Vtáčia chrípka: počet prípadov v Európe klesá, vzhľadom na nadchádzajúcu sezónu sa odporúča dohľad
Európa zaznamenala najnižší počet prípadov vysokopatogénnej vtáčej chrípky (HPAI) u hydiny a voľne žijúceho vtáctva od rokov 2019/2020. Zároveň riziko pre širokú verejnosť zostáva naďalej nízke. To sú hlavné zistenia najnovšej správy o vtáčej chrípke, ktorú vypracovali Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a referenčné laboratórium EÚ (EURL) na základe nahlásených údajov v období od apríla do júna 2024.
Zlepšenie situácie v Európe môže súvisieť s viacerými faktormi a je potrebné ho ďalej skúmať. Medzi dané faktory môžu patriť: imunita, ktorú si divé vtáky vytvorili po predchádzajúcej infekcii, zníženie počtu určitých populácií divých vtákov, zníženie kontaminácie životného prostredia a zmeny v zložení vírusových genotypov.
Odborníci zaznamenali nepretržitú cirkuláciu vírusu HPAI u voľne žijúceho vtáctva v Európe počas celého roka, aj keď v nízkych počtoch. Odborníci odporúčajú posilniť dohľad vzhľadom na nasledujúcu chrípkovú sezónu.
HPAI mimo Európu
Prípad HPAI bol po mnohých rokoch zaznamenaný v Austrálii. Rôzne podtypy cirkulujúce v Austrálii nie sú v súčasnosti vo zvyšku sveta hlásené.
Odborníci upozornili na neočakávanú rozmanitosť druhov cicavcov postihnutých HPAI, ako aj na rôzne genotypy vírusu cirkulujúce medzi hydinou, voľne žijúcimi vtákmi a cicavcami v Severnej Amerike. Priamy prenos z dobytka na dobytok sa zatiaľ nepotvrdil, zatiaľ čo surové kravské mlieko bolo pozorované ako nová, neočakávaná cesta prenosu. Súčasné dôkazy naznačujú, že priemyselná pasterizácia zohráva významnú úlohu pri inaktivácii vírusu HPAI v surovom kravskom mlieku.
Viac informácií nájdete na webovej stránke úradu EFSA.