Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizácia v ochrane rastlín na obdobie 14.9.-31.10.2012

13-09-2012

Hraboš poľný

Suché počasie bez dažďov umožňuje ľahké tvorenie nor pre hraboša poľného a tým jeho silné množenie. Proti hrabošom zasahujeme v jarnom období, ale sucho umožňuje ošetrovanie už teraz, čo môže výrazne znížiť náklady na ošetrovanie proti hrabošom v jarnom období. Hraboš poľný je schopný skonzumovať denne 20 g zelenej hmoty, čo je až 100 – 120 % jeho hmotnosti. Vyznačuje sa takzvaným “plytvavým žerom”.

Početnosť hraboša sa dá zistiť dvomi spôsobmi: zašľapávaním nor a odpočtom živých nor. Metóda zašľapovania nor spočíva v tom, že na ploche 10x10 m sa zašlapú všetky nory. Takýchto jednoárových plôch je treba šachovnicovite označiť na 1 hektári päť. Po 24 hodinách sa spočítajú všetky znovu otvorené východy z nor a ich počet sa vynásobí 20, tým získame počet aktívnych nor na 1 ha. Táto metóda je ekonomicky nevýhodná, pretože vyžaduje navštíviť to isté miesto 2 krát. Výhodnejšia a rýchlejšia je metóda zisťovania živých nor. Jednoduchým prechodom uhlopriečne cez parcelu v dĺžke 100 m spočítavame všetky živé nory (s vyhladeným okrajom, stopami potravy, trusu) v šírke záberu pozorovateľa 2,5 m. Takéto prechody vykonáme štyri. Tým získame prehľad o početnosti hraboša na ploche 1 000 m2, po vynásobení číslom 10 dostaneme početnosť hraboša na 1 ha. Pri odpočte na jeseň sa za slabý výskyt považuje počet nor do 1 000 na ha, stredný výskyt 1 001 – 2 000 nor na ha a silný výskyt je 2 001 a viac živých nor na ha.

Prirodzenými nepriateľmi hrabošov sú dravé vtáky (jastrabovité, sokolovité, sovy), ako aj krkavcovité, ďalej hranostaje, lasice, líška obyčajná, prasa divé a mačka domáca. Biologická ochrana spočíva vo vytváraní podmienok pre ich rozmnožovanie udržovaním kríkov a drevín na okrajoch pozemkov a umiestňovaním posedov pre dravce v tvare písmena „T“ pre lepšiu orientáciu v teréne.

Chemická ochrana je potrebná pri strednom a silnom výskyte hraboša poľného. Na Slovensku je povolené používať návnady iba vkladaním do nor. Plošné použitie nie je povolené! Základom správneho použitia je aplikovať návnady tak, aby ich nemohli konzumovať iné zvieratá a vtáky. Pri aplikácii je dôležité dodržiavať pokyny uvedené na etikete prípravku. Povolené sú prípravky:

- EKOPHOS-ALP (fosfid hlinitý) – 1 tabletka na noru,
- PHOSTOXIN (fosfid hlinitý) – 1 tableta na noru alebo 5 peliet na noru, pri použití v krechtoch 4 tablety na m3 alebo 10 peliet na m3. Povolený je aj proti ďalším hlodavcom, a to chrčkovi poľnému a kryse vodnej v dávke 1-2 tablety na noru alebo 5 peliet na noru.
Okrem uvedeným prípravkov Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR udelilo výnimku pre použitie prípravku STUTOX-I do 31.12.2012.

Roztočce na cukrovej repe

Príroda nás nemilo prekvapuje tento rok priebehom počasia a s tým súvisiacimi dôsledkami na zdravotnom stave plodín. Dlhotrvajúce sucho a teplo prinieslo aj prekvapenie vo výskyte roztočcov na poľných plodinách, na ktorých bežne nespôsobuje vážnejšie poškodenia: na kukurici a cukrovej repe.

Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae) je známy v celej Európe. Je nebezpečným škodcom zeleniny, ovocných drevín, chmeľu a ďalších kultúrnych plodín. Často napáda najskôr buriny, napríklad pupenec, hviezdicu, z ktorých sa šíri na kultúrne plodiny. Prezimuje v štádiu dospelcov v rôznych skrýšach, odkiaľ oplodnené samičky prechádzajú na hostiteľské rastliny. Hostiteľskými rastlinami je niekoľko stoviek druhov kultúrnych rastlín a burín. Najviac napádaná je tekvicovitá a ľuľkovitá zelenina, strukoviny, chmeľ, vinič a ovocné stromy. Samičky kladú na hostiteľské rastliny guľaté vajíčka skolovito bielej až žltkastej farby. Pod lupou sú ľahko viditeľné ako drobné lesklé perličky. Z vajíčok sa vyliahnu larvy, ktoré sú menšie ako dospelec, a výrazne sa odlišujú tým, že majú len tri páry nôh. Dospelce sú asi 0,2-0,5 mm veľké, majú štyri páry nôh, oválne telo žltozelenej farby v lete a oranžovožltkastej na jeseň. Na chrbtovej strane má dospelec tmavé až čierne škvrny. Larvy aj dospelce škodia cicaním na spodnej strane listov, pričom si tvoria jemnú bielu pavučinku, ktorá im slúži na uľahčenie pohybu aj ako ochrana proti nepriateľom. V pavučinke sa zachytávajú aj biele zvyšky pokožky lariev po lienení. Okrem cicania vylučujú aj jedovaté sliny. Napadnuté rastliny majú nápadne bledé listy, na hornej strane listov vidieť drobné žltkavé škvrny. Škodca sa sústreďuje v okolí žilnatiny, kde sa prejavuje jeho škodlivosť striebristými škvrnami a zhnednutím pletiva. Listy postupne usychajú. Vývoj roztočca chmeľového podporuje suché počasie s nízkou vzdušnou vlhkosťou pod 70 % relatívnej vzdušnej vlhkosti a teploty okolo 22°C a viac. Pri teplotách pod 8°C prestáva kladenie vajíčok. V priaznivých podmienkach môže mať až 8 generácií do roka, pričom prechádza z rastliny na rastlinu a vyhľadáva vhodných hostiteľov. Tento rok bol pre šírenie roztočcov mimoriadne priaznivý. Dlhotrvajúce sucho neprerušované zrážkami im umožnilo ľahký pohyb medzi plodinami. To však nie je jediný dôvod premnoženia škodcu. Vážne narušenie ekosystému zdecimovaním prirodzených nepriateľov roztočcov prípravkami na ochranu rastlín toxickými pre užitočné organizmy a nevyrovnané hnojenie s prebytkom N a nedostatkom Ca, napomáhajú rozvoju roztočcov. Najvýznamnejší predátori roztočcov sú dravé roztoče, ploštice, strapky, dravé byľomory, zlatoočky a lienky. Preto je dôležité zamýšľať sa nad výberom prípravkov a obmedzovať širokospektrálne insekticídy. Je potrebné meniť používané skupiny účinných látok. V otázke zaburinenia porastov sú rozdielne názory, prevláda názor dôkladného ničenia burín v porastoch a ponechanie druhovo bohatej vegetácie v okolí parciel, či v medziradoch viniča a ovocných drevín.

Nie sú určené žiadne kritické čísla pre zásah proti roztočcom na poľných plodinách. Vo vinohradoch je prah škodlivosti pri napadnutí viac ako 60 % listov s počtom 4 a viac pohyblivých roztočcov na list, v ovocných sadoch 5 a viac pohyblivých jedincov na list. Škodlivosť roztočcov na poľných plodinách končí na začiatku októbra, kedy sa dospelce začnú sťahovať do zimných úkrytov. Z pestovateľského hľadiska končí aj obdobie používania insekticídov na plodinách, ktoré budú ešte na jeseň pozberané.

Pripomeňme si opatrenia, ktoré boli prijaté v tejto mimoriadnej situácii. V dôsledku kalamitného výskytu škodcu roztočca chmeľového takmer na celej pestovateľskej ploche cukrovej repy v SR bola podaná požiadavka na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o udelenie výnimky pre použitie insekticídno-akaricídneho prípravku MAVRIK 2 F proti tomuto škodcovi. Výnimka bola platná v termíne 31.8 – 15.9.2012. Výnimka bola adresovaná poľnohospodárskemu družstvu Devio Nové Sady ako žiadateľovi. Pre aplikáciu MAVRIK-u 2 F, ako typického kontaktného insekticídu s akaricídnym účinkom bolo odporúčané dodržať nasledovné zásady:

  1. dávka prípravku 0,2 – 0,3 l/ha (podľa intenzity napadnutia porastu),
  2. kvôli dokonalému pokrytiu aplikovať čo najväčšie množstvo vody (300 - 400 l/ha),
  3. prednostne použiť postrekovače s tzv. aktívnou podporou vzduchu, ktoré dokážu "dostať" MAVRIK 2 F na spodnú stranu listov cukrovej repy,
  4. v prípade predpokladaných zrážok alebo následnej aplikácie závlahovej vody po aplikácii MAVRIK-u 2 F je odporúčané pridať do TM multifunkčnú pomocnú látku AGROVITAL v dávke 0,25-0,3 l/ha,
  5. teplota pri aplikácii by nemala presiahnuť 30°C, avšak limitujúcim faktorom je intenzita slnečného žiarenia (t.j. aplikáciu odporúčame vykonať mimo denné maximá).

MAVRIK 2 F disponuje reziduálnymi štúdiami v cukrovej repe, ktoré potvrdzujú jeho bezpečnosť pri dodržaní zásad uvádzaných v povolení ministerstva, má kontaktný účinok, nehrozí kontaminácia buliev rezíduami a má krátku ochrannú dobu 14 dní vzhľadom na krátky čas od aplikácie po zber cukrovej repy.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Ovocné stromy

Zaujímavými škodcami ovocných drevín, najmä jabloní, hrušiek, sliviek a orechov, a okrasných drevín, napr. briez, líp a ruží, sú piadivka jesenná a piadivka zimná. Hoci sa bežne vyskytujú, škodia iba vo výnimočne priaznivých rokoch.

Piadivky prezimujú v štádiu podlhovastých, pomarančovožltých 0,8-1 mm veľkých vajíčok, ktoré sú v pazuchách púčikov alebo na konárikoch. V priebehu apríla sa liahnu húsenice, ktoré obžierajú listy a mladé plody. Pri silnejšom výskyte môžu spôsobiť až holožer. Rozdiel medzi jednotlivými druhmi je v tom, že u piadivky jesennej si húseničky vytvárajú zo skrútených listov úkryt, kde si neskôr spriadajú riedky pavučinový zámotok, zatiaľ čo húsenice piadivky zimnej nežijú v skupinách a netvoria zámotky. Dospelé húsenice sú dlhé 30-35 mm. Koncom júna až začiatkom júla sa presúvajú do pôdy, kde sa v pomerne značnej hĺbke aj 20 cm zakukľujú. V septembri až októbri sa liahnu motýle, ktoré majú výraznú pohlavnú dvojtvárnosť. Samčekovia sú okrídlení a vyzerajú ako bežný motýlik, ale samičky nemajú vytvorené krídla (pri piadivke jesennej majú krídla zakrpatené) a preto nemôžu lietať, ale iba liezť. Krátko po vyliahnutí sa motýle pária a následne samičky odchádzajú do korún stromov klásť vajíčka. Škodca má iba jednu generáciu za rok.

Nemožnosť samičiek lietať umožňuje použiť mechanický spôsob ochrany. V prípade silných opakovaných výskytov možno koncom septembra a v priebehu októbra odchytávať na Bio Plantella lepiaci pás, Lepové pásy, Stromset alebo lep Chemstop-ecofix nanášané na kmeňoch stromov samičky lezúce do koruny. Lepy sa nanášajú náterom v 0,2-0,3 mm hrúbke vo výške 1-1,5 m nad zemou v podobe 8-10 cm širokého prstenca. Kôra stromov musí byť predtým očistená a vyhladená. Okrem stromov musia byť lepovými pásmi alebo lepom zabezpečené aj oporné kolíky. Lepové miesta sa musia kontrolovať, zbavovať nečistôt a prilepeného hmyzu. Veľmi znečistené pásy treba obnovovať. Pri chemickej ochrane je veľmi účinný predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom. Pre piadivky je stanovený prah hospodárskej škodlivosti v počte 2 a viac vajíčok zistených v priemere na 1 meter dĺžky 2-3-ročných konárov v období december až február. Počas vegetácie sa používajú prípravky účinné všeobecne proti húseniciam motýľov. Avšak v pravidelne ošetrovaných sadoch zvyčajne nie je potrebné osobitné ošetrovanie proti piadivkám.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR

V Bratislave, dňa 13.8.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood