Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizácia v ochrane rastlín – buriny, ktoré teraz kvitnú a dozrievajú

19-11-2012

Signalizácia na obdobie 23.11.2012 – 15.6.2013.

V Roľníckych novinách č. 44 môj kolega Ing. Barok publikoval článok s výstižným názvom Škodlivosť burín narastá ich početnosťou. Chcem nadviazať na uvedenú tému a opísať buriny, ktoré neboli významné v minulých rokoch, ale vplyvom otepľovania sa ich početnosť zvýšila do takej miery, že sa stávajú ťažko riešiteľné a vidieť ich práve teraz po zbere plodín, teraz dozrievajú a tvoria semená.

Durman obyčajný (Datura stramonium)

Je to jednoročná, dvojklíčnolistová burina z čeľade ľuľkovité (Solanceae), byľ je priama, vysoká 50-120 cm, holá alebo páperistá. Klíčne listy sú kopijovité, holé, pravé listy sú vajcovité až elipsovité, na báze klinovité až plytko srdcovité, laločnato zubaté, končisté na dlhých stopkách, na líci tmavo zelené, na rube svetlejšie. Kvety sú lievikovité so zvlnenou korunou, bielej alebo fialovej farby, umiestnené na vrcholoch vetiev alebo samostatne na vidliciach. Práve pekné kvety viedli k tomu, že sa durman využíva ako okrasná rastliny. V tom prípade je to však durman metelový (Datura metel), známy aj pod ľudovým pomenovaním „anjelské trúby“.

Durman obyčajný, šíriaci sa na ornej pôde, tvorí obrovské množstvo semien - 500 až 5 000. Aj keď má kolovitý, hlboko zakoreňujúci koreň, prezimuje vo forme semien. Neskorá dormancia (schopnosť prechodne spomaliť až zastaviť životné procesy) umožňuje durmanu klíčiť aj po zbere plodín a do príchodu zimy vytvoriť množstvo zrelých semien. Pôvodne bol burinou rumovísk, úhorov, kompostov a širokoriadkových plodín. Dnes je viditeľný najmä po zbere obilnín. Význam konkurenčnej buriny si zachoval len v kukurici, čiastočne v cukrovej repe a zemiakoch. Vyskytuje sa na pôdach s vysokým obsahom dusíka. Tým slúži aj ako indikátor obsahu dusíka v pôde. Je teplomilnou rastlinou. Durman je jedovatou rastlinou s nepríjemným zápachom. V silážnych kukuriciach môže zvieratám spôsobovať zdravotné problémy. Ťažké nevyliečiteľné psychické problémy človeku spôsobujú v durmane prítomné tropánové alkaloidy. Izolované účinné látky rastliny sa ordinujú vo forme farmaceutických preparátov a patria výlučne do rúk lekára.

Z hľadiska chemickej regulácia nebýva durman veľkým problémom. Konkrétne proti durmanu sú v kukurici autorizované prípravky s účinnou látkou 2,4-D: Esteron, Desormone Liquid 60 SL, Dicopur D, Herboxone, s účinnou látkou florasulam v prípravkoch Mustang a Pegas. Tieto herbicídy sú autorizované aj v obilninách, kde dokážu potlačiť durman až do zberu obilnín. Na strniskách je rozšírenie durmanu, ktorý vzchádzal po odznení účinku herbicídov a po zbere, veľmi viditeľné. Clopyralid v Lontrel 300 dobre účinkuje proti durmanu v kukurici len v kombinácii s Esteronom. Dicamba + prosulfuron v prípravku Casper 55 WG, rimsulfuron v prípravku Titus 25 WG sú autorizované na durman v kukurici, Verdict 25 WG v kukurici a zemiakoch. Dobrý účinok proti durmanu aj v iných plodinách majú účinné látky clomazone (Command 36 CS), linuron (Linurex 50 SC), pendimethalin (Stomp 330 EC), najmä v zemiakoch je to metribuzin v prípravkoch Sencor 70 WG, Sencor 70 WP, Metriphar 70 WG a Tribuzin 700.

Ľuľok čierny (Solanum nigrum)

Ľuľok je jednoročná, 30 – 50 cm vysoká bylina s priamou alebo šikmou byľou. Listy sú tmavo zelené, kopijovité až široko vajcovité, obyčajne celookrajové, na báze klinovité. Kvety sú zvonkovité, biele, na cípoch často svetlo modrofialové, niekedy na konci s naspäť ohnutými cípmi. Plody sú guľovité, fialovo čierne, zelené alebo žltozelené bobule s asi 50 – 70 semenami. Pôvodne tiež rástol na kompostoviskách, rumoviskách, okrajoch hnojísk, smetísk, dvoroch hospodárskych objektov a podobne. Dnes je bežne vidieť ľuľok čierny na plochách po zbere plodín. Kvitne od júla do októbra.

Nebezpečenstvo ľuľka čierneho pre človeka je v tom, že je mierne jedovatý, obsahuje množstvo alkaloidov. Bobule ľuľka čierneho nie sú také jedovaté ako ľuľkovca zlomocného (Atropa bella-donna). Pre poľnohospodárov je škodlivosť ľuľka čierneho v tom že je hostiteľom mnohých škodcov a patogénov poľných plodín.

Chemické ničenie ľuľka čierneho je rovnaké ako pri durmane.

Podslnečník Theofrastov (Abutilon Theophrasti)

Táto burina patrí do čeľade slezovité (Malvaceae). U nás sa šíri jednotlivo alebo v malých skupinkách od 80-tych rokov. Bol zavlečený pravdepodobne z amerického kontinentu so sójou. Prvé výskyty boli pozorované v okolí železníc. Najviditeľnejší je v porastoch repy, v kukurici je konkurenčnou rastlinou. Je tiež jednoročnou rastlinou, ale jeho rozmnožovacia schopnosť je veľmi silná v tom, že tvorí tisíce semien, ktoré si udržujú klíčivosť aj po prechode tráviacim traktom zvierat a sú jediným druhom rastliny, ktorá si udržuje klíčivosť v maštalnom hnoji po šesťmesačnom zretí. Niekedy bývajú zdrojom semien skrmované sójové šroty alebo ich obsah v kŕmnych zmesiach. Podslnečník je mohutná bylina dorastajúca do výšky 1,5 – 2 m, rozkonáruje sa až v hornej polovici, v kukurici sa nerozkonáruje. Typické sú srdcovité listy podobné listom lipy, preto sa niektoré druhy podslnečníka pestovali v minulosti pod názvom „izbová lipka“. Celá rastlina má jemné ochlpenie. Veľmi typické sú hlboko rebrované plody, ktoré zostávajú po opadaní listov na konci vegetácie na rastline. Malá časť semien klíči na budúci rok, ďalšie zostávajú v pôde a postupne klíčia desiatky rokov. Rastliny vzchádzajú hlavne skoro na jar, počas celého roka a nie je výnimkou vidieť ich kvitnúť a dozrievať na jeseň. Abutilon patrí medzi agresívne buriny. Ak sa vyskytnú rastliny podslnečníka na pozemku, je nutné včas zabrániť ich rozšíreniu hneď v počiatočných fázach expanzie. Samostatne rastúce rastliny sú v poraste dobre viditeľné a je potrebné ich ručne vytrhať ešte pred dozretím semien, z pozemku ich odstrániť, aby nezostali spoločne s pozberovými zvyškami na pozemku a aby sa semená nedostali do pôdnej zásoby (semená sú v tobolkách pomerne pevne fixované až do konca vegetácie). Pri silnejšom výskyte v neskorších fázach expanzie je možné podslnečník potlačovať iba chemicky. Je citlivý k herbicídom. Preemergentné aplikácie nie sú pre jeho likvidáciu najvhodnejšie, lebo klíči z rôznych hĺbok, semená sú veľké a dlhoveké. Listy a stopky pokryté hustými trychomami môžu brániť prieniku účinnej látky pri postemergentnej aplikácii, a preto je vhodné používať zmáčadlo. Herbicídny zásah je najvhodnejšie načasovať do počiatočných rastových fáz, kedy sú rastliny podslnečníka najcitlivejšie.

V cukrovej repe je konkrétne na podslnečník autorizovaný herbicíd s účinnou látkou trisulfuron-methyl Safari 50 WG, ďalej možno použiť v repe, kukurici a iných plodinách clopyralid (Cliophar 300 SL, Lontrel 300, Galera) dicamba (Casper 55 WG, Titus Plus Extra WG, Stellar, Callam), 2,4-D (Dicopur D, Herboxone), v slnečnici a kukurici pendimethalin v prípravku Wing P a v ďalších prípravkoch do rôznych plodín.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany
6.11.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood