Facebook Statistics
Značka Kvality

Úrad EFSA identifikoval 12 druhov z podčeľade Scolytinae, ktoré predstavujú vysoké riziko pre zdravie rastlín v EÚ

11-10-2024

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) v spolupráci s Univerzitou v Padove (Taliansko) identifikoval 12 druhov  z podčeľade Scolytinae (bark beetle, ambrosia beetle), ktoré predstavujú vysoké hospodárske alebo environmentálne riziko pre zdravie rastlín na území EÚ. Tieto chrobáky, ktoré napádajú listnaté stromy, sa v súčasnosti v Európskej únii (EÚ) nevyskytujú alebo ešte nie sú rozšírené a spĺňajú kritériá na klasifikáciu ako potenciálni karanténni škodcovia Únie (Union quarantine pests - QPs).

Táto vysoko riziková skupina škodcov, ktorá patrí do podčeľade Scolytinae, by sa mohla dostať do EÚ s drevom alebo produktmi z dreva alebo s rastlinami určenými na výsadbu. Po zavlečení by sa mohli usadiť v niektorých častiach EÚ vzhľadom na dostupnosť hostiteľských rastlín a vhodnú klímu. Na zabránenie zavlečenia sú k dispozícii kontrolné opatrenia, vrátane dovozu z krajín bez výskytu škodcov, izolácie výsadbového materiálu pred obchodovaním a riadenia podmienok pestovania.

Úrad EFSA a Univerzita v Padove identifikovali týchto 12 druhov v rámci širšieho skúmania 6 495 druhov chrobákov. Stále však existuje značná neistota, pokiaľ ide o potenciálny vplyv mnohých druhov, ktoré ešte neboli podrobne preskúmané. Pre mnohé druhy tiež chýbajú spoľahlivé metódy identifikácie, čo predstavuje problém pri ich identifikácii počas kontrol pri dovoze na hraniciach EÚ.

Doterajšie poznatky a ďalšie kroky

Kategorizácia škodcov úradom EFSA je prvým krokom v procese hodnotenia rizika. Európska komisia (EK) a členské štáty EÚ môžu požiadať úrad EFSA, aby vykonal kvantitatívne hodnotenie rizika škodcu s cieľom poskytnúť informácie pre rozhodnutia o prípadnom zaradení škodcu do zoznamu karanténnych škodlivých organizmov a realizácii možností zmiernenia rizika podľa právnych predpisov EÚ.

Kampaň #PlantHealth4Life

Keďže škodcovia a choroby rastlín predstavujú pre Európu významnú hospodársku a sociálnu hrozbu, úrad EFSA v spolupráci s EK a členskými štátmi EÚ vedie kampaň #PlantHealth4Life. Cieľom tejto viacročnej iniciatívy, ktorá vychádza z komplexnej analýzy postojov a správania sa voči zdraviu rastlín v EÚ, je zvýšiť povedomie občanov EÚ o význame zdravia rastlín a zodpovednosti každého z nás za jeho ochranu.

Odkaz na vedeckú publikáciu nájdete na linku:

Tlačovú správu úradu EFSA nájdete na webovej stránke úradu EFSA.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty podporované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
Dotazník pre potravinárov
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood