Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizácia v ochrane rastlín - pozberové ošetrenie a ozdravenie pôdy

26-07-2012

Ošetrenie plôch po zbere repky, obilnín a strukovín býva rôzne v závislosti od počasia a tým aj od času prípravy pôdy na sejbu následnej plodiny. Ideálne je ošetrenie plôch po zbere len mechanicky kultivačnými zásahmi, čo si vyžaduje nielen dostatok času, vhodné počasie, ale je aj finančne náročné. Na likvidáciu burín sa preto okrem kultivácie čoraz viac využívajú totálne herbicídy, hlavne na strniskách po obilninách. Spoločné pre všetky plochy po zbere plodín je potreba rozdrtiť a zapraviť pozberové zvyšky.
Pozberové zvyšky po strukovinách je nutné zapracovať rotavátormi, vypadané semená strukovín nechať vzísť a neskôr ich zaorať na zelené hnojenie. Rovnako aj repkovú slamu je nutné podrtiť a zapraviť. Toto zapravenie je vhodné urobiť až po vzídení výmrvu semien repky, pred sejbou obilnín, keď už pomerne dobre vyrastený výmrv poslúži ako zelené hnojenie.
Pestovanie medziplodín je veľmi vhodné na prerušenie „zeleného mostu“ zo vzídeného výmrvu obilnín ako prenášača chorôb a škodcov z pozberaného porastu na novozaložené porasty tej istej plodiny na okolitých pozemkoch. Ako medziplodiny sa využívajú rastliny s rýchlym rastom, odolné voči suchu a chladu: horčica, repica, repka, ľadenec, lucerna, komonica, facélia a iné. Významné sú aj ako zdroj organickej hmoty pre pôdu, čím zlepšujú jej prirodzené vlastnosti a prispievajú k regenerácii pôdnej úrodnosti. Priaznivo ovplyvňujú biologické, chemické a fyzikálne vlastnosti pôdy, znižujú pôdnu eróziu.
Podmietka strniska po obilninách zlepšuje hospodárenie s vlahou a znižuje riziko prenosu hubových ochorení, najmä steblolamu. Pozberové zvyšky po obilninách je vhodné rozdrtiť, aplikovať dusíkaté hnojivo a zaorať.
Systémov na mechanické spracovanie pôdy po zbere plodín je niekoľko. Chemická likvidácia vzídeného výmrvu je v porovnaní s mechanickými spôsobmi lacnejším variantom ničenia výmrvu a odburinenia pozemkov od jednoročných aj trvácich burín: pýr plazivý, pichliač roľný, palina obyčajná, durman obyčajný, podslnečník Theofrastov. Buriny musia byť v aktívnom raste, pýr musí mať výšku 10-15 cm.
Na ošetrenie strniska sú povolené prípravky na báze glyfosatu: ACOMAC, BARCLAY GALLUP 360, BARCLAY GALLUP HI-AKTIV, BOOM EFEKT, COSMIC, CLINIC, DOMINATOR, GLYFOGAN 480 SL, GLYFONOVA, GLYFOSEM, JETSTAR, KAPAZIN, KAPUT, KAPUT HARVEST, MAMBA, ROUNDUP AKTIV, ROUNDUP BIAKTIV, ROUNDUP KLASIK, ROUNDUP TURBO, ROUNDUP RAPID, TORINKA a TOUCHDOWN SYSTEM 4 a súbežné prípravky.
Aplikujú sa na strnisko alebo po podmietke, keď má pýr 3-4 nové listy a trváce buriny sú už vyrastené min. 10 cm. Účinná látka sa rýchlo odbúra počas niekoľkých dní, preto sa môžu aplikovať aj neskoro na jeseň bez rizika pre následné plodiny. Po aplikácii sa nesmie pôda najmenej 2 týždne spracovávať. Ak sú na pozemku len jednoročné buriny alebo výmrv obilnín, stačí 24 hodín. K niektorým prípravkom je povolené pridávať síran amónny, čím sa dosiahne zníženie dávky prípravku a zlepšenie účinku. Dávka vody je 200 l na ha. Týmto spôsobom môžete ničiť buriny aj v bezorebných systémoch na jar alebo pri minimalizácii spracovania pôdy. Glyfosat nedostatočne účinkuje na bolehlav škvrnitý starší ako 1 rok, ostružinu a rastliny so zdrevnatenými koreňmi.

Ozdravenie pôdy od sklerócií húb rodu Sclerotinia spp., pôvodcov bielej hniloby na repke, slnečnici, horčici prípadne šaláte je najvhodnejším a najrýchlejším riešením tejto choroby. Biologický prípravok CONTANS WG s obsahom vitálnych spór hyperparazitickej huby Coniothyrium minitans
- ničí primárnu infekciu, nie až jej následok,
- úplne rozkladá skleróciá,
- je vysokoúčinný na 95-100 %,
- ekonomicky najvýhodnejší spôsob likvidácie sklerócií bielej hniloby,
- jediný spôsob koncepčného ozdravenia pôdy,
- má široké možnosti použitia v mnohých plodinách,
- umožňuje zvýšiť zastúpenie olejnín v osevnom postupe.
Spóry huby Coniothyrium minitans po aplikácii a zapravení do pôdy infikujú a parazitujú na prítomných skleróciách húb Sclerotinia spp. a pomerne rýchlo ich rozkladajú. K parazitácii dochádza vo vrchnej prevzdušnenej vrstve pôdy cca do 10 cm pri teplotách od 1°C (optimálna teplota je 12-25°C) a už pri teplote 5°C sú sklerócie patogéna plne infikované s Coniothyrium minitans. Pri zamrznutí pôdy Coniothyrium minitans pozastavuje svoj rast, ale nedochádza k jej odumretiu. Po zvýšení teploty začína huba opäť parazitovať sklerócie. Prípravok je možné aplikovať na jeseň i v jarných mesiacoch pri spracovaní pôdy. Optimálne pH pôdy je medzi 4,5-8,0. Vhodné je dodržať požiadavku aspoň 2 mesačného predstihu aplikácie pred výsevom citlivej plodiny. Suspenziu spór Coniothyrium minitans aplikujte do pôdy postrekom (dávka vody : 100-500 l/ha) a na jej zapracovanie do hĺbky 5-10 cm sa osvedčilo použiť diskové brány alebo inú minimalizačnú technológiu. Dávka prípravku sa prispôsobuje hĺbke spracovania pôdy:
1 kg pri zapracovaní do 10 cm,
2 kg pri zapracovaní do 20 cm,
4 kg pri frézovaní.
Spôsob aplikácie závisí od následnej plodiny:
- Ošetrenie strniska po zbere repky a zapracovanie podrvenej slamy diskami do cca 10 cm. Následný výsev ozimín urobte len s minimálnym spracovaním pôdy.
- Ošetrenie podrvených bylí slnečnice a ich plytké zapracovanie do pôdy robte diskovými bránami. Ošetrenie s prípravkom robte min. 14 dní po aplikácii DAM! Pred sejbou oziminy (jariny) robte len plytké spracovanie pôdy.
- Aplikáciu a následné plytké zapracovanie do pôdy (5-10 cm) robte na jeseň tam, kde na jar bude vysievaná slnečnica, repka jarná, horčica, alebo na jeseň ďalšieho roku repka ozimná.
- Aplikáciu robte na jar na pôdu, kde bude vysievaná slnečnica – tu odporúčame čo najskoršiu aplikáciu tak, aby spóry vyklíčili a mali čas parazitovať prítomné sklerócie. Spracovanie pôdy robte len do hĺbky 10 cm, t.j. vrstvy z ktorej klíčia spóry a askospóry neskôr môžu infikovať zelenú rastlinu. Pri tomto spôsobe aplikácie však existuje možnosť myceliárnej infekcie semien/koreňov klíčiacej slnečnice.
- V skleníkoch ošetrujte celú plochu a pri spracovaní pôdy (fréza) do 20 cm použite príslušnú vyššiu dávku/ha, pri spracovaní pôdy do 20-30 cm dávku 6-8 kg na ha.
Neaplikujte spolu s fungicídmi a DAM!
V prípade potreby ozdravenia pôdy je potrebné vypracovať koncept, zosúladiť ošetrenia a osevný postup tak, aby došlo v danej oblasti ku komplexnému ozdraveniu obrábanej pôdy.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Vinič

Ochrana viniča sa pomaly blíži ku koncu. Pri poslednom ošetrení sa zvyčajne paušálne vykonáva ochrana proti peronospóre aj múčnatke bez ohľadu na priebeh počasia. Tento postup nemožno hodnotiť ako nesprávny, je to bežná prax. Pre stredne skoré odrody zberané v polovici septembra je toto už posledné ošetrenie. Iba neskoré odrody a lokality určené na výberové vína možno ošetrovať aj v auguste pri dodržaní hygienickej ochrannej doby pred zberom. Ochrana proti plesni sivej v tomto roku nie je potrebná, zmenu by mohli priniesť iba veľmi výdatné zrážky v množstve nad 60 mm za týždeň.

Ovocné stromy

Pre jablone doterajšie júlové počasie viac praje múčnatke, proti ktorej však kalendárny termín ochrany už skončil. Pre neskoré odrody je v oblastiach s intenzívnejšími zrážkami potrebný jeden z posledných zásahov proti chrastavitosti. V prípade veľmi silných výskytov možno vykonať ošetrenie aj proti roztočom a roztočcom.

Zelenina

Podobne plesňové ochorenia sú viac aktuálne iba v zavlažovaných porastoch alebo v oblastiach s vysokými zrážkami. Preto ochrana proti plesni zemiakovej na zemiakoch a rajčiakoch nie je väčšinou potrebná. Podobná situácia je aj pre septóriovú škvrnitosť zeleru.

Taktiež pripomíname ochranu proti moliciam na zelenine, i keď ich výskyty už značne poklesli.

Koncom júla až začiatkom augusta sa zvyčajne postupne liahnu húsenice spriadača amerického. V pravidelne ošetrovaných sadoch nie sú problémom, ich škodlivosť môže nastať v extenzívnych sadoch, stromoradiach pri cestách, prípadne v parkoch. V prípade premnoženia je možná aj chemická ochrana. Proti mladým húseniciam účinkujú Biobit XL a Biobit WP a v neskorších štádiách sa používajú Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol, Steward a Vaztak 10 EC.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR

V Bratislave, dňa 26.7.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood