Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačová správa k meticilín-rezistentným baktériám Staphylococcus aureus

01-04-2009

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) hodnotil riziko meticilín-rezistentných baktérií Staphylococcus aureus1v potravinách a zvieratách

Vedecký panel EFSA pre Biologické riziká (BIOHAZ) zistil, že momentálne neexistuje žiadny dôkaz, že konzumácia alebo spracovávanie jedla kontaminovaného MRSA môže viesť k zvýšenému riziku prenosu nákazy alebo infekcie touto baktériou. Panel tiež zhodnotil, že kde je prevalencia MRSA medzi zvieratami určenými na produkciu potravín vysoká, ľudia prichádzajúci do kontaktu so živými zvieratami, hlavne farmári, veterinári a ich rodiny, podliehajú väčšiemu riziku nákazy ako ostatná populácia.

V prípade zvierat určených na produkciu potravín sa objavil špecifický typ MRSA, nazývaný CC398, ktorý je najčastejšie prenášaný bez symptónov chovanými zvieratami. Panel poznamenal, že tento kmeň reprezentuje malú časť z celkového počtu prípadov MRSA  v Európskej Únii. Rôzne typy MRSA, vrátane CC398, možno nájsť na bitúnkoch a na surovom mäse, ale panel zhodnotil, že na základe súčasných údajov je riziko infekcie pre pracovníkov bitúnkov a osôb spracovávajúcich mäso nízke.

Professor Dan Collins, predseda Panelu BIOHAZ povedal: „Do dnešného dňa nie je žiadny dôkaz, že by sa ľudia konzumáciou kontaminovaných potravín mohli nakaziť kmeňom CC398 MRSA. A už vôbec neexistuje dôkaz, že daný kmeň spôsobuje otravu jedlom.

Panel ďalej poznamenal, že výskyt CC398 v rámci Európy je veľmi rozdielny. Zistilo sa, že v porovnaní s ostatnou populáciou sú väčšiemu riziku prenosu nákazy alebo infekcie vystavení ľudia prichádzajúci do kontaktu so živými zvieratami určenými na produkciu potravín, teda veterinári, farmári a ich rodiny. V postihnutých krajinách sa kmeň CC398 vyskytoval najmä u prasiat, v teľacom mäse a u kurčiat brojlerov.

Spoločenské zvieratá môžu byť tiež infikované MRSA, ale takmer vo všetkých prípadoch sa baktéria prenáša z ľudí na spoločenské zvieratá a potom späť na ľudí. Panel poznamenal, že v súčasnosti nie sú k dispozícii štúdie, ktoré by skúmali relatívne riziko pochádzajúce od rôznych malých zvierat a koní ako zdrojov infekcie pre ľudí.

Vzhľadom na kontrolupanel povedal, že presun zvierat a kontakt medzi zvieratami predstavujú pravdepodobne najdôležitejšie faktory prenosu CC398. Keďže najdôležitejšou cestou prenosu na ľudí je priamy kontakt so živými zvieratami a ich prostredím, pravdepodobne najefektívnejšie bude vykonávať kontrolu na úrovni fariem.

Panel tiež povedal, že systematický monitoring MRSA by mohol pomôcť stanoviť trendy vo vývoji MRSA u zvierat určených na produkciu potravín vo všetkých členských štátoch. Ďalšia činnosť v tejto oblasti by mohla byť zameraná na harmonizáciu metód odberu vzoriek, detekcie a kvantifikácie MRSA u ľudí a zvierat a na detekciu MRSA ako kontaminantu v potravinách a v prostredí. Panel tiež odporúčal, aby smernice pre skríning pacientov prijatých do nemocnice boli rozšírené tak, aby zahŕňali kategórie profesií intenzívne vystavených chovanému dobytku.

Stanovisko bolo vypracované paralelne s prácou Európskej Agentúry Pre Liečivá (EMEA) a Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) aj z iných pohľadov na MRSA. EMEA publikovala reflexný dokument týkajúci sa používania antimokrobiálnych látok u dobytka a spoločenských zvierat vo vzťahu k riziku MRSA infekcie u zvierat. Prehľadná štúdia zameraná na MRSA prinášajúca spoločné výsledky troch európskych agentúr bude publikovaná neskôr.

Stanovisko EFSA

English language version: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1211902408758.htm
French language version: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753816_1211902408758.htm
German language version: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753824_1211902408758.htm
Italian language version: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753820_1211902408758.htm

1 Staphyloccocus aureus je baktéria ktorá môže byť trvale alebo občasne prenášaná zdravými ľuďmi a je veľmi bežnou príčinou malých infekcií kože, ktoré si obyčajne nevyžadujú liečenie. U pacientov v nemocniciach predstavuje Staphyloccocus aureus bežnú príčinu infekcií získaných v nemocniciach. Jeho variant MRSA sa prvýkrát objavil v roku 1970 a v súčasnosti sa často vyskytuje v nemocniciach v mnohých európskych štátoch. V posledných rokoch sa mimo nemocníc vyvinuli klony MRSA, ktoré spôsobujú infekcie medzi ľuďmi, ktorí neprišli do kontaktu s nemocnicou.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
Dotazník pre potravinárov
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood