Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív správ

Minister Stanislav Becík oslávil Svetový deň školského mlieka

24-09-2008

Minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík dnes oslávil Svetový deň školského mlieka na Základnej škole na Pankúchovej ulici 4 v Bratislave. Pochválil prítomné deti, ktoré ho spontánne privítali piesňami, tancom a básničkami. Minister Stanislav Becík povedal: „Básničku, kde je tráva – tam je krava, pripomeniem aj na zasadnutí vlády, lebo ako jediný členských štát EÚ neplníme kvóty v mlieku.“ Prítomná generálna riaditeľka sekcie poľnohospodárstva Jarmila Dúbravská zdôraznila, že do programu školského mlieka sa môžu prihlásiť všetky školy na Slovensku rovnako, ako aj všetky mliekarne, ktoré prejavia záujem.

Školské mlieko je jedným z trhových opatrení jednotnej spoločnej organizácie trhu, ktoré vyplýva z nariadenia Rady (ES) č. 1234/2007 o vytvorení spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a o osobitných ustanoveniach pre určité poľnohospodárske výrobky (nariadenie o jednotnej spoločnej organizácii trhov). Cieľom programu školského mlieka je zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov u detí a mladých ľudí, nakoľko vieme, že sa čoraz častejšie u dnešnej mladej generácie vyskytuje obezita. V posledných rokoch sa zaznamenáva pokles spotreby mlieka a mliečnych výrobkov a je to spôsobené aj tým, že mladí ľudia obľubujú nealkoholické nápoje, ktoré sú pre nich zaujímavejšie a sú konkurenciou mlieka a mliečnych nápojov.

Spotreba mlieka a mliečnych výrobkov sa na Slovensku za posledných 15 rokov znížila o 100 kg na osobu a rok. Zatiaľ čo v roku 1989 priemerný Slovák priemerne skonzumoval 253 kg mlieka a mliečnych výrobkov, v roku 2007 to bolo len 153 kg. Odporúčaná výživová dávka je 220 kg na osobu za rok. Extrémne nízkou spotrebou mlieka sa Slovensko zaraďuje nielen na posledné priečky v Európe, aj vo svete.

Spotreba mlieka a mliečnych výrobkov v okolitých štátoch v kg na osobu za rok 

Rok 2006 Slovensko Česká republika Poľsko Maďarsko EÚ-25 priemer
Konzumné mlieko 55,9 74,6 54,0 72,4* 92,6
Kyslomliečne výrobky 12,3 15,8 12,3* 19,2 19,7
Maslo 2,0 4,4* 4,3 1,2 4,2
Syry 9,6 15,8 10,8 10,5 18,4

* údaje za rok 2005

Mlieko a mliečne výrobky patria medzi základné potraviny nevyhnutné pre kvalitnú výživu ľudského organizmu, predovšetkým detí a starších ľudí. Mlieko hrá dôležitú úlohu nielen vo výžive detí, ale človeka vôbec. Obsahuje v dostatočnom množstve vo vyváženom pomere a ľahko stráviteľnej forme všetky látky, ktoré organizmus potrebuje nielen pre stavbu, ale aj výživu tela. Najcennejšími zložkami mlieka sú bielkoviny, z minerálnych látok vápnik a fosfor, z vitamínov riboflavín, prípadne vitamín A a jeho provitamíny. Mlieko je v tomto zmysle prakticky pre ľudský organizmus nezastupiteľné.

Európska únia s cieľom zvýšenia spotreby mlieka a mliečnych výrobkov u mladých ľudí poskytuje finančné prostriedky na dodávanie mlieka a mliečnych výrobkov žiakom vo vzdelávacích inštitúciách a umožňuje členským štátom poskytnúť prostriedky zo štátneho rozpočtu na tento účel. Základným cieľom programu školského mlieka je podporiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov u mladých ľudí a tak prispieť k zaisteniu zdravej výživy a súčasne vytvárať zdravé stravovacie návyky.

Osobitné pravidlá na uplatňovanie tohto nariadenia upravuje nové nariadenie Komisie (ES) č. 657/2008, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá uplatňovania nariadenia Rady (ES) č. 1234/2007, pokiaľ ide o pomoc Spoločenstva pri poskytovaní mlieka a určitých mliečnych výrobkov žiakom vo vzdelávacích inštitúciách z 11. júla 2008. Týmto nariadením sa zrušilo nariadenie Komisie (ES) č. 2707/2000, na základe tohto nariadenia bolo vydané nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 412/2007 Z. z. o poskytovaní pomoci na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v predškolských zariadeniach a pre žiakov s povinnou školskou dochádzkou.

Nové nariadenie (ES) č. 657/2008 prinieslo niekoľko pozitívnych zmien. Pôvodne sa mlieko a mliečne výrobky poskytovali žiakom len v materských školách a na základných školách alebo ak tak rozhodol štát aj na stredné školy. Teraz je povinné poskytovať výrobky aj na stredné školy. Zmenili sa kategórie mliečnych výrobkov, a hlavne sa rozšíril zoznam oprávnených výrobkov o kyslomliečne, ochutené kyslomliečne výrobky, ochutené syry, ktoré sú svojim spôsobom chutnejšie a sú lákavejšie pre žiakov.

Nakoľko nebola dostatočná informovanosť žiakov a rodičov ale aj ostatných návštevníkov školy o takomto programe, zaviedla sa nová povinnosť označovať miesto distribúcie mliečnych výrobkov financovaných z prostriedkov EÚ plagátom, ktorý musí spĺňať minimálne požiadavky podľa prílohy III nariadenia (ES) č. 657/2008, napríklad veľkosť plagátu, veľkosť písma, názov školy, prípadne informáciu o význame mlieka. Plagát musí byť umiestnený na viditeľnom mieste pri vstupe do školy. 

Žiadateľom o pomoc (t.j. o prostriedky z EÚ) môže byť vzdelávacia inštitúcia, orgán školstva (ak distribuuje mliečne výrobky vo svojej pôsobnosti), dodávateľ výrobkov alebo organizácia, osobitne zriadená na účel dodávania mliečnych výrobkov žiakom.

Vo vyspelých krajinách EÚ vynakladajú na realizovanie programov školského mlieka veľké úsilie. V školskom roku 2006/2007 bolo v rámci EÚ 27 zapojených 22 členských štátov a z prostriedkov EÚ sa vyplatilo na 257 196 ton mlieka a mliečnych výrobkov 50,65 mil. Eur. Napríklad Českej republike bolo z prostriedkov EÚ vyplatených 0,53 mil. Eur, Poľsku 2,22 mil. Eur a Maďarsku 0,99 mil. Eur. SR bolo vyplatených 0,16 mil. Eur.

V bývalom Československu v  60. a 70. rokoch deti dostávali školské mlieko. Tento program bol obnovený na Slovensku v roku 1997 a opätovne zavedený na školách po vstupe Slovenska do EÚ.

20. augusta 2008 bolo vydané nové nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 339/2008 Z. z. o poskytované pomoci na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v materských školách, pre žiakov na základných školách a pre žiakov na stredných školách.   Týmto návrhom nariadenia sa implementovali ustanovenia nariadenia (ES) č. 657/2008 na národnej úrovni.

Žiadateľom o zabezpečovanie mlieka a mliečnych výrobkov žiakom môže byť škola, zriaďovateľ školy alebo fyzická alebo právnická osoba, ktorá v zastúpení jednej alebo viacerých škôl alebo ich zriaďovateľov zabezpečuje pre žiakov mliečne výrobky. Táto žiadosť sa predkladá Pôdohospodárskej platobnej agentúre (ďalej len „platobná agentúra“), ktorá schváli žiadateľa za účelom dodávania mlieka a mliečnych výrobkov žiakom po splnení všetkých požiadaviek, ktoré sú súčasťou prílohy, a to napríklad zoznam zabezpečovaných mliečnych výrobkov, charakteristika mliečneho výrobku, informácia o spôsobe balenia mliečneho výrobku, informácia o spôsobe distribúcie mliečneho výrobku, protokol vydaný schváleným laboratóriom o zložení mliečneho výrobku, atď. Žiadateľ po zabezepčení mliečnych výrobkov podá žiadosť o poskytnutie prostriedkov z EÚ a prostriedkov zo štátneho rozpočtu platobnej agentúre. Táto žiadosť sa podáva 3-krát za obdobie september až december, január až marec, apríl až jún daného školského roka. Poskytnutie výrobkov je podmienené záväzným prehlásením školy, že mlieko a mliečne výrobky sa nepoužijú na prípravu jedál a budú určené len na spotrebu pre žiakov v ich škole. Zohrievanie mlieka a príprava studených jedál je povolené. Taktiež je potrebné viesť oddelenú evidenciu o dodávkach, spotrebe a úhradách prijatých od žiakov.

V nariadení vlády je prílohe uvedených 26 mliečnych výrobkov, čo je oproti minulému školskému roku o 11 výrobkov viac. V prílohe sú stanovené najvyššie úhrady žiaka za jednotlivé výrobky v Eurách, pričom v metodickom pokyne platobnej agentúry sú uvedené čiastky v slovenských korunách.

Výrobky sa distribuujú priamo žiakom prostredníctvom školských jedální cez obed alebo desiatu. Novinkou v školskom roku 2008/2009 bude distribúcia výrobkov prostredníctvom automatov. V prípade záujmu sa škola môže skontaktovať s dodávateľom mliečnych výrobkov a takýto automat môže byť umiestnený v škole a žiak si bude môcť prostredníctvom čipovej karty zakúpiť mlieko alebo mliečny výrobok.

Financovanie programu je trojzložkové: prostriedky z EÚ, prostriedky zo štátneho rozpočtu a zvyšok dopláca žiak, týmto spôsobom dostáva žiak mlieko alebo mliečny výrobok za cenovo výhodnejších podmienok. Výška prostriedkov z EÚ je daná nariadením a je stanovená podľa jednotlivých kategórii výrobkov. Pre všetky druhy mlieka je určená vo výške 18,15 Eur na 100 kg mlieka. Pre žiaka je stanovená maximálna denná dávka v množstve 0,25 l mlieka alebo mliečneho výrobku prepočítaný na ekvivalent mlieka. Prostriedky zo štátneho rozpočtu sú k prostriedkom z EÚ v pomere približne 2,5 : 1. Zvyšok dopláca žiak, napríklad za 0,25 l plnotučného neochuteného mlieka zaplatí 3 Sk, za biely jogurt 150 g 7,50 Sk.

V školskom roku 2004/2005 bolo do programu zapojených cca 100 škôl a vyplatilo sa celkovo 1,79 mil. Sk za 141 tisíc kg mlieka a mliečnych výrobkov, z čoho 0,81 mil. Sk bolo vyplatených zo štátneho rozpočtu. V roku 2005/2006 bolo zapojených už cca 650 škôl a vyplatili sa prostriedky celkovo vo výške 15,8 mil. Sk za 1 137 tisíc kg výrobkov, pričom zo štátneho rozpočtu sa vyplatilo 8,0 mil. Sk. Postupne narastá počet zapojených škôl a aj finančné prostriedky sa zvyšujú, v školskom roku 2006/2007 bolo zapojených 820 škôl a za 1 343 tisíc kg výrobkov sa vyplatili prostriedky celkovo vo výške 16,2 mil. Sk, z čoho 8,6 mil. Sk bolo zo štátneho rozpočtu. Podľa predbežných údajov sa v školskom roku 2007/2008 zapojilo cca 900 škôl a celková výška prostriedkov sa predpokladá na 29 mil. Sk.

V súvislosti so školským programom, ktorý vo svete funguje už niekoľko rokov sa od roku 2000 pripomína svetový deň školského mlieka. Tento deň vždy pripadá na poslednú stredu v septembri a je podporovaný Svetovou organizáciou pre potraviny a poľnohospodárstvo (FAO). Keďže našim cieľom je udržať fungovanie tohto programu vyhlásime súťaž pre školy o najkrajší plagát, ktorý charakterizuje mliečny školský program. Podmienky súťaže budú uverejnené na internetovej stránke ministerstva pôdohospodárstva a školstva. Hodnotiaca komisia pozostávajúca so zástupcov ministerstiev, Pôdohospodárskej platobnej agentúry, mliekarenského sektora vyberie najkrajšie plagáty, ocenenie získajú prvé tri plagáty a odmenou pre školy bude výlet na poľnohospodársku farmu.

Prílohy (dokumenty na stiahnutie)



Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood