Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizácia v ochrane rastlín – morenie osiva ozimín

28-08-2012

Koniec septembra a október sú rozhodujúce pre založenie novej úrody ozimných obilnín. O výbere odrody je už väčšinou rozhodnuté. Vrcholí príprava osiva morením. Aké sú možnosti ochrany ozimných obilnín pred chorobami a škodcami práve prostredníctvom moridiel? Aké sú účinky autorizovaných moridiel?

Základom morenia zostáva boj proti snetiam. Tieto choroby prenosné osivom alebo pôdou sa morením osiva darí potlačiť takmer na nulu. V porastoch sa objavujú len po výseve nemoreného infikovaného osiva a v rokoch priaznivých pre ich rozvoj, keď je pôda dostatočne hlboko prevlhčená dlhú dobu. Nebezpečnejšie sú mazľavé sneti z toho dôvodu, že sú v poraste ťažko identifikovateľné a ich prítomnosť farmár zistí až pri zbere. Mazľavá sneť pšeničná (Tilletia caries) je viditeľnejšia až v štádiu mliečnej zrelosti, kedy sú napadnuté rastliny sýtozelené, majú viac odnoží, klas je skrátený a jednotlivé klásky priliehajú k vretenu pod väčším uhlom, čo spôsobuje rozčechraný vzhľad klasu. Zrná sú guľaté, ich obsah tvoria chlamydospóry zo začiatku mazľavej konzistencie a páchnuce po rybách, neskôr stvrdnú a pri mlátení sa rozprašujú na zdravé zrná. Práve takto napadnuté osivo je najväčším zdrojom infekcie. V pôde si chlamydospóry uchovávajú klíčivosť 2-3 roky. Okrem pšenice napáda mazľavá sneť pšeničná aj raž a niektoré trávy, napr. pýr. Najúčinnejší boj proti nej je morenie osiva. Autorizované sú v pšenici ozimnej moridlá Vitavax 2000, Vitavax 200 WP, Dividend 030 FS, Dividend Star 036 FS, Scenic 080 FS, Vincit F, Panoctine 35 LS, Dithane M 45, Novozir MN 80, Raxil 060 FS, Raxil 515 FS a Lamardor 400 FS.

Všetky tieto moridlá sú autorizované aj na mazľavú sneť hladkú (Tilletia foetida). V poraste sa rozdiely nedajú rozoznať, iba pod mikroskopom vidieť, že chlamydospóry tejto sneti sú oválne a na povrchu hladké. Napáda všetky druhy rodu Triticum.

Za najnebezpečnejšiu sa považuje mazľavá sneť zakrpatená (Tilletia controversa). Prvým príznakom napadnutia v poraste je silné odnožovanie rastlín a rozstrapatené klasy. Odnože sú kratšie, klasy tiež. Pre túto sneť sú charakteristické guľovité šedohnedé spóry s výrazným sieťovaním a lištovaním. Zapáchajú tiež po rybách. Najdôležitejším rozdielom oproti predchádzajúcim snetiam je to, že zdrojom infekcie je pôda, kam sa dostávajú spóry pri zbere a prenášajú sa technikou z pozemku na pozemok. Klíčia na povrchu pôdy a rastliny infikujú najmä v zime. Na klíčenie spór stačí 2-5°C. V pôde si uchovávajú životnosť 3-10 rokov, často aj viac. Prežívajú aj pri prechode tráviacim traktom zvierat, pričom vyvolávajú črevné ťažkosti. U ľudí sú aj príčinou alergií. Mazľavá sneť zakrpatená takmer výlučne napáda pšenicu ozimnú. Tým sa základný spôsob boja zameriava na striedanie plodín a odporúča sa vysievať pšenicu najskôr po 5 rokoch na zamorený pozemok. V oblastiach so silným výskytom sa pestovatelia rozhodujú vynechať pšenicu aj na desiatky rokov. Je potrebné siať hlbšie, aby neboli zrná infikované z povrchu pôdy. Morenie je v ohrozených oblastiach samozrejmosťou, aj keď výber autorizovaných moridiel je obmedzený len na Vincit F a Dividend 030 FS a len v pšenici.

Prašná sneť pšeničná (Ustilago tritici) je v poraste jasne viditeľná už pred klasením žltohnedým sfarbením zástavového listu, ale najviditeľnejšia je hneď po vyklasení. Choré rastliny klasia skôr a celý klas okrem vretienka je premenený na čierne chlamydospóry, ktoré praskajú a uvoľňujú spóry do okolia. Infikujú otvorené kvietky, klíčia a prenikajú do zrna. V štádiu mycélia pretrvajú v zrne až do ďalšej sejby. Po sejbe do vlhkej pôdy mycélium prerastá k vegetačnému vrcholu a do jednotlivých kláskov, ktoré mení na masu chlamydospór. Cyklus pokračuje. Významným bojom proti šíreniu prašnej sneti je uznávacie pokračovanie s dodržaním izolačnej vzdialenosti od produkčných plôch a zamietnutie napadnutých porastov. Morenie osiva drží výskyt patogéna pod 10 %. Konkrétne proti prašnej sneti nie sú autorizované moridlá, ale moridlá s účinnou látkou difenoconazole, carboxin a thiram tento typ sneti úspešne potláčajú. Napáda pšenicu a v malej miere raž.

Prašná sneť jačmenná (Ustilago nuda) napáda jačmeň, aj ozimný. Vývojový cyklus prašnej sneti je rovnaký ako pri pšeničnej. Rozšírená je v chladnejších a vlhkejších oblastiach a jej výskyt je oveľa častejší ako pri pšeničnej, môže dosiahnuť až 25 %. Ako prevencia platí vysievať osivo z uznaných porastov, siať neskôr na jeseň a skoro na jar. Na morenie osiva ozimného jačmeňa sú autorizované moridlá Vitavax 2000 (aj na primárnu infekciu hnedej škvrnitosti jačmeňa), Lamardor 400 FS (aj prúžkovitosť a hnedá škvrnitosť jačmeňa) a Raxil 060 FS. Škvrnitosť a prúžkovitosť na jačmeni potláča aj morenie prípravkami Dithane M 45 a Novozir MN 80.

Poslednou chorobou, ktorá je ničiteľná len morením je pleseň snežná (Monographella nivalis, syn. Fusarium nivale). Napáda všetky ozimné obilniny a trávy. Prvé príznaky je možné pozorovať už na jeseň na prevlhčených miestach, kde celkom vypadnú rastliny. Najtypickejšie príznaky sú na jar. Rastliny sú pokryté belavým alebo ružovkastým povlakom mycélia, ktoré sa tvorí pod vysokou a dlhotrvajúcou snehovou pokrývkou na nezamrznutej pôde. Rozvoj choroby podporuje prehustený porast a nedostatok svetla. Vyskytuje sa vo vyšších polohách, kde môže byť príčinou vyzimovania porastov. Rastliny, ktoré prežijú, majú výrazne spomalený rast. Okrem výberu stanovišťa a správnej agrotechniky je potrebné morenie. Do všetkých ozimín sú povolené Scenic 080 FS, Redigo 100 FS, Lamardor 400 FS. Okrem jačmeňa tiež Vitavax 2000, Raxil 515, Panoctine 35 LS a len do pšenice Celest Extra Formula M. Na morenie ozimného jačmeňa proti plesni snežnej je nový prípravok Raxil Pro 050 FS.

V pšenici ozimnej je na suché morenie osiva autorizovaný aj mikrobiologický prípravok Polyversum s obsahom spór huby Pythium oligandrum Drechsler ako spúšťač indukovanej rezistencie voči hubovým chorobám. Parazituje na fytopatogénnych hubách z rodov Botrytis, Fusarium, Peronospora, Phoma, Pythium, Phytophtora, Rizoctonia, Verticilium a ďalších. Stimuluje rast rastlín. Je povolený aj v integrovanej produkcii a v ekologickom poľnohospodárstve. Rovnako aj v ekologickom poľnohospodárstve možno moriť obilniny prírodným extraktom Alga 600. Výhody morenia osiva obilnín prípravkom na báze morských rias Alga 600 sú stimulácia rastu, rýchlejšie a rovnomernejšie vzchádzanie, podpora rastu koreňov a podpora odnožovania, silná protistresová ochrana a výživa semena.

Ako súčasť moriacej kvapaliny ozimných obilnín je certifikovaný aj auxínový stimulátor Plontar, ktorý zlepšuje zakoreňovanie, urýchľuje rovnomerné vzchádzanie a zvyšuje odolnosť rastlín voči stresom. Na zlepšenie vzchádzania môžete pridať k moridlu Forsol Fruiter na zvýšenie energie klíčenia a Forsol Huminer na zlepšenie tvorby koreňov.

Prvýkrát je na výnimku na obdobie 120 dní povolené použiť v pšenici ozimnej, jačmeni ozimnom a raži insekticídne moridlo Picus 600 súčinnou látkou imidacloprid proti voškám a cikádkam ako prenášačom viróz. Výnimka MPRV SR trvá od 2.augusta do 29. novembra 2012.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany, dňa 27.8.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood