Optimálne podmienky pre vývoj sú od 18 do 35°C a vlhkosť vzduchu 90 %. Do roka majú 2-3 generácie. Proti šíreniu je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia: čistotu skladov, skladované obilniny pravidelne kontrolovať, mechanicky čistiť. Vysoké teploty nad 50°C alebo pod 0°C a vlhkosť pod 13 % škodcov ničia. Chemická ochrana sa robí fumigáciou;
  • potemník skladový (Tribolium confusum) prezimuje vo vyhrievaných skladoch ako chrobák alebo larva. Má obrovskú rozmnožovaciu schopnosť, samička denne kladie vajíčka, počas svojho života nakladie až 1000 vajíčok. Optimálna teplota pre vývoj je 29°C, pod 10°C zastavuje vývin a pod 7°C hynie. V nevykurovaných skladoch má 2 generácie do roka. Rovnako je potrebné v boji proti tomuto škodcovi dodržiavať čistotu skladu, vetrať, skladované produkty fumigovať a pred naskladnením ošetriť sklady insekticídmi;
  • zrniar čierny (Sitophilus granarius) potrebuje na svoj vývoj teploty 25-30°C, pod 5°C prestáva žrať, pod 0°C hynie. Pri relatívnej vlhkosti pod 12 % sa nevyvíja a hynie. Má 3-4 generácie za rok. V ochrane sa odporúča dodržiavať čistotu a dezinfikovať sklady insekticídmi pred naskladnením. Prehriate substráty sa odporúča čistiť pri nízkej teplote a fumigovať.

Všeobecne platí v boji proti škodcom v skladoch udržovať čistotu skladov, merať a znižovať teplotu naskladneného obilia, znižovať vlhkosť sušením a vetraním a používanie insekticídov.

Na postrek alebo zahmlievanie prázdnych skladov zbavených prachu a mastnoty a v silách sú povolené insekticídy:

  • MAVRIK 2 F 100 ml na 100 m² alebo 2 % roztok proti škodcom a nepríjemnému hmyzu v prázdnych skladoch, výrobniach a silách.
  • EKOPHOS-ALP na fumigáciu prázdnych uzatvorených skladov určených na skladovanie poľnohospodárskych plodín na všetky druhy škodcov 1-5 tabliet na m³ alebo 2-25 g peliet na m³.
  • TREBON 30 EC v 2 % koncentrácii alebo 100 ml na m² proti škodcom a nepríjemnému hmyzu v prázdnych skladoch, výrobniach a silách.

Pri naskladňovaní je povolené použiť:

  • RELDAN 22 v dávke 8,88 až 22,22 ml  na tonu zrna v skladoch obilnín a skladovacích priestoroch na jednoduché spracovanie. Technologický postup pre priame ošetrovanie zrna: ošetrite špeciálnym aplikátorom ktorý zabezpečí presné dávkovanie aplikačnej kvapaliny. Ideálne je, ak obilie pred aplikáciou insekticídu RELDAN 22 dosahuje vlhkosť menej ako 15 % a je ochladené na teplotu pod 15°C. Dávka vody 0,75-1,5 litra na 1 tonu zrna. Pôsobí ako kontaktný a požerový jed, ktorý dobre fumiguje a svojimi parami ničí aj škodcov ukrytých v čase aplikácie. Účinkuje na vajíčka, larvy a dospelý hmyz. Najvyšší účinok sa dosahuje na larvy v skorých rastových fázach. Ošetrené obilie je možné použiť po 90 dňoch na kŕmne účely. Autorizovaný je na ošetrenie pšenice, raže, jačmeňa kŕmneho a ovsa.
  • K-OBIOL EC 25 v dávke 10 ml na tonu obilia na transportnej ceste po dobu 5 minút. Po ošetrení silo, prípadne sklad, uzatvorte a ošetrené zrno ponechajte v pokoji bez akejkoľvek manipulácie minimálne 6 týždňov. Pokiaľ sa neobjaví znížená kvalita, ponechajte obilie v pokoji až do termínu vyskladnenia. Pred vyskladnením zrno prečistite. Pri premnožení a uskladnení 12 mesiacov sa dávka prípravku zvyšuje na 20 ml na tonu. Prípravok účinkuje na všetky pohyblivé štádia škodcov v skladoch, ktoré sa dostanú do kontaktu s insekticídom. Larvy, ktoré sa vyvíjajú v zrne (zrniar) a prežijú ošetrenie, prípadne i ukrytí dospelci uhynú pri opustení zrna. Prípravok pôsobí proti chrobákom (zrniar, potemník, plocháč a pod.), dobre pôsobí na dospelé mole a larvy víjačiek. Účinná látka deltamethrin pôsobí na škodcov ako kontaktný a požerový jed. Neúčinkuje na potemníkov (Tribolium spp.).

Uskladnené obilie môžete ošetriť proti všetkým druhom škodcov v obilí prípravkom EKOPHOS-ALP v silách dávkou 2-5 tabliet na tonu alebo 6-15 g peliet, na tovar uskladnený na ploche a na tovar vo vreciach pod plynostenou fóliou použite 3-6 tabliet na tonu alebo 9-18 g peliet. PHOSTOXIN na fumigáciu uskladneného obilia v dávke 2-5 tabliet na tonu alebo 12,5-25 g peliet na tonu obilia, autorizovaný na obilie okrem ryže a osivo. ACTELLIC 50 EC v dávke 8 ml na tonu uskladneného obilia. Na skladované obilniny proti zrniarovi čiernemu a hrach proti zrniarke hrachovej (Bruchus pisorum) je povolený prípravok na báze prírodného zeolitu ZEOCORN v dávke 1 kg na 100 kg.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany
 

Kukurica

V najjužnejších okresoch boli zaznamenané prvé dospelce kukuričiara koreňového. Ochrana proti nemu musí zahŕňať celý komplex opatrení, a to:

  • osevný postup – opakované pestovanie kukurice na tom istom poli raz za 2 roky alebo 2-krát za 3 roky zakaždým v kombinácii s ošetrením insekticídmi proti dospelcom alebo s akýmikoľvek inými opatreniami alebo ošetreniami,
  • odstraňovanie rastlín z výdrvu z polí nevysiatych kukuricou,
  • sledovanie populačnej hustoty na lapačoch a vizuálne v porastoch - veľmi významné na určenie prahu škodlivosti pre nasledujúci rok alebo termínu ošetrenia v prebiehajúcom roku – ošetrenie sa odporúča pri vrchole náletu alebo 3 týždne po začiatku letu, pričom tieto termíny sa často kryjú,
  • spracovanie pôdy; najmä hlboká jesenná orba a vylúčenie bezorebných systémov pestovania,
  • zníženie percenta obsiatej plochy kukuricou – čo najviac pod 50 %,
  • prednostné využívanie osív s nižším číslom FAO, ktoré skôr kvitnú,
  • dodržanie optimálneho počtu rastlín na hektár, teda optimálneho výsevku,
  • výživa rastlín, hlavne hnojenie organickými hnojivami (najlepšie maštaľným hnojom),
  • ochrana proti larvám škodcu morením osív alebo pôdnymi insekticídmi (pri skoršej sejbe je vhodnejšie aplikovať pôdne insekticídy pri kultivácii, než pri sejbe, kvôli neskôr sa liahnucim larvám),
  • ošetrovanie proti dospelcom na zamedzenie zvýšenia populačnej hustoty kukuričiara v nasledujúcom roku,
  • kombinovanie opatrení proti larvám a proti chrobákom.

V prípade vysokej početnosti dospelcov odporúčame ošetrenie proti nim najmä u lahôdkovej a osivovej kukurice približne v polovici júla prípravkami Decis EW 50 a Delta EW 50 povolenými do kukurice na zrno alebo Santana, Fury 10 EW a Fury 100 EW povoleným do kukurice všeobecne.

Ovocné a okrasné dreviny
Na ovocných aj okrasných drevinách žijú húsenice mnohých druhov motýľov. V súčasnosti sa objavujú postupne húsenice spriadača amerického. Vyskytuje sa najmä v najteplejších oblastiach Slovenska. Z ovocných drevín napáda predovšetkým jablone, čerešne, orechy, morušu, bazu čiernu a celý rad ďalších i divorastúcich druhov. Z parkových drevín je pre spriadača hlavným hostiteľom javorovec jaseňolistý, na ktorom možno často pozorovať veľké množstvo húseníc.

Húsenice spriadača sú chlpaté, žltozelené, na chrbte majú tmavší pásik. Liahnu sa približne v polovici júna. Žijú vo veľkých skupinách a obžrané časti stromov obaľujú pomerne nápadnou pavučinou a tvoria tzv. pavučinové hniezda. V júli sa zakukľujú. Kukla býva tmavohnedá až čierna, uložená v pavučinovom kokóniku. Z kukiel sa v priebehu augusta liahnu motýle druhej generácie, ktoré kladú vajíčka a z nich sa liahne ďalšia generácia húseníc. Prezimujú kukly tejto druhej generácie. Okrem spriadača sa niekedy vyskytujú aj húsenice mníšky zlatoritky. Dospelé môžu byť až 40 mm dlhé, sú chlpaté a pestro sfarbené. Nežijú v spoločných hniezdach, ale sa rozliezajú jednotlivo po korune stromu. Prezimujú vo forme spoločných zámotkov, ktoré si vytvárajú na koncoch letorastov. Počas roka má mníška tiež 2 generácie.

Účinným spôsobom ochrany je mechanická likvidácia pavučinových hniezd spriadača s húsenicami alebo zámotkov mníšok. Čiastočne účinný je aj predjarný postrek. Pri chemickej ochrane počas vegetácie je potrebné zasiahnuť čo najmladšie húsenice. Na začiatku liahnutia húseníc sa na jablone používa prípravok Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit WP a XL a iba pred kvitnutím sa používajú Cascade 5 EC, Vaztak 10 EC a Alfalam 100 EC. Ďalej sú uvedené prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a taktiež vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môžu použiť prípravky Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Ceon 5 CS, In-sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS a Lambdol a na jadroviny aj Steward. Podčiarknuté prípravky sú povolené aj na okrasné rastliny. Všetky uvedené prípravky ničia vlastne húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača a mníšiek, ale aj piadiviek a pod. Chemická ochrana je potrebná najmä pri premnožení, zvlášť vtedy, ak sa opakuje viac rokov po sebe. Premnoženie býva takmer pravidelné na tých istých miestach, ktoré sa neošetrujú (napr. stromoradia pri cestách) alebo v niektorých parkoch. V pravidelne ošetrovaných sadoch spriadač nespôsobuje významnejšie problémy. V každom prípade je však vhodné sledovať početnosť prvej generácie, nakoľko druhá býva väčšinou ešte početnejšia.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR

V Bratislave, dňa 20.6.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood