Facebook Statistics
Značka Kvality
Rozvoj vidieka a priame platby, Rybné hospodárstvo

Rozvoj vidieka je vo všeobecnosti termín používaný na označenie činností a iniciatív, ktoré sú zamerané na zvýšenie životného štandardu v mimomestských oblastiach, v krajine a vo vidieckych sídlach. Aktivity rozvoja vidieka sú hlavne zamerané na sociálny a ekonomický rozvoj oblastí a sú súčasťou SPP (Spoločná poľnohospodárska politika). Rozvoj vidieka na Slovensku napreduje aj prostredníctvom opatrení Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 a Operačného programu Rybné hospodárstvo SR. Samostatnou, ale neoddeliteľnou podporou sú schémy financované prostredníctvom priamych platieb.

Program rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 (PRV 2014 – 2020) sa zameriava na šesť hlavných oblastí, a to podpora prenosu znalostí a inovácií, zvýšenie životaschopnosti a konkurencieschopnosti, inovačných technológií a udržateľného hospodárenia, podpora organizácie, spracovania, dobrých životných podmienok zvierat a riadenia rizík, obnova, zachovanie a posilnenie ekosystémov, podpora efektívnosti zdrojov a klímy a podpora sociálnej inklúzie, znižovania chudoby a hospodárskeho rozvoja.

Podpora v rámci  Operačného programu Rybné hospodárstvo 2014-2020 sa vzťahuje na celé územie SR a je zameraná predovšetkým na nasledujúce oblasti: výstavba nových a modernizácia existujúcich akvakultúrnych prevádzok, odbahňovanie, diverzifikácia príjmov/tržieb z akvakultúry cez podporu doplnkových činností, zriaďovanie recirkulačných systémov, modernizácia existujúcich spracovateľských kapacít, získavanie nových trhov a uľahčenie uvádzania produktov rybolovu a akvakultúry na trh. Operačný program svojím zameraním prispieva k plneniu cieľov Spoločnej rybárskej politiky EÚ prostredníctvom podpory zberu údajov za sektor rybného hospodárstva a  vykonávania kontrolných činností súvisiacich so sledovateľnosťou a označovaním produktov rybolovu a akvakultúry, ako aj osvedčovaním úlovkov na dovoz a vývoz produktov rybolovu a akvakultúry.

Priame platby sú súčasťou I. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky  a predstavujú priamu podporu a stabilizáciu príjmov poľnohospodárov financovanú EÚ zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF).  Priame platby sú vo všeobecnosti poskytované poľnohospodárom ako plošné odviazané podpory, pričom časť prostriedkov EPZF je možné viazať na konkrétne sektory a komodity prostredníctvom tzv. viazaných priamych platieb.

Zjednodušenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky – priame platby

07-09-2016

V  nadväznosti na reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (ďalej len „SPP“) EÚ pre roky 2014 – 2020, ukončenú prijatím nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1307/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa ustanovujú pravidlá priamych platieb pre poľnohospodárov na základe režimov podpory v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 637/2008 a nariadenie Rady (ES) č. 73/2009 a príslušných delegovaných a vykonávacích nariadení Komisie, bol v priebehu minulého roka opäť zahájený proces zjednodušovania SPP EÚ. Zjednodušenie SPP EÚ sa sústreďuje do oblastí zmien a doplnení delegovaných a vykonávacích nariadení Komisie, z ktorých majú mať predovšetkým prospech poľnohospodári. Zjednodušenie SPP je tiež jednou z kľúčových priorít komisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phila Hogana.

V súvislosti s rokom podávania žiadostí 2016 Komisia pripravila viacero legislatívnych úprav, pričom z nich najvýznamnejšou je zmena Delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 640/2014, ktorou sa zavádzajú priaznivejšie pravidlá v prípadoch administratívnych sankcií v súvislosti s nadhodnotením plôch pre režim jednotnej platby na plochu, režim pre mladých poľnohospodárov, platby v rámci sústavy Natura 2000 a platby pre oblasti s prírodnými alebo inými osobitnými obmedzeniami. Uvedená úprava zavádza tiež systém tzv. „žltej karty“, čo v praxi znamená, že žiadatelom, ktorí ešte nedostali správne sankcie z dôvodu nadhodnotenia plôch pre daný režim pomoci, sa administratívna sankcia zníži o 50 %. Bližšie informácie je možné nájsť na http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?qid=1473252631462&uri=CELEX:32016R1393

V súvislosti s rokom podávania žiadostí 2017 sa očakáva prijatie ďalšieho legislatívneho balíka zjednodušovania SPP EÚ, ktorým sa zmenia a doplnia Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 639/2014 a Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 640/2014. Komisia má, v nadväznosti na výsledky verejnej konzultácie, ktorá sa konala v období od decembra 2015 do marca 2016, v úmysle harmonizovať pravidlá postupov prospešných pre klímu a životné prostredie tzv. „greening“, najmä s cieľom zjednodušiť implementáciu oblastí ekologického záujmu (ďalej len „EFA“). Cieľom má byť taktiež zjednodušenie pravidiel pre poľnohospodárov, ale aj zvýšenie environmentálnych benefitov. Medzi hlavné opatrenia, ktoré Komisia v súvislosti s rokom podávania žiadostí 2017 navrhuje, patrí:

  • lepšie špecifikácia činností, pokiaľ ide o pôdu ležiacu úhorom, vrátane úpravy obdobia trvania úhoru
  • väčšia flexibilita pre kvalifikáciu určitých prvkov EFA, najmä pokiaľ ide o krajinné prvky priľahlé
    k poľnohospodárskemu pozemku
  • zlúčenie určitých typov EFA
  • minimálne obdobie pre plochy s medziplodinami alebo zelenou pokrývkou, vrátane rozšírenia zoznamu druhov v rámci podsievania
  • povolenie zmesí semien pre dusík viažuce plodiny, ale aj obmedzenie používania vstupov

Návrhy delegovaných nariadení Komisie sú zatiaľ v štádiu rokovaní a ich účinnosť sa predpokladá začiatkom roka 2017.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
PRV 2007-2013
OPRH SR 2007 - 2013
Bestslovakfood