Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív správ

Minister na prvom rokovaní v Bruseli

30-09-2008

Minister pôdohospodárstva SR p. Stanislav Becík sa včera zúčastnil prvého oficiálneho rokovania v Bruseli. Ako nový minister pôdohospodárstva EÚ – 27 sa zúčastnil trilaterálnych rokovaní s francúzskym ministrom p. Michellom Barnierom a komisárkou Marianou Fisher-Boelovou o podobe poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2009 až 2013. Predmetom rokovania bolo zadefinovať tri kľúčové otázky z pohľadu Slovenskej republiky v rámci prebiehajúcej diskusie k „Preskúmaniu stavu“ reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ z roku 2003.

V rámci rokovania vyjadril svoj zásadný názor, že v žiadnom prípade nemôže byť výsledkom týchto politických rokovaní prehĺbenie súčasnej nerovnováhy medzi novými a starými členmi EÚ vo vzťahu k finančnej podpore. Konečné rozhodnutie by malo umožniť ľahší prechod na zásadnejšie zmeny po roku 2013 vo vzťahu k vyrovnávaniu úrovne podpory medzi všetkými členskými štátmi na princípe rovnosti príležitostí pre všetkých farmárov bez ohľadu na to z ktorej časti Európy pochádzajú. V tomto kontexte   poukázal na to, že režim SAPS (platby na plochdu) je jednoduchší a transparentnejší ako režim SPS (platby na farmu), ktorý zakonzervoval na základe historického princípu diferencovanú výšku podpory a významným spôsobom narúša hospodársku súťaž v rozšírenej EÚ. Dopady nerovnosti platieb na Slovensku sa prejavili v prudkom narušení rovnováhy medzi rastlinnou a živočíšnou výrobou v neprospech živočíšnej výroby. Najmarkantnejšie sú v sektore ošípaných, kde stavy prasníc prudko poklesli z úrovne 131 tisíc v roku 2000 na súčasných 48 tisíc prasníc. Chov ošípaných bol kedysi pýchou slovenského poľnohospodárstva, dnes je v troskách. Za posledne dva roky skrachovali stovky fariem, vrátane zahraničných. Obdobná situácia je aj v sektore hovädzieho dobytka. Táto nerovnováha sa ešte prehlbuje pri poľnohospodároch zaoberajúcich sa výlučne živočíšnou výrobou vďaka pokračujúcemu odväzovaniu platieb od produkcie.

Za tri kľúčové otázky z pohľadu SR identifikoval nasledovné:

  1. zásadný nesúhlas s obmedzením priamych platieb z hľadiska veľkostnej štruktúry, ako aj nesúhlas s presunom finančných prostriedkov z priamych platieb do rozvoja vidieka už od roku 2013, namiesto 2013 (tzv. modulácia). Modulácia prehlbuje nespravodlivú distribúciu zdrojov medzi starými a novými členskými štátmi EÚ (90% z rozpočtu SPP je určených pre staré členské štáty EÚ) a zároveň vyžaduje spolufinancovanie, čo zvýhodňuje tie členské štáty, ktoré na to majú..
  2. väčšiu flexibilitu pre členský štát pri čerpaní 10% finančnej obálky na financovanie špecifických sektorov, ktoré možno touto formou podporiť
  3. v dôsledku výrazného poklesu ceny mlieka zhodnotiť pred rozhodnutím o zvýšení mliečnych kvót najskôr dopady 2% zvýšenia v kvótovom roku 2008/09 a následne až navrhnúť systém opatrení na postupné zrušenie kvót v roku 2015. Jeden z nástrojov, ktorý by bolo vhodné zaviesť čo najskôr, je zvýšenie prahovej hodnoty využitia kvót jednotlivými výrobcami zo súčasných 70% na 85%, čo by prispelo k efektívnejšiemu využívaniu pridelených kvót a k vstupu nových prvovýrobcov na trh.

V závere svojho vystúpenia minister zdôraznil, že podporuje takú poľnohospodársku politiku, ktorá zabráni vyľudňovaniu vidieka a ukončovaniu poľnohospodárskej činnosti a ktorá odstráni nespravodlivosť súčasného systému prerozdeľovania finančných prostriedkov pre poľnohospodárstvo na úrovni EÚ medzi starými a novými členskými štátmi a zníži administratívnu záťaž na poľnohospodárov. Poľnohospodárstvo považuje za strategické odvetvie zabezpečujúce potravinovú suverenitu a bezpečnosť.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood